Brooklyn Nine-Nine konusu ne?: Patlama efektleri olmayan bir polisiye

2012 yılında Saturday Night Live’dan ayrılan The Lonely Island'ın yıldızı Andy Samberg’in yeni bir projesi vardı: Brooklyn Nine-Nine

0

Saturday Night Live, Amerikan televizyonları için önemli bir kültür. Günümüzde oldukça popüler olan Jimmy Fallon, Adam Sandler, Will Ferrell, Ben Stiller, Chris Rock ve Robert Downey Jr gibi daha birçok isim ilk sıçrayışlarını Saturday Night Live aracılığıyla yaptılar. Bu isimlerden biri de Andy Samberg. The Lonely Island isimli grubuyla YouTube üzerinde videolar yayınlayan Samberg, 2005 yılında SNL yetkililerinin ilgisini çekiyor ve şovun bir parçası haline geliyor. The Lonely Island grubuyla SNL’de yayınlanan birçok yaratıcı işe imza atan Andy Samberg, bugüne kadar Rihanna’dan Justin Timberlake’e, Akon’dan Michael Bolton’a birçok ünlü isimle çalıştı. 2012 yılında Saturday Night Live’dan ayrılan Andy Samberg’in yeni bir projesi vardı: Brooklyn Nine-Nine.

Brooklyn Nine-Nine konusu

Brooklyn Nine-Nine, New York Polis Departmanı (NYPD)’na ait karakollardan biri olan 99’ın eğlenceli ekibinin başından geçen maceraları konu alıyor. Episodik bir yapıya sahip olan Brooklyn Nine-Nine, her bölüm farklı bir macerayı ele alsa da karakter gelişimini asla elden bırakmıyor.

Raymond Holt, Jake Peralta ve Amy Santiago

Polisiye bir komedi dizisi olan Brooklyn Nine-Nine, 99.karakola yeni atanan Yüzbaşı Raymond Holt’un ekiple tanışmasıyla beraber başlıyor. Oldukça ciddi, profesyonel ve entelektüel bir görünüşe sahip olan Holt, kendine ait bu karakteristik özellikleri sayesinde ekibin en önemli parçalarından biri haline geliyor. Karakolun en başarılı dedektiflerinden olan Jake Peralta, Andy Samberg tarafından canlandırılıyor. Fazlasıyla çocuk ruhlu biri olan Peralta, şakacı ve ciddiyetsiz tavırlarına rağmen karakoldaki en yetenekli dedektiflerden biri. Dedektif Peralta’nın bir diğer ekip arkadaşı ise Amy Santiago. Melissa Fumero’nun hayat verdiği Amy Santiago, 99’ın öğrencilik hayatını ‘çalışkan ve yalaka öğrenci’ olarak geçiren, sevecen fakat bir hayli obsesif dedektifi.

Brooklyn Nine-Nine, New York Polis Departmanı’nı konu alan birçok sinema/televizyon işinin yanından mizahı ve ekibin her bir üyesinin kendilerine ait eğlenceli karakteristikleriyle sıyrılmayı başarıyor. Dizinin global çapta hatrı sayılır ölçüde bir hayran kitlesi var.

Brooklyn Nine-Nine karakterleri:

Çocuk ruhlu bir yetişkin olan Jake Peralta, etrafındaki hiçbir şeyi ciddiye almıyor gibi gözükmesine rağmen karakolun en başarılı dedektiflerinden biri. Büyük bir Die Hard hayranı olan Jake, kalıplaşmış ‘havalı NYPD polisi’ stereotipini idolleştirmiş biri.

Babası başarılı bir pilot olan Jake, ebeveynlerinin ayrılığı sonucu aile hayatına dair özlem duyduğu bir çocukluk geçirdiğinden; ekip arkadaşlarıyla bir aile dinamiğine sahip.

Dışarıdan bakıldığında yalaka ve ‘inek’ olarak görülen Amy, hata yapmaya tahammülü olmayan ve üslerine karşı asla sesini yükseltemeyen bir karakter. Dizi boyunca obsesif yönlerini görebildiğimiz Amy Santiago’nun en büyük hayali, yüzbaşı Holt’un kendisine ‘akıl hocalığı’ yapması.

Charles, Jake’in en yakın arkadaşı. Jake’i hem bir arkadaş hem de bir idol olarak gördüğünden, çoğu zaman yaşadığı en havalı şeyleri Jake ile bağdaştırıyor. Kendisini bir gurme olarak kabul eden Charles, yemek konusunda blog da tutuyor.

Charles Boyle, kendisinin de dizi boyunca dile getirdiği üzere asla dominant bir karakter değil. Aksine, Boyle’ların ikinci planda kalarak tarih boyunca hayatta kaldıklarını ve başarılı olduklarını iddia ediyor.

Rosa, ekipçe en havalı bulunan karakter. Ekipteki kimse Rosa’nın hayatı hakkında onun anlattıkları dışında bilgi sahibi değil. İzleyici, dizi boyunca Rosa hakkında şaşırtıcı ve eğlenceli bilgiler öğreniyor. Sertlikten hoşlanan Rosa’nın laubali tavırlara tahammülü olmasa da, Jake ile çok yakın arkadaşlar. Her zaman sertliğini korumaya çalışsa da, bazı zamanlar ortaya çıktığı üzere oldukça duygusal bir karakter.

Kendisinin ikonik bir ceketi ve motoru var.

Kaslı vücuduyla adeta bir Hulk görünümünde olan Terry, ekibin en sıcakkanlı üyelerinden. Görünüşünün sertliği aksine oldukça yumuşak kalpli biri olan Terry Jeffords, ailesine fazlasıyla değer veriyor. Dizinin başında ikiz kızlarını babasız bırakacağı korkusuyla görevini dahi bırakmayı düşünse de, her zaman ekibi ve ailesi arasındaki dinamiği korumayı başarıyor.

Ayrıca yoğurtlara karşı özel bir zaafı var.

New York Polis Departmanı’nın eşcinselliğini açıklayan ilk üyesi olan Raymond Holt, kariyeri boyunca siyahi ve eşcinsel olduğu için ayrımcılığa uğramış. Buna rağmen hayalini kurduğu Yüzbaşılık rütbesine ulaşan Holt, sert ve disiplinli tavrını korumaya çalışsa da aynı ekibi gibi fazlasıyla eğlenceli bir karakter. Jake Peralta, kendisiyle dalga geçmeyi asla bırakmasa da Holt’u bir baba figürü olarak görüyor.

Gina, ekibin ve dizinin en sevilen isimlerinin başında geliyor. Holt’un sekreterliğini yapan Gina, hiçbir şeyi umursamıyor ve megaloman tavırları ile diziye büyük bir eğlence katıyor. Bazı zamanlar polis olmadığı için ekip tarafından dışlandığı hissine kapılsa da, aşılamayan sorunları her zaman kendisi çözüyor.

Her sahnelerinde bir iğrençlik unsuru barındıran bu ikili, buna rağmen dizinin favori isimlerinden. Gün içerisinde yemek, yemenin hayalini kurmak ve biraz daha yemek dışında hiçbir şey yapmıyorlar. Birbirleriyle çok yakın arkadaş olan Scully ve Hitchcock, karakolun en eski isimlerinden. Ayrıca bir bölümde öğrendiğimiz üzere, eskiden oldukça jön polisler olan bu ikili en sevdikleri fast food’u keşfettikten sonra şişman ve iğrenç karakterlere dönüşmüşler.

Brooklyn Nine-Nine kaç sezon?

Brooklyn Nine-Nine dizisinin yayınlanmış altı sezonu var. Şu ana kadar 130 bölümü yayınlanan dizi, altıncı sezonunun sonunda Fox tarafından düşük reytingleri sebep gösterilerek iptal edilmişti. Bu yılın Şubat ayında hayranları sevindiren bir gelişme yaşandı ve NBC tarafından yedinci sezonun siparişi verildi. Brooklyn Nine-Nine’ın yedinci sezonunun 2020 yılının hemen başlarında yayınlanması bekleniyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz