En iyi 10 HBO dizisi

HBO, son yirmi yılda Rome'dan Game of Thrones'a birçok dev yapıma imzasını attı. İşte IMDB puanına göre en iyi 10 HBO dizisi!

0

HBO, 90’lı yılların ortalarına doğru hızlanan ‘kendi dizilerini üretme’ furyasının başını çeken kanallardan biri oldu. Geçen yıllar süresince kendi bünyesinde ürettiği yapımlara çok daha büyük bütçeler ayırmaya başlayan HBO, Game of Thrones ile birlikte 2010 yılına damgasını vuran platformların başında geliyor.

Seinfeld spin-offlarından aile dramalarına, fantezi türünden komediye birçok farklı kategoride orijinal diziye ev sahipliği yapan HBO, geçtiğimiz yirmi yılda televizyon endüstrisinin en önemli isimlerinden biri haline geldi.

İşte IMDB puanına göre en iyi 10 HBO dizisi!

10) Rome (2005-2007) 8.7

HBO’nun orijinal yapımlarından Rome iki yıl boyunca ekranlarda yer aldı. Antik Roma’yı baştan yaratan ve alışılmışın dışında bir şekilde epik bir hikaye anlatma yoluna gitmeyen Rome, televizyon seyircisi için eşsiz bir deneyim sundu.

Rome, benzer dönemde geçen yapımların aksine epik bir hikaye yerine dönemin politik yapısına odaklanan bir dizi olarak akıllarda kaldı. Roma’yı baştan yaratmanın devasa maliyeti nedeniyle başarılı dizi yalnızca iki sezon boyunca ekranlarda kalabildi.

9) Six Feet Under (2001-2005) 8.7

Alan Ball tarafından ekranlara getirilen Six Feet Under, HBO için hem eleştirel hem de reyting anlamında büyük bir başarı olarak hafızalarda kaldı. Yayınlandığı dönemin en yüksek puanlı dizilerinden biri olarak karşımıza çıkan Six Feet Under, benzeri birçok yapımın aksine finaliyle de olumlu notlar almayı başardı.

Karanlık sırların eşliğinde bir aile dramasını konu alan dizi oyuncu kadrosu, sürprizleri ve hikaye anlatımıyla en başarılı HBO dizileri arasındaki yerini almış durumda.

8) Westworld (2016 – …) 8.7

Ele aldığı konu ve hikaye anlatımı nedeniyle Game of Thrones kadar geniş bir kitleye ulaşamayan Westworld, halihazırda devam eden diziler arasında televizyon ekranlarında karşılaşabileceğiniz en iyi yapımların başında geliyor. Michael Crichton’ın 1973 yılında beyazperdede boy gösteren hikayesinden uyarlanan dizi, orijinal hikayeyi çok daha kompleks biçimde ele almayı başardı.

Westworld, ilk sezonuyla kaynak materyalin ele aldığı hikayeyi yeni bir yolla tekrar anlatmayı tercih etse de ikinci sezon yepyeni bir noktaya ayak bastı. Şu sıralar üçüncü sezonuyla televizyon ekranlarına dönüş yapan dizi son açıklanan verilere göre izleyici sayısında kayda değer bir düşüş yaşıyor.

7) Last Week Tonight with John Oliver (2014- …) 8.9

The Daily Show ile hayran kitlesi kazanan John Oliver, HBO’da kendine bir yer edinmeyi başardı. Last Week Tonight With John Oliver, komedyenin yeni adresi oldu.

John Oliver, The Daily Show’da olduğu gibi kendine ait mizah üslübuyla politik gelişmeleri ele almayı sürdürüyor.

6) True Detective (2014 – …) 9.0

İlk sezonuyla büyük ses getiren True Detective, Woody Harrelson ve Matthew McConaughey’nin hayat verdiği iki dedektifin 17 yılı aşan bir seri katil yakalama macerasını konu aldı.

Dizinin ikinci sezonu ilk sezonun aksine çok daha olumsuz eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, True Detective’in üçüncü sezonu Oscar ödüllü Mahershala Ali ile birlikte bir kez daha ses getimeyi başardı.

5) The Sopranos (1999-2007)9.2

The Sopranos, özellikle ABD seyircisi için Game of Thrones öncesi televizyon ekranlarının büyük hitlerinden biriydi. Dizi, mafya türüne yeni bir bakış açısı getirmeyi başardı.

Dizinin her geçen sezonuyla Tony Soprano’nun çok daha karanlık bir kimliğe bürünmesi ele alındı. The Sopranos’un finali hayranları ikiye ayırmış olsa da dizi günümüzde dahi adından söz ettiriyor.

4) The Wire (2002-2008) – 9.3

The Wire, HBO tarihinin en prestijli dizilerinden biri. Dizi, Rotten Tomatoes’da 94% eleştirmen puanının yanında 97% seyirci notunun da sahibi.

David Simon tarafından ekranlara getirilen The Wire’da her sezon suçun bambaşka bir yönü ele alındı. Beş sezon boyunca televizyon ekranlarında kalan dizi Idris Elba ve Michael B. Jordan gibi ünlü isimlere de ev sahipliği yaptı.

3) Game of Thrones (2011-2019)9.3

Game of Thrones, 2010’lu yılların en önemli dizisi olarak henüz final sezonu ekranlara gelmeden dahi yerini almıştı. Final sezonunun yarattığı hayal kırıklığıyla birlikte ilk sezonlarıyla yakaladığı başarıyı neredeyse unutturan dizi, prodüksiyon kalitesi ve bütçesiyle televizyon ekranları için yeni bir dönem başlattı.

Sürprizleri, politik çekişmeleri, aile ilişkileri ve savaş sahneleriyle milyonlarca kişi tarafından takip edilen dizi seyircilerin karakterlerle olan bağı açısından daha önce görülmemiş bir başarıya imza attı.

2) Band of Brothers (2001)9.5

Band of Brothers’ın çok konuşulacağı henüz ekranlara gelmeden dahi belli olan bir durumdu. Tom Hanks ve Steven Spielberg ikilisinin Saving Private Ryan’dan birkaç yıl sonra yazdığı mini dizi, tanıdık yüzlere ev sahipliği yaptı.

2001 yılında ekranlara gelen Band of Brothers, İkinci Dünya Savaşı’nda geçen bir hikayeyi konu aldı. İlk bölümünü 10 milyonun üzerinde kişinin izlediği dizi 20 farklı kategoride Emmy adaylığı kazandı.

1) Chernobyl (2019)9.5

Chernobyl, 1986 yılında meydana gelen ve neredeyse tüm dünyayı etkileyen nükleer kazayı 2019 yılında televizyon ekranlarına taşıdı.

Chernobyl’in büyük başarısının ardında yaşanan kazayı birçok farklı açıdan ele alışı yatıyor. Çernobil Kazası’na yol açan politik yozlaşmalara, tesiste yaşanan olaylara ve radyasyondan etkilenen insanların ölüme kadar giden acı serüvenlerine ışık tutan dizi hem Golden Globes hem de Prime Time Emmy Ödülleri’nin sahibi oldu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz