Breaking Bad, televizyon tarihinin en başarılı dramalarından biri. 2013 yılında televizyon ekranlarına veda eden ve bunu kendine yakışır bir finalle yapmayı başaran dizi, hikayesinin kasvetli ve üzgün sonuyla akıllarımızda kusursuz bir deneyim olarak yer etmişti. Beş sezonluk bir hikaye ile bizi kimya öğretmeni Walter White’ın nasıl ve neden bir uyuşturucu baronu olduğunu anlatan Breaking Bad, özünde bir hayatı ve seçimi ‘deneyimlememize’ olanak sağlıyordu. Walt’ın ve Jesse’nin seçtiği yol aynı düzlemde ilerlese de bu ‘iki farklı insanın’ ulaşacakları noktanın benzer olması mümkün değildi.

Walter White’ın hikayesi, Breaking Bad dizisinin ‘Felina’ bölümüyle sona erdi. Peki ya Jesse Pinkman’ın hikayesi?

Bu inceleme El Camino: A Breaking Bad Movie hikayesine dair spoiler içermez.

Aaron Paul, kendisine üç Emmy ödülü kazandıran rolünün altından bir kez daha başarıyla kalkıyor

Walt’ın kaçınılmaz sonunun yanında Jesse’nin başına gelenler izleyicileri ‘ahlaki açıdan ikilemde bırakabilecek’ bir noktada bıraktı. Jesse, hayatının geldiği nokta itibariyle içindeki ‘kötü adam’ ile yüzleşmek zorunda kalan biri tarafından manipüle edilse de kişisel olarak da şiddetli olaylara burnunu soktu. İşlediği suçların bedelini ödeyen Jesse için sunulan son, bu nedenle Walt’a ait final kadar ‘oturmuş’ hissettirmiyordu.

Breaking Bad’in yapımcısı Vince Gilligan, dizinin finalinden tam altı yıl sonra Jesse’nin hikayesine nokta koyan bir yapımla karşımıza çıkıyor. El Camino, hiçbir noktasında ‘bir film izlediğimiz’ izlenimine yol açmıyor. Çünkü hikaye, tam olarak bıraktığımız yerden ele alınmış. Breaking Bad’in finali olan Felina bölümünde yaşananların hemen sonrasında başlayan hikaye, Jesse’nin başına gelenleri ve 62 saatlik bir anlatının sonunda nereye vardığını oldukça sağlam şekilde aktarmayı başarmış. El Camino filmi 62 saatlik ‘Breaking Bad anlatısını’ değiştirmiyor, yerinden kaldırmıyor ya da kesip biçmiyor. Aksine, iki saatlik süresi boyunca halihazırda tatminkar şekilde sonuçlanan hikayenin bir tamamlayıcı bütünü olduğunun bilincinde kalarak kalması gereken çizginin dışına asla adım atmıyor.

Bu yazıda Jesse Pinkman’ın hikayesinin nerede ve ne şekilde sonlandığından bahsetmeyeceğim. El Camino, Breaking Bad dizisini izlemekten memnun kalan herkesi tatmin edecek bir hikaye. İki saatlik hikayede ne herhangi bir twist ne de şaşırıp kalacağımız bir sekans var. Filmin tek odak noktası oldukça basit hatlara çizilmiş amacına hizmet etmek: Jesse Pinkman’ın hikayesinin nasıl sonlandığı.

Jesse, artık bir kurban olmaktan tam anlamıyla sıyrılmış durumda

Film boyunca karşılaştığımız flashback sahneler dizide yaşanan olaylara dair hafızamızı tazelemekle kalmıyor, aynı zamanda çoğu yapımın başarıya ulaşamadığı bir şeyi doğru ve olması gereken şekilde yerine getirerek hikayedeki görünmez boşlukları dolduruyor. Mike (Jonathan Banks) ile Jesse arasındaki kısa bir konuşma sekansıyla açılan film, Todd (Jesse Plemons) ve Jesse arasında yaşanan fakat dizide görme şansı yakalayamadığımız kısımları izleyici karşısına çıkarıyor. Breaking Bad dizisindeki rolüyle üç Emmy ödülü kazanan Aaron Paul, yıllar geçmesine rağmen ikonik karakterine bir kez daha bürünmeyi başarabilmiş. Bu da El Camino’nun ‘uzun bir Breaking Bad’ bölümü hissi yaratmasının en büyük nedenlerinden biri. Evet, El Camino, bir filmin ötesinde Vince Gilligan’ın ekstra üç Breaking Bad bölümüne daha imza atmış olduğu hissini veriyor. Dizinin ve ana hikayenin uzun yıllar konuşulacak şekilde başarıyla sunulup, tatmin edici bir şekilde sona ermesinin ardından Gilligan’ın tercih ettiği bu ‘güvenli yol’; son derece doğru bir seçim. Vince Gilligan, Breaking Bad sonrası bir diğer işi olan Better Call Saul dizisinde de ortaya koyduğu vizyona ne derece saygı duyduğunu göstermeyi başarmıştı.

Hikayenin tam anlamıyla bir ‘devam bölümü’ olmasının yanında El Camino, büyük ölçekteki çekimlerinden tatmin edici sonuna kadar bütün ve başarılı bir film. Büyük ekran etkisinin ortaya koyduğu bu karakteristikler ses dizaynı ve kamera açıları için de geçerli. Breaking Bad dizisi, her bir sahnesinde çekimin başladığı ‘görüş noktalarının’ tuhaflığı ve orijinalliğinden Gilligan’ın muazzam şekilde aktardığı atmosferine kadar televizyon tarihinin sinematik anlamda en tatmin edici işlerinden biriydi. El Camino, bu tadı ve başarıyı çoğu anında bir üst seviyede tutmayı başarıyor.

El Camino, Jesse Pinkman’ın hikayesini sonlandıran bir Breaking Bad bölümü olduğu hissini başarıyla yansıtıyor

Televizyon dizilerinin devam hikayeleriyle beyazperdeye taşınması daha önceki örneklere bakıldığında çoğu zaman başarısız sonuçlanıyor. El Camino, bunun bilincinde olarak Breaking Bad evreninde yer alan bağımsız bir yapım olmayı değil; hikayenin iki saatlik bir devamı olmayı tercih etmiş. Jesse Pinkman karakterinin uğradığı metamorfozu tatmin edici bir finalle sonlandıran El Camino, Breaking Bad dizisinden memnun şekilde ayrılmış herkesi mutlu edecek bir yapım.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz