BBC’nin Dracula dizisi hakkında tüm bilgiler

Doctor Who ve Sherlock dizilerinin yaratıcı ekibinin imzasını taşıyacak olan Dracula, ne zaman yayınlanacak?

0

Bu zamana kadar Dracula hikayelerine doyduğunuzu düşünüyorsanız, bir kez daha düşünmeniz gerekebilir. Son yılların en sevilen dizilerinden Sherlock ve modern Doctor Who‘nun yaratıcılarının imzasını taşıyacak olan Dracula mini dizisi, Netflix ve BBC’de ortak olarak yayınlanacak.

Dracula, televizyon ve beyazperdeye en çok uyarlanmış figürlerden biri. Bram Stoker’ın 29 farklı dile çevrilen ünlü romanı modern kültürdeki vampir kavramını yüzlerce yıldır şekillendiren eser oldu. Bu sefer BBC ve Netflix ortaklığında televizyon ekranlarına dönüş yapacak olan üç bölümlük Dracula mini dizisine ait ilk fragman geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı.

İşte BBC’nin Dracula dizisi hakkında bildiğimiz her şey:

Dracula karakteri Claes Bang tarafından canlandırılacak

Dizide Karanlığın Prensi Dracula’yı canlandıracak olan isim daha önce The Square filmiyle Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Aktör ünvanını elde eden Danimarkalı aktör Claes Bang olacak. Danimarka’da oldukça popüler bir aktör olan Bang, aynı zamanda müzisyenlik kariyeriyle de tanınıyor.

Kendisini Dracula haliyle pek fazla göremesek de, Christopher Lee‘nin çekiciliği ve ürkütücülüğü aynı anda veren Dracula yorumuna benzer bir versiyon ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Ana esere bağlı kalacak

En az Dracula kadar ekranlarda boy göstermiş bir diğer isim olan Sherlock Holmes’ü modern dünyaya taşımayı başarmış ekip, bu sefer Dracula’nın yapımını üstleniyor. Sherlock Holmes karakteri bu tarihe kadar televizyon ve beyazperdede toplam 254 kez yer almıştı. Fakat bu rekor halen 272 seferle Karanlığın Prensi Dracula’ya ait.

Bu kadar çok uyarlaması olan bir figür hakkında yeni şeyler anlatabilmek oldukça zor. BBC ve Netflix’de yayınlanacak olan mini dizi, Bram Stoker’ın 1897 tarihli romanının özüne dönecek.

Kara mizah

İyi bir korku hikayesinin başarması gereken en temel şeylerin izleyiciye korku ve gerilim yaşatmasının yanı sıra bir diğer önemli element de her bir başarılı korku hikayesinin içinde ürkütücü bir mizahın yer alıyor oluşu. Zamanı iyi ayarlanmış bir ton değişimi, yaklaşan felaketi geride tutmak ve izleyicinin büyük şok öncesi kendini güvende hissetmesi için oldukça önemli bir parça.

Steven Moffat’a göre dizi, izleyenlerin kendilerini tamamen çaresiz bir dünyada hissetmemeleri için ufak tefek mizah sahnelerine de yer verecek.

Ana figürlerden bazıları eksik

Diziye ait yayınlanan ilk fragmana baktığımızda Bram Stoker’ın edebiyat dünyasının en önemli eserlerinden olan romanından bazı ana figürlerin eksik olduğunu görmek mümkün. Bunlardan ilk göze çarpanı bir avukat olan Jonathan Harker’ı Dracula’nın kalesinde geçirdiği süre boyunca baştan çıkarmaya çalışan güzel ve çekici Three Sisters vampirlerinin bulunmayışı.

Bir diğer eksiklik olarak Dracula’nın baş düşmanı olan Abraham Van Helsing karakteri de fragmanda gözükmeyen isimlerden biri. Fragman esnasında yaşlı ve sakallı bir karakter göze çarpsa da, bu kişinin ünlü vampir avcısı Van Helsing olduğunu söylemek zor.

Dracula dizisi ne zaman yayınlanacak?

Dracula dizisinin ne zaman yayınlanacağı ile ilgili kesinleşmiş bir tarih yok. Üç bölümden oluşacak olan dizi Netflix’te yerini almadan önce BBC’de yayınlanacak.

Dracula (2020) İncelemesi; Sherlock’un Yaratıcıları Netflix’de Bize Kanlı Bir Gösteri Sunuyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz