Dünyanın en popüler süper kahramanları: 2000-2019

Süper kahramanlar, 2000'li yıllara damgasını vuran en önemli popüler kültür öğelerinin başında geliyor. Peki geçtiğimiz 20 yılda en çok hangi süper kahramanlar konuşuldu?

0

Süper kahraman hikayeleri yirmi birinci yüzyıl popüler kültürüne damga vuran temaların başında geliyor. Geçtiğimiz on yılda sinema sektöründe kapladıkları alan devasa boyutlara ulaşan süper kahramanlar artık her yıl birden fazla yapımla seyirci karşısına çıkmaya başladı. Günümüz problemlerini ele alış ölçüsü ve tarzı, özgün karakterleri ya da süper kahraman temasına getirdiği alışılmış dışı perspektifler gibi etmenlerle fark yaratmaya çalışan yapımlar aradan sıyrılmayı başarsa da; ‘süper kahraman filmi’ artık her kesimden seyircinin aşina olduğu bir formül haline gelmiş durumda.

2000 yılından bu yana en az bir süper kahraman ya da süper kahraman ekibi bulunduğu yılın ana akım yapımları arasında öne çıkmayı başardı. Bu karakterlerden bazıları beyazperdeye gelmeden önce de dünya çapında popülerken, bazıları ise büyük gişe başarısının ardından popüler kültürün değişmez bir öğesi haline geldi.

İşte 2000 yılından bu yana dünyanın en popüler süper kahramanları!

2000 – X-Men

X-Men, 1990’lı yıllarda yayınlanan X-Men: The Animated Series ile televizyon ekranlarına damga vurmayı başardı. Bryan Singer’ın 2000 yılında vizyona giren X-Men filmi ile beyazperdeye taşınan ekip, dünyanın en popüler süper kahramanları haline geldi.

2000 yılının X-Men filminde boy gösteren Hugh Jackman ve Patrick Stewart gibi birçok isim yirmi yıl sonra günümüzde dahi halen ikonik rolleriyle hatırlanıyor.

2001 – Superman

2000 yılında vizyona giren X-Men’in başarısı, diğer süper kahraman projelerinin de önünü açtı. Fakat başka bir süper kahramanın ya da süper kahraman ekibinin X-Men kadar büyük bir bütçeyle büyük ekrana taşınma ihtimali hala uzaktı. Bunun yerine The CW, live-action bir süper kahraman dizisiyle uzun yıllar adından söz ettirdi: Smallville.

Smallville dizisinin popülerliği yıllar geçtikçe azalmış olsa da Superman karakterini ana akıma taşıma yolunda önemli bir etkiye sahip.

2002 – Spider-Man

Sam Raimi’nin 2002 yılında başlayan Spider-Man üçlemesi Peter Parker’ı kısa süre içerisinde Hollywood’un en popüler ve en karlı karakteri haline getirdi.

2000 yılından günümüze dek geçen süre içerisinde bazı yıllar birden fazla karakterin dominasyonuna sahne olmuş olsa da, 2002 yılında tek konuşulan süper kahraman Spider-Man olmuştu.

2003 – X-Men

İlk filmin büyük gişe başarısının ardından tüm X-Men takımı ve oyuncu kadrosu X2 isimli devam filmi için geri döndü. 2003 yılında vizyona giren X2 ile birlikte mutantlar bir kez daha dünyanın en popüler süper kahramanları konumuna ulaştı. Wolverine, filmlerle birlikte X-Men denilince akla gelen ilk karakter haline geldi.

2004 – Spider-Man

Hellboy, The Punisher ve Catwoman gibi rakip hamleler gelmiş olsa da 2004 yılında Sam Raimi’nin Spider-Man filminin başarısına ulaşan başka yapım yoktu. Peter Parker, bir kez daha dünyanın en popüler süper kahramanı haline gelerek Marvel Sinematik Evreni öncesi dönemde süper kahraman filmlerinin gördüğü ilgiyi gözler önüne serdi.

2004 yılında vizyona giren Spider-Man 2, 93% skoruyla günümüzde dahi Rotten Tomatoes’da en yüksek puana sahip Spider-Man filmi.

2005 – Batman

Constantine, 2005 yılında beklenmedik bir başarı yakalasa da yönetmenlik koltuğunda Christopher Nolan ve başrolünde Christian Bale yer alan Batman: Begins, Batman karakterini tüm gücüyle geri döndürdü.

Batman & Robin’in ardından saygınlığını kaybetme noktasına gelen karakter, neredeyse on yıl sonra Batman Begins ile bir kez daha dünya çapında en popüler süper kahraman noktasına ulaştı. Batman Begins, süper kahraman filmlerinin çehresini değiştiren The Dark Knight üçlemesinin ilk filmi olarak biliniyor.

2006 – Superman

2006 yılı süper kahraman camiası için oldukça hareketli geçti. NBC, Heroes ile televizyon dünyasına damgasını vuruyordu. X-Men, yeni filmi X-Men: The Last Stand ile orijinal üçlemenin finalini ekranlara getirmişti. Marvel ise yıllar sonra Marvel Sinematik Evreni’ne de ilham kaynağı olacak çizgi romanı Civil War’u okuyucuların karşısına çıkardı.

Fakat bu projelerin hiçbiri 2006 yılında vizyona giren Superman Returns filminin rüzgarına yaklaşamadı. Superman filmi olmadan geçen 20 yılın ardından tüm dünya yeniden bu ikonik karakteri hayatına dahil etmeye başladı.

2007 – Spider-Man

Son derece başarılı iki Spider-Man filminin ardından Sam Raimi, 2007 yılında vizyona giren Spider-Man 3 ile seriye noktayı koydu. Ne yazık ki üçüncü film, önceki filmler kadar olumlu yorumlar alamadı. Buna rağmen kayda değer bir gişe başarısı yakalayan ve Peter Parker’ın Hollywood’un en çok kazandıran karakterlerinden biri olduğunu ispat eden film, bazı sahneleriyle hala akıllarda yer ediyor.

2008 – Batman

Geriye bakıldığında 2008 yılı önümüzdeki on yıla damgasını vuracak Marvel Sinematik Evreni’nin kuruluşu olarak göze çarpıyor. Fakat Tony Stark, 2008 yılında henüz dünyanın en popüler süper kahramanı değildi.

Christopher Nolan’ın ikinci Batman filmi The Dark Knight, süper kahraman filmlerine bakış açısını kökten değiştirdi. Filmin başarısının yanı sıra Heath Ledger’ın ikonik Joker yorumu popüler kültürün en büyük öğelerinden biri haline geldi.

2009 – Watchmen

2009 yılında MCU çoktan kurulmuş, The Dark Knight ise ödülden ödüle koşmaya devam ediyordu. X-Men Origins: Wolverine gibi kötü hatırlanan yapımlara da sahne olan 2009 yılının en çok konuşulan ismi ise dünyanın birçoğu için yabancıydı: Watchmen.

Zack Snyder tarafından yönetilen Watchmen filmi, ufak farklılıklar dışında çizgi romanların birebir uyarlaması oluşuyla hayranların büyük beğenisini topladı.

2010 – Iron Man

2010 yılında vizyona giren Iron Man 2 filminin öncesinde Robert Downey Jr. çoktan dünyaca sevilen bir isim haline gelmişti. Tony Stark karakterine sınıf atlatan başarılı oyuncu, Iron Man 2 ile bir kez daha geri döndü. Üstelik Iron Man karakterinin diğer Marvel karakterleriyle ilerleyen yıllarda aynı hikayelerde yer alacağının açıklanması, Marvel hayranları arasında büyük heyecan yarattı.

2011 – Captain America

DC, 2011 yılına Ryan Reynolds’ın başrolünde yer aldığı Green Lantern filmiyle girdi. Fox ise X-Men: First Class ile markayı canlandırmayı tercih etti. Marvel ise bu sırada Thor ve Captain America: The First Avenger ile yeni kurulan sinematik evreni geliştirmeyi sürdürüyordu.

2011 yılı hem Thor hem de Captain America karakterlerinin beyazperdeye gelişine sahne olsa da, Chris Evans’ın hayat verdiği Steve Rogers hayranlar tarafından en çok sevilen isimlerden biri haline geldi.

2012 – The Avengers

2012 yılında Christopher Nolan’ın The Dark Knight Rises ile Batman üçlemesini finale ulaştırmasının yanı sıra Sony, The Amazing Spider-Man ile Sam Raimi üçlemesini sıfırladı.

Dünya çapında popülerliğe gelindiğinde ise 2012 yılını domine eden isim tartışmasız şekilde The Avengers oldu. Beyazperdede ilk kez böyle bir birleşmeye şahit olan seyirciler Iron Man, Captain America, Hulk, Thor, Hawkeye ve Black Widow karakterlerini bir arada izleme şansı yakaladı.

2013 – Superman

Marvel Sinematik Evreni 2013 yılında devam filmleri ile meşgulken DC ise kendi evrenini kurmaya çalışıyordu. 2013 yılında vizyona giren Man of Steel filmi, Superman karakterinin şu ana kadarki en büyük filmi oldu. Man of Steel, 2006 yılında seyirciyle buluşan Superman Returns filminin aksine çoğu kişinin beğenisini kazandı.

2014 – Guardians of the Galaxy

Captain America, Spider-Man ve X-Men gibi popüler kültürün en değerli süper kahramanlarının yeni filmlerine kavuştuğu 2014 yılı sürpriz bir isimle adından söz ettirdi: Guardians of the Galaxy. James Gunn’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu Guardians of the Galaxy, oldukça az kişi tarafından biliniyor oluşuyla MCU için büyük bir risk anlamına geliyordu. Gişede beklentilerin çok üzerine çıkan film, Groot ve Star-Lord gibi karakterleri bir anda popüler hale getirdi.

2015 – The Avengers

Daredevil ve Jessica Jones karakterlerinin Netflix’e adım attığı 2015 yılında The Avengers ekibi de beyazperdeyi domine ediyordu. Avengers: Age of Ultron, ilk film kadar beğenilmese de devasa bütçesi ve evrene dahil ettiği yeni karakterleriyle yıla damgasını vuran yapım oldu.

2016 – Deadpool

Marvel ve DC, kendi sinematik evrenleriyle rekabet etmeye çalışırken Fox cephesinden beklenmeyen bir hamle geldi: R-Rated bir süper kahraman filmi.

Captain America: Civil War ve Batman v Superman: Dawn of Justice gibi dev yapımların vizyona girdiği yılın en çok konuşulan ismi Deadpool karakteriyle Ryan Reynolds oldu.

2017 – Wonder Woman

Logan, Justice League ve Spider-Man: Homecoming gibi filmlere sahne olan 2017 yılı süper kahramanlar için oldukça rekabetçi geçti. Buna rağmen kadın süper kahramanların başrolde olduğu filmlerin ilgi görmeyeceğine dair algıyı kırmayı başaran Wonder Woman, aradan sıyrılarak yılın en çok konuşulan filmi oldu.

2018 – Black Panther

2017 yılında vizyona giren Wonder Woman’a benzer şekilde 2018 yılına damgasını vuran isim ise Black Panther oldu. 2018 yılı gişede çok daha başarılı başka süper kahraman filmlerine ev sahipliği yapsa da Black Panther yakaladığı medya ilgisiyle Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dalında adaylık kazanmayı dahi başardı.

2019 – The Avengers

Marvel Sinematik Evreni’nin ‘Infinity Hikayesi’ Avengers: Endgame ile epik bir sona ulaştı. Iron Man ve Captain America gibi kilit isimlerin evrene veda ettiği film, 2009 yılında vizyona giren Avatar’ı geçerek tüm zamanların en çok gişe hasılatı elde eden filmi konumuna ulaştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz