Adult Swim’in sevilen dizisi Rick and Morty, dördüncü sezonuyla birlikte 10 Kasım tarihinde ekranlara dönüş yapacak. Üçüncü sezonunun ardından devam edip etmeyeceği konusunda uzun süre spekülasyonlar dönen dizi, en sonunda yetmiş bölüm için onay almıştı.

Rick and Morty dördüncü sezon fragmanı geçtiğimiz gün Adult Swim tarafından yayınlandı.

İki yarıdan oluşacağı söylenen dördüncü sezonun ilk yarısı beş bölüm içerecek.

Peki Rick ve Morty ikilisinin şu ana kadar yaşadığı maceralardan en sevdiklerimiz hangileri?

10) Meeseeks and Destroy (Sezon 1 Bölüm 5)

İlk sezonun beşinci bölümü olan Meeseeks and Destroy, Jerry ve Beth gibi yan karakterlerin Rick ve Morty’nin ışığını çalabilecek potansiyele sahip olduğunu gördüğümüz bölüm olarak aklımızda kaldı. Morty’nin talihsizliklerle sonuçlanan macera denemesi bir yana bölümün asıl yıldızı, kısa süreli varlığı tamamen insanların hedeflerine ulaşmasını sağlamak olan Mr. Meeseeks olmuştu. Beth’i duygusal tatmine ulaştırmanın, Jerry’e birkaç başarılı golf vuruşu öğretmekten çok daha kolay olduğunu da gördük. Mr. Meeseeks, Rick and Morty evreninin en sevilen episodik karakterlerinden biri olmayı başardı.

9) The Ricks Must Be Crazy (Sezon 2 Bölüm 6)

Rick’in toplama bir aracı andıran fakat galaksiler arası seyahat edebilen uzay aracı için nasıl bir güç kaynağı kullandığını hepimiz merak etmişizdir. Rick’in aracının bataryasını doldurmak için ‘yarattığı’ mikro evrene yolculuk yaptığımız The Ricks Must Be Crazy bölümü, bu soruya cevap niteliğindeydi. Rick’in mikroskobik düşmanı Zeep Zanflorp ile tanıştığımız bölümde, yapılan bu boyut/uzay arası yolculukların mümkün olabilmesi için nasıl fedakarlıklar yapılması gerektiği gözler önüne serildi. Ayrıca Rick’in gemisinin Summer’ı her koşulda koruma emrini yerine getirmesine dair yan hikaye de bölümün en komik sekanslarından biriydi. The Ricks Must Be Crazy, çoğu bilim kurgu yapımında karşılaştığımız ve ekran başından kalkınca ‘Acaba?’ ile başlayan sorular silsilesini akıllara getirebilen bölümlerden olmayı başardı.

8) Rick Potion No. 9 (Sezon 1 Bölüm 6)

Her yeni dizi, ilk birkaç bölümünde yaşadığı ‘büyüme sancılarını’ izleyiciye hissettirir. Rick and Morty dizisi, üzerindeki bu yükü altıncı bölümüyle birlikte üzerinden tamamen atmayı başarmıştı. Rick Potion No. 9 bölümüyle birlikte dizinin bilim kurgu, absürt mizah ve nihilist elementlerinin nasıl bir dengede yer alacağını görmüş olduk. Morty’nin Jessica’yı kendine aşık etme çabası başarısızlıkla sonuçlanınca, Rick ile beraber Cronenberg istilasına uğramış boyutlarını sonsuza kadar terk etmek zorunda kalmışlardı. İki sezon sonrasında dahi bu bölüm yaşanan trajik olayların etkileri hissedildi.

7) The Rickshank Rickdemption (Sezon 3 Bölüm 1)

Üçüncü sezonun açılış bölümü olan The Rickshank Rickdemption’ın alametifarikası, Rick and Morty dizisinin bir ‘pop kültür fenomeni’ olduğunu ilan edişine sahne olmasıydı. Rick and Morty dizisi yalnızca tek bir bölümündeki referanslarıyla fast food devi McDonalds’ın Mulan filminden ilham alarak piyasaya sürdüğü Szechuan sosunun tekrar üretime girmesini sağladı. Bölümde Rick’in geçmişiyle alakalı birçok referans olsa da, üçüncü sezonun açılışını Szechuan sosuyla hatırlayacağız.

6) Mortynight Run (Sezon 2 Bölüm 2)

İkinci sezonun ikinci bölümü olan Mortynight Run, neresinden başlayacağımızı bilemediğimiz bölümlerden biri. Flight Of The Conchords grubundan tanıdığımız ve yakın zamanda Legion dizisinde de rol alan Jermaine Clement’in konuk oyuncu olarak yer aldığı bölüm, birden çok komik hikayeyi içinde barındırıyor. Roy: The Game gibi komik olduğu kadar dehşet verici bir oyunla tanıştığımız bölümde çoklu evrenlerde yer alan tüm Jerrylerin toplandığı bir Jerry bakım merkeziyle de karşılaştık. Mortynight Run bölümü, Rick and Morty dizisinin şu ana kadarki en iyi ‘Jerry’ temalı bölümü oldu.

5) Rixty Minutes (Sezon 1 Bölüm 8)

Tüm karakterin yalnızca koltuklarında oturarak televizyon izlediği bir bölüm, Rick and Morty dizisinde görmeye alıştığımız absürtlüklerden biri. Kötü televizyon içeriğinin yalnızca bizim dünyamıza özel olduğunu mu zannediyorsunuz? Smith ailesinin Rick’in boyutlar arası kablolu televizyonu ile tanışması, biz izleyicilere de ‘kötü televizyon’ içeriğinin tüm galaksinin ortak problemi olduğunu gösterdi. Ana konu her ne kadar ana karakterlerimizin televizyon izlemesinden ibaret olsa da, intergalaktik kanallardaki absürt içerikler Rick and Morty dizisine ait birçok meme’i de ortaya çıkaran sekanslar oldu. Ants in my Eyes Johnson, Two Brothers ve Gazorpazorpfield gibi karakterler yalnızca bir televizyon şovu olmalarına rağmen hala dizinin en komik yan isimlerinden. Bölüm ayrıca hiç beklemediğimiz bir anda Rick Potion No.9 bölümünde yaşanan olayları tekrar hatırlatarak, Morty ve Summer arasındaki trajik konuşmaya da sahne oldu.

4) The Wedding Squanchers (Sezon 2 Bölüm 10)

Birçok ‘iyi’ Rick and Morty bölümü, bitişe az bir süre kala keskin bir duygusal geçiş yapmasıyla hatırlanıyor. İkinci sezonun finali olan The Wedding Squanchers bölümü de bunun en büyük örneklerinden biri. Birdperson ve Tammy’nin galaksideki tüm dostları bir araya getiren düğünü ile başlayan bölüm, bir anda Galaktik Federasyon’un Rick ve arkadaşlarına karşı kurduğu komplonun ortaya çıkışıyla sert bir dönüş yapmıştı. Bu açıdan meşhur ‘Red Wedding’ bölümünü andıran The Wedding Squanchers, Rick’in geçmişte yaptıklarından kurtulmasının oldukça zor olduğunu izleyicilere göstermiş oldu. Dünya’nın Galaktik Federasyon himayesine girmesiyle yeni bir ev aramak zorunda kalan Smith ailesi, Rick’in kendini feda etmesiyle Dünya’ya dönebildi. Final sekansında Rick’i galaktik bir hapishanede gördüğümüz bölüm, üçüncü sezonu merakla beklememizi sağladı.

3) Auto Erotic Assimilation (Sezon 2 Bölüm 3)

Rick’in kolektif bir bilince sahip olan ve bir gezegende yaşayan herkesin zihnini kontrol eden eski sevgilisi Unity ile tekrar bir araya geldiği Auto Erotic Assimilation bölümü, Rick and Morty dizisinin ‘en akıllıca yazılmış’ hikayelerinden biriydi. Rick ve Unity’nin milyarlarca ‘kölesinin’ hedonizmin doruklarına ulaştığı bölüm, ikilinin aslında neden birbirine hiç uymadığının da ispatı oldu. Bölümün trajik sonu, terk edilmiş Rick’i de intiharın eşiğine getirdi. İkinci sezon üçüncü bölümü olan Auto Erotic Assimilation, Rick Sanchez’in tüm ‘catchphraselerin’ ve çılgınca fikirlerin ötesinde fazlasıyla duygusal bir insan olduğunu gözler önüne serdi.

2) The Ricklantis Mixup (Sezon 3 Bölüm 7)

Üçüncü sezon yedinci bölümü olan The Ricklantis Mixup hakkında söylenecek çok şey var. Bölüm, yayınlanmasından itibaren internet forumlarının en çok konuşulan Rick and Morty bölümlerinden biri haline geldi. Uzun bir aradan sonra Evil Morty’nin Rick ve Citadel hakkındaki planlarına yeniden döndüğümüz bölüm, aynı zamanda birçok hoş referansı da barındırıyordu. Denzel Washington‘ın Training Day filminden ilham alan Polis Morty ve çaylak ortağı Rick’in hikayesi, 1986 yapımı Stand By Me filmini andıran bir grup Morty’nin dilek portalına yaptığı yolculukla devam etti. Bölümün en vurucu anı ise Evil Morty’nin kendini açığa çıkardığı ve Ricklerden oluşan konseyin yarısını öldürttüğü sekans oldu. The Ricklantis Mixup bölümü, Rick and Morty hakkındaki ‘nihai teorileri’ dallanıp budaklandıran en önemli hikayelerden biri olarak aklımızda

1) Total Rickall (Sezon 2 Bölüm 4)

Rick and Morty, özünde ‘absürt mizah anlayışını’ benimsemiş bir dizi. Absürt mizah, ayaklarımızı yere basmamıza ihtiyaç duymadan kahkaha arayışına girmemize olanak sağlasa da; süregelen bir yapım için sürekli artan bir absürt mizah seviyesini dengede tutmak oldukça zor. Total Rickall, Rick and Morty dizisinin en absürt karakterleriyle tanıştığımız bölümlerden biri. Ghost in a Jar, Cousin Nicky ve Pensylvester gibi birçok ismin yanında çok sevdiğimiz ve daha sonradan da birçok kez karşımıza çıkan Mr. Poopybutthole’u tanımamıza olanak sağlayan Total Rickall; garip, kaotik ve absürt olmaktan bir saniye bile geri kalmıyordu. Rick and Morty’den beklentimiz de bu değil mi?

Bonus: Pickle Rick (Sezon 3 Bölüm 3)

Dan Harmon‘ın birden aklına esen fikir sonucunda Rick, kendini bir turşuya çeviriyor. Evet, bölümün ana ‘plotu’ bu. Komik, ilginç ve absürt. Pickle Rick, Rick and Morty’nin bize vaat ettiği üç şeyi de fazlasıyla karşılıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz