Altered Carbon Zaman Çizelgesi: Hangi olay ne zaman yaşandı?

Altered Carbon, ikinci sezonuyla hikayeyi Dünya'dan uzağa taşıdı. 400 yıllık bir gelecekte geçen dizide hangi olay ne zaman yaşandı?

0

Altered Carbon’un ilk sezon finalinin otuz yıl sonrasından başlayan ikinci sezonu hikayeyi Dünya’dan uzaklaştırarak Takeshi’nin doğduğu yere, Harlan’ın Dünyası’na taşıdı. Dizinin 2018 yılının Şubat ayında yayınlanan ilk sezonunun 2384 yılında geçtiği biliniyor. Fakat ana karakter Takeshi Kovacs, 2100’lü yıllarda doğdu. Kendisinin doğumundan bir süre önce ilk insan kolonistler Harlan’ın Dünyası’na ayak basarak antik uzaylı teknolojisini keşfetti. Bu teknoloji, zihinleri bedenin ölümünden sonra dahi korumaya yarayan belleklerin yaratılışında kullanıldı.

Dizinin ilk sezonunda Takeshi Kovacs’a hayat veren isim Joel Kinnaman oldu

Takeshi’nin Elçilerin bir üyesi olarak Quellcrist Falconer ile birlikte hareket ettiği flashback sahneler 2120’li yıllarda geçiyor. Belleklerin muciti olan Quell’in sonsuz yaşamın insan doğasında olumsuzluğa neden olduğunu ve sosyal adaletsizliği arttırdığını fark etmesiyle lideri olduğu isyanın ilk fitili ateşlendi. Takeshi’nin ölümü ise Stronghold Savaşı’nın birkaç yıl sonrasında gerçekleşti. Bedeni öldürülen Takeshi’nin belleği ise 250 yıl boyunca donduruldu.

Kovacs, 2384 yılında Laurens Bancroft’un katilini bulması için uyandırılarak eski polis memuru Elias Ryker’ın bedenine yerleştirildi. Görevini başarıyla tamamlayan Kovacs’in otuz yıl boyunca devam ettiği arayış, onu Quell ile bambaşka bir gezegende buluşturdu.

İşte Altered Carbon zaman çizelgesi!

  • 21. yüzyılın sonları – Konrad Harlan ve diğer Kurucular Harlan’ın Dünyası’na ayak bastı.
  • 2100 – Takeshi Kovacs, Harlan’ın Dünyası’nda doğdu.
  • 2112 – 12 yaşındaki Takeshi babasını öldürdü. CTAC tarafından tutuklanmasının ardından kendisine bir şans daha verilerek belleği bir yetişkin bedenine kondu.
  • 2122 – Takeshi (doğduğu bedendeki haliyle) şimdilerde Yakuza’nın bir üyesi olan kız kardeşi Reileen ile bir araya geldi. Takeshi, kız kardeşini korumak için CTAC’i terk etti. Birlikte saklanan ikili Quellcrist Falconer ve Elçiler tarafından keşfedilmelerinin ardından onlara katılmaya karar verdi.
  • 2130 – Quell ve diğer Elçiler Stronghold Savaşı’nda öldü. Takeshi Kovacs, yaşayan son Elçi olarak sağ çıktı.
  • 2134 – Harlan’ın Dünyası’nda farklı bir bedende paralı asker olarak çalışan Takeshi, Jaeger ve Praetorianlar tarafından fark edildi. Bedeni öldürüldü ve belleği 250 yıl boyunca buza konuldu.
  • 2384 – (Altered Carbon 1. Sezon) Takeshi’nin belleği polis memuru Elias Ryker’ın bedenine konuldu ve kendisinen Laurens Bancroft’un katilini bulması istendi.
  • 2414 – (Altered Carbon 2. Sezon) Maghda Prime’da kadın bir şarkıcının bedenini kullanan Takeshi, Horace Axley için çalışan ödül avcısı Trepp tarafından Harlan’ın Dünyası’na götürüldü.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz