2019 Güney Kore Yapımı Arthdal Chronicles Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Arthdal Chronicles (Arthdal Günlükleri) orjinal ismi Aseudal Yeondaegi; Aksiyon, Tarih, Drama, Aşk, Entrika hepsini bir arada izleyebileceğiniz muhteşem bir 2019 yapımı Güney Kore dizisi.

0

Kore; dizileri, filmleri ve müziğiyle ile uzun zamandır hayatımızda. Bugüne kadar etrafımda ki insanlar dolayısıyla özellikle K-Pop müziklerine maruz kalmıştım. Yokluğunu hissetmesemde keyif alarak dinliyorum. Kore’nin Game of Thrones’u mutlaka izlemelisin! diye gelen bir tavsiye üzerine diziyi merak ettim ve izlemeye başladım.

Arthdal Chronicles dizi afişi.
Arthdal Chronicles dizi afişi

Studio Drogan yapımcılığıyla Kim Won-suk, Kim Young-hyun, Park Sang-yean tarafından yaratılan dizinin 1.Sezonu TVN kanalında Haziran 2019’da yayınlandı. Benim diziyle tanışmam Netflix aracılığıyla oldu. Netflix’de 1. sezonu 12 bölüm olarak yayınlandı. Yeni bölümleri Eylül ayında yine Netflix’de olacak.

Medeniyet ve ulusların ortaya çıktığı kadim zamanlarda geçen Arthdal Chronicles, bize güç için insanların neler yapabileceğini çok net bir şekilde gösterir. Dizide farklı bir çok medeniyet var ve insanlar yerleşik hayata geçtiklerinde doymak bilmeyen, aç gözlü insan ırkının hırsları gün yüzüne çıkmaktadır. Öne çıkan 4 kavim var. Arthal şehrinde, bütün gücü eline geçirmek ve tek lider olmak isteyen, “Saramlı Birlik Lideri Sanung” verimli toprakları olan Atturad’da, yaşayan mavi gözlü Neanthal’lerle ittifak yapmak ister.

Neanthal ile avcılar arasındaki savaştan bir kare
Neanthal ile avcılar arasındaki savaştan bir kare

Neanthal’ler normal insanlardan çok daha güçlü ve çeviklerdi. Ay olmayan gecelerde bile gören gözleri vardı. Ayrıca en güçlü canlı türü olma onuruna sahiplerdi ve hatta rüya görme gibi ruhsal bir güçleri var. Sırtlarında mavi kabukları, dudakları, gözleri ve kanları maviydi.

Neanthallerin lideri ittafakı kabul etmez, Saramlılara Ay’ın ovalarına sahip olamayacaklarını! Tabiat ananın istedikleri her şeyi onlara sağladığını söyler. Saramlıların Neanthallere savaş açmasıyla olaylar başlar ama bu savaş sinsice başlamaktadır. Senede bir kez tüm Neanthaller hilali kutlamak için dağların tepelerine çıkıyordu, bunu fırsat bilen Saramlılar keşfettikleri bir zehri Neanthallere hediye süsü vererek yollarlar. Beyaz Dağ kavminden Aso Hon’u da yem olara kullanırlar. Bu sayede savaşın başlamasıyla bitmesi bir olur ve sonrasında kalan Neanthaller için av başlar. Düzenlenen bu sinsice plan Sanung’un Iguta (Neanthalle Saramın birlikteliğinden olan melez çocuk) oğlu Tagon’a aittir. Hiç kimse Tagon’un Iguta olduğunu bilmemektedir.

”Arthalda Iguta’dan nefret edilmekte ve gayri meşru çocuk olarak görülmektedir. Iguta ile Neanthal arasındaki fark ise büyütüklerinde Igutuların sırtında olan kabuklarının düşmesi ve Neanthaller kadar güçlü olmamalıdır. ”

Euonsemo, Tanya, Tagon
Euonsemo, Tanya, Tagon

Tagon babasına hep kendini kabul ettirmeye çalışmıştır. Babası da o doğduğunda iletilen kehanet yüzünden oğlunu hep kendinden uzak tutmuştur. Tagon’u sürekli savaşlara sürüklemiştir. Tarım topraklarının ve insan nüfusunun artmasıyla daha çok köleye ihtiyaç duyulmaya başlanmış. Bu yüzden uçmak haricinde başka bir yolun mümkün olmadığını düşündükleri Iark’a gitmek için bir sistem geliştirmişlerdir (tarihteki ilk asansör diyebiliriz).

Iark’ta dünyanın bu karkaşasından, güç savaşlarından, sömürgeden ve kölelikten uzakta, hiçbir şeyden habersiz doğa ile içice yaşayan kavimler vardır. Neanthallere hazırlanan tuzakta kullanılan Asa Hon bir Neanthale aşık olmuş ve ikiz çocuklar dünyaya getirmiştir. Savaş sırasında çocuğunu korumak için bir şekilde kaçıyor. Çocuklardan biri Tagon’un eline geçmiş ve sevgilisi Taelha tarafından büyütülmüştür. Asa Hon, üzerinde bir lanet olduğunu ve bundan kaçarak oğlunu yaşatması için Iark gitmesi gerektiğine karar verir. Iark’a gidebilmenin tek yolu uçurumun içindeki mağarayı bulmaktır. 10 Yıl boyunca yolu bulmak için dev kayanının içindeki mağaralarda yaşarlar ve oğlu Eunseom da büyür, yolu bulup Wahan kabilesine ulaşmaları çok güç olur. Ulaştıklarında is Aso Hon değişik sözler söyleyip kehanetlerde bulunarak ölür ve küçük Eunseom Wahan kablesi ile yaşamaya başlar. Kabiledekiler onu kolay kolay kabul etmez. Saramların Iark’tan inmenin yolunu bulması ve oradaki herkesi katledip, kalanları Arthdal’a köle olarak getirmesiyle olaylar daha da kötüleşir. Son derece kötü ve ürkütücü bir katliam yaşanmıştır. Eunseom’un aşık olduğu ve Wahan kabilesinin ilerideki kutsal annesi olacak Tanya ve ailesi de bu köleler arasındadır. Wahan kabilesi bu süreçte akıl almaz kötülüklerle ve ölümlerle karşılaşır.

Tanya ve Wahan kabilesi
Tanya ve Wahan kabilesi

Tanya’nın annesi kabilenin ulu annesidir ama köle olarak sürüklendikleri yolda ölür ve görevi Tanya’ya geçer. Tanya Ulu Asa Sin’in soyundan gelmektedir. Rüya görebilmekte ve insanların düşüncelerini duyabilme gibi yetenekleri vardır.

Tagon, Arthdal’a döndüğünde olaylar dahada içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Dizi boyunca Tanya ve Wahan, kavmini kurtarmak için çırpınan Eunseom’un başına gelmeyen kalmaz. Her bölümde Tagon’un gücü ve iktidarı elde edebilmek için yaptığı kötülüklere bir kez daha şaşıracaksınız.

Sarma, Taelha, Tagon, Tanya, Eunseom

İlerleyen bölümlerde Tagon’nun isteğiyle büyütülen Eunseom’un kardeşi Saya’da olayların içine giriyor. Tanya ikiz oldularını farketsede kesinlikle hiç birşey söylemez. Saya yetiştiği şartlar nedeniyle Eunseom’dan çok farklıdır. Babası sandığı Tagon gibi de Iguta olduğundan kesinlikle utanmaz.

Dizi bir Game of Throns olmayabilir ama gerek kurgusu gerek oyuncularıyla oldukça başarılı. Imdb’de çok fazla oylanmasa da ben bir çok kişi tarafından takip edildiğini ve beğenildiğini düşünüyorum. Bir an önce Netflix’te gelecek bölümleri izlemek için heyecanla bekliyorum.

Eunseom

Iguta olarak dünyaya gelmiştir. Annesi öldükten sonra Waham kabilesinde büyümüş. Herşeyi çok hızlı öğrenmesi ve farklılıkları nedeniyle köy halkı onu kolay kabullenememiştir. Ama o savaşçı Wahan’lılar için hiç düşünmeden ölmeye hazırdır. Tanya’ya aşık olan Eunseom onu kurtarmak için her şeyi göze alan cesur, savaşçı ruhlu, merhametli biridir.

Tanya

Waham kabilesinin ilerideki ulu annesidir. Eunseom’a aşık ve onu bulabilmek, kabilesinden kalanları kurtarmak için “güçlü” olması gerektiğini yaşadıklarından sonra anlamıştır. Asa Sin’in direk soyundan gelmektedir. Bu yüzden Büyük tapınağın baş keşişi olacaktır. Ama 2. sezon elde edeceği bu gücün onu çok değiştireceğine inanıyorum.

Tagon

Birlik Lideri Saram’ın Iguta oğlu Tagon, kadar iki yüzlü ve yalancı bir karakter kolay kolay göremezsiniz. Oldukça çekici ve kararlı bir yüz ifadesi olmasına rağmen karakterimizin dürüst hiç bir davranışı yoktur. Birlik lideri ve sonrasında Kral olmak için ilerlediği bu yolda karşısına çıkan hiç kimseye, babası dahi olsa acımaz. Dizi boyunca Tagon’un ve sevgilisinin komplolarına ve kötülüklerine hayret edeceksiniz.

Taelha

Babası Mihol tarafından Yeomari (Casus) olarak yetiştirilmiştir. Bu yüzden hem Tagon’la hemde Saram’la ilişkisi var fakat kendisi Tagon’a aşık. Tagon’nun kaçırdığı Iguta çocuk Saya’yı onun için büyütür ve Tagon’a akıl almaz entrikalarında yardım eder.

Sanung

Birliğin Lideridir, oğlu Tagon doğduğunda onu öldüreceğine dair bir kehanet bildirilir ama buna inanmak istemez. Oğlunun Iguta olduğunu herkesten saklar hatta küçükken onu öldürmeyi dener ama babalık iç güdüleri yüzünden yapamaz. Bütün bunlar Tagon’nun ona karşı büyük bir nefret duymasına sebep olur.

Mihol

Bronz atölyesinin baş mühendisi ve Sanung’un sağ koludur. Yok olan kavimleri için sinsice Birlik Liderliğine oynamaktadır.

Asa Ron

Asa kabilesinin başı ve Büyük tapınağın baş keşişidir. Ayrıca soyları direk olmasa da Asa Sin’den gelmektedir. Arthdal’da tanrılarla konuştuğuna inanılır zira onun da iktidar için yapmayacağı komplo, entrika ve kötülük yoktur.

Mubaek

Saram’ın en güçlü savaşçısı olan Mubaek aynı zamanda Tagon’un yönettiği Daekan güçlerinin başındadır. Dizideki sırların çözülmesini başlatan kişi olan Mubaek nadirde olsa dizi de merhamet gösterdiği insanlar vardır.

Arthal Chronicles Fragman
Değerlendirme
Oyunculuk
Senaryo
Kostüm-Dekor
Kurgu
Görsel Efekt
Önceki İçerikSony’nin Marvel TV evreninde live-action dizilere de yer verilecek
Sonraki İçerikWatchmen dizisinde kimler gözükecek?
Doyumsuz öğrenme ve keşfetme isteği ile dünyada ilgimi çekmeyen şey yok. Bu istekle başladığım içerik üretme maceram da en keyif aldığım zamanlardan biri. Anı biriktirmek ve yaşadığımı hissetmek için denemem dediğim yiyecek, gitmem dediğim yolculuk, yapmam dediğim aktivite olduğunu düşünmüyorum. Sıcağı seven Antalyalı, kurumsal bir işçi, kendini kültürel aktivist olarak tanımlayan bir faniyim...

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz