Beyaz Kentin Sessizliği Konusu ve İncelemesi; Netflix’de İspanyol Tarzı Çifte Cinayet…

Bir dedektif, ceza evinden tahliye edilmek üzere olan bir seri katilin işlediği iddia edilen cinayetleri taklit eden bir katili yakalamak için Vitoria-Gasteiz'e geri döner.

0

Eski bir Katedral’de 20 yaşlarında bir kadın ve erkek cesedi bulunur. Bulunan cesetler 20 yıl öncesinde işlenen seri cinayetlerin tarzına benzemektedir. Olayla birlikte inzivaya çekilmiş dedektif Unai López de Ayala’da göreve döner. Polis olayı araştırmaya başladıkça olayın benzerlikten öte bir durum olduğunun farkına varır. Fakat önemli bir detay vardır o da katilin 20 yıl önce yakalanmış olması.

İlk cesedi bulur bulmaz Unai López de Ayala ortağı Estíbaliz Ruiz de Gauna (Aura Garrido) ile hemen olayı araştırmaya başlar ama onları polis merkezinde yeni amirleri beklemektedir Alba Díaz de Salvatierra (Belén Rueda). Amirimiz Unai’nin sabah koşusunda karşılaştığı hatun. Yalnız amirimizin koştuğuna aldanmayın yüzüne baktığınızda emekliliğinden önceki son görevini yapıyor zannedebilirsiniz. Zira kendisi estetik ve botoxdan gerim gerim gerilmiş. Fakat hepimizin de bildiği gibi spor yapmak fiziken mükemmel bir olay amirimizin vücuduna bakınca da anlıyoruz bunu. Konumuza geri dönersek İspanya’nın bir şehri olan Vitori’da gerçekleşen bu seri cinayetler halkı da ürkütmeye başlamıştır.

Dedektif ve ortağı seri katilin cinayetlerinden birini daha buluyorlar.

Yeni suçlarla nümerik kalıplara dönen katil, kurbanların yaşlarını 5 yıl arayla seçmektedir. Unai katilin arıcılıktan, botanikten, tarihten, anatomiden anladığını ve normal hayatını da topluma uyumlu şekilde sürdürdüğünü düşünüyor, bu da yerinde bir tespit. Filmin itici gücü, sabahları koşan ve büyük bir enerjisiyle olayı çözmeye amirine göz kulak olan, cesur, tahrikli, ama görünüşte yaralanmış bir araştırmacı olan Unai Lopez de Ayala. Katili bulma kararlılığı hayal kırıklığı ve geçmişten gelen yaralarıyla bir kurban daha vermemek için işine odaklanır. Kurban ritüeli konusunda çok klasik bir konu işlenmiş fakat bunu ilk defa duyuyormuşuz gibi bize yansıtılmaya çalışılmış o kısım bana çok yavan geldi daha yaratıcı olunabilirdi.

Filmde ki başrol oyuncumuz Unai’nin takma adı Kraken, sürekli özel bir anlamı varmış gibi hissettirilip ama şu an bile anlamını bilmediğim bu ismi filmde bilmemesi gereken herkes biliyordu. Kraken yani yakışıklı oyuncu Javier Rey‘i Netflix’de ki İspanyol yapımlardan tanıyacaksınız. En son kendisini ben bu diziyi neden izlediğim dediğim Hache’den hatırlıyorum. Hache dizisi de başında baya anlamlıymış izlenimi veren ama ilerledikçe anlamsızlaşan bol sevişme ve sadist sahneler içeren uyuşturucu karteli temalı bir yapım. O dizi yüzünden bu filme de ön yargılı yaklaşmıştım hatta ilk 10 dk o şekilde izledim diyebilirim fakat sonra konun içine girip izlenebilir olduğuna karar verdim.

Dedektif Unai López de Ayala ve Komser  Alba Díaz de Salvatierra barda içki içip sohbet ediyor.
Dedektif Unai López de Ayala ve Komser Alba Díaz de Salvatierra

Öncellikle filmi başından sonuna kadar çok dikkatli izlemelisiniz şaka yapmıyorum ciddiyim, en ufak ayrıntıyı kaçırdığınızda noluyo lan bu kimdi oluyorsunuz. En başında ön yargılarla başlayıp sonuna doğru heyecanlandı benim için tabii gözüme batmayan klişeler yok değildi. Filmden kendi adıma çıkarımlarım polisseniz mutlaka düzenli koşmalısınız çünkü her an Amok koşucusu tarzında koşmaya başlayabilirsiniz. Başlarda vay be bu sefer sevişme sahnesi yok dediğime beni pişman ettiren bir sahne koymuşlar. Gerçi bu ikilinin ne ara ve nasıl yakınlaştığını ben anlayamadım ve sürekli herhalde bir şeyler kaçırdım diye düşündüm. Ayrıca genellikle her yapımda klasikleşen baş rol oyuncuların geçmişinde sürekli bir dram olması ve bu konu hakkında konuşmak istememeleri yada konusu açılınca fevri davranmaları. Anlıyoruz acı dolu günleri olmuş bu tarz olaylar seyirciyi de bağlıyor dram seviliyor ama gözünüzü seviyim salın şu konuyu artık.

Dedektifin ortağı Estíbaliz Ruiz de Gauna
Dedektifin ortağı Estíbaliz Ruiz de Gauna

Katil konusunda kafamda hala soru işaretleri var filmin bitişinden de anladığım kadarıyla izlenme oranlarına göre devamı gelebilir. Klasik Netflix taktiği hep bir açık kapı bırakıyorlar. Beyaz Kentin Sessizliği İspanyolca adı ise El silencio de la ciudad blanca (Twin Murders: The Silence of the White City) Imdb puanı 5.2 oldukça düşük bence o kadar düşük puanı hak etmiyor. Galiba senaryo için fazla uğraşılmadığı için izleyici bunu layık görmüş. Filmin çekildiği şehir gerçekten doğasıyla yapısıyla şahane bir yer, çekim kalitesi de oldukça başarılı. Farklı ve size ne izledim ben dedirtecek kafa açacak bir konusu yok fakat Netflix’de ki teenage konuların arasından sıyrılıp gerçekçi bir şeyler izlemek isterseniz ve dizilere zaman ayırmak istemiyorsanız bir şans verin derim.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz