En pahalı 10 dizi

2000'li yılların başlarından bu yana televizyon dizileri basit ve küçük ölçekli yapılarını terk ederek devasa bütçeleri ve efektleri sayesinde Hollywood filmleri ile yarışacak hale geldi. İşte televizyon tarihinin en pahalı 10 dizisi!

0

2000’li yılların ortasına doğru televizyon dizileri basit, düşük bütçeli yapımlardan devasa bütçeli ve epik ölçekli işlere evrilmeye başladı. Geleneksel televizyon dizilerinin çoktan geride kaldığı bugünlerde küçük ekranlara adım atan diziler sezon başına neredeyse 100 milyon doları bulan bütçeleriyle Hollywood yapımlarına rakip olmuş durumda.

Televizyon dizisi standartlarının devasa bütçelerle genişlemesi henüz yeni sayılabilecek bir gelişme olsa da, geçmiş yıllarda da dönemine göre karşılanması zor bütçelerle seyirci karşısına çıkan yapımlar oldu. Bazı diziler A-sınıf oyuncu kadrosu, bazıları özel efektleri, bazıları ise dönem dizisi olmaları sebebiyle oldukça pahalıya mal oldu.

İşte televizyon tarihinin en pahalı 10 dizisi!

Marco Polo

Yayın yılı: 2015-2016

Bölüm başı maliyet: 9 milyon dolar

Netflix’in bekleneni veremeyen dizilerinden Marco Polo, toplam 21 bölümden oluşan iki sezonuyla yaklaşık 200 milyon dolara mal oldu. Netflix’in uluslararası haklarına sahip olduğu ilk orijinal dizisi olma özelliği taşıyan Marco Polo, yüksek bütçesiyle yayın platformunun uluslararası rekabette en büyük kozlarından biri olarak görülüyordu. Beklenen ilgiyi görmeyen dizi ikinci sezonun ardından iptal edildi.

Vinyl

Yayın yılı: 2016

Bölüm başı maliyet: 10 milyon dolar

HBO, 1970’li yılların New York şehrini ekranlara taşıdığı Vinyl için büyük miktarları gözden çıkarmıştı. Martin Scorsese ve Mick Jagger gibi isimleri kadrosunda barındıran yapım, usta isimlerin desteği ve devasa bütçesine rağmen başarılı olamadı.

Dizinin yalnızca pilot bölümü 30 milyon dolara mal oldu. HBO, ilk sezonunun ardından iptal edilen Vinyl için toplam 100 milyon dolar harcadı.

The Crown

Yayın yılı: 2016 – devam ediyor

Bölüm başı maliyet: 6.5-13 milyon dolar

The Crown dizisinin bölüm başı 13 milyon dolara yakın bütçeye sahip olduğu söylense de, bu durum yazar Peter Morgan tarafından yalanlandı. 2018 yılında BAFTA Masterclass etkinliğinde konuşan Morgan, dizinin sezon başı 130 milyon dolar olarak konuşulan bütçesinin iki sezonu kapsadığını söyledi.

Dizinin yazarı Peter Morgan’ın açıklamasına göre The Crown, bölüm başına 6.5 milyon dolar olmak üzere her sezon için 65 milyon dolarlık bir bütçeye sahip.

Rome

Yayın yılı: 2005-2007

Bölüm başı maliyet: 10 milyon dolar

HBO, kılıç dövüşleri ve politik gerilimleriyle adından hala söz ettiren devasa bütçeli tarihi dizisi Rome için zamanına göre dev bir bütçe ayırdı. Günümüzde dahi halen başarısıyla hatırlanan Rome dizisi, HBO için oldukça pahalıya mal oldu.

İtalya’da çekilen dizi için antik Roma’nın sokaklarını yeniden yaratma konusunda hiçbir harcamadan kaçınılmadı. Tarihi tutarlılık sağlanması için kostüm tasarımcılarını Hindistan, Tunus ve Fas gibi ülkelere malzeme toplama amacıyla gönderen HBO, Rome dizisi için toplamda 4.000 kostüm üretimine para harcadı.

Eleştirmenler tarafından da olumlu notlar alan Rome, yalnızca iki sezon sürdü. Dizinin ilk sezonu toplam 110 milyon dolara mal oldu.

Friends

Yayın yılı: 1994-2004

Bölüm başı maliyet: 10 milyon dolar

Friends dizisinin oyuncu kadrosu ilk sezonda bölüm başı yaklaşık 22 bin dolar kazanırken, bu sayı onuncu ve final sezonunda 1 milyon dolara çıktı.

NBC, 2002 yılında Friends’in dokuzuncu sezonu için 7 milyon, sonrasında gelen onuncu sezon için ise 10 milyon dolar harcayarak rekor kırdı. Tüm bu harcamaların karşılığını veren Friends dizisinin final bölümü 52.5 milyon kişi tarafından izlendi. Dizinin finalinden 14 yıl sonra Netflix, Friends’in haklarına yalnızca iki yıllığına sahip olabilmek için 100 milyon doları gözden çıkardı.

The Get Down

Yayın yılı: 2016

Bölüm başı maliyet: 11 milyon dolar

Netflix, Baz Lurhmann’ın 1970’li yıllarda geçen müzikal draması için hiçbir harcamadan kaçınmadı. Anlaşılmaz derecede pahalı olan dizi, son derece olumsuz yorumlar alarak 120 milyon dolara mal olan 11 bölümlük ilk sezonunun ardından iptal edildi. The Get Down, Netflix’in ilk sezonunun ardından iptal ettiği ilk dizi oldu.

Game of Thrones

Yayın yılı: 2011-2019

Bölüm başı maliyet: 15 milyon dolar

Son on yılın en çok konuşulan dizilerinin başında gelen Game of Thrones, 2011’de yayınlanan ilk sezonunda 70 milyon dolarlık bir bütçeye sahipti. Altıncı ve yedinci sezonlarda bölüm başı 10 milyon dolara mal olmaya başlayan dizi, final sezonunda her bir bölüme 15 milyon dolar harcadı.

Game of Thrones’un final sezonu olumsuz tepkilerle karşı karşıya kalsa da Variety’nin raporuna göre HBO, Game of Thrones’un final yaptığı ayın ardından yeni abonelerin yüzde seksen dörtlük bir kısmını bünyesinde tutmayı başardı.

Band of Brothers

Yayın yılı: 2001

Bölüm başı maliyet: 12.5 milyon dolar

Band of Brothers, çoğu seyirci ve eleştirmen tarafından televizyon ekranlarındaki en iyi İkinci Dünya Savaşı uyarlaması olarak kabul ediliyor. Tom Hanks ve Steven Spielberg ile yolculuğuna başlayan on bölümlük mini dizi, toplamda 125 milyon dolara mal oldu.

İngiltere’nin Hatfield kasabasında kurulan set, Saving Private Ryan filmi için kurulan setin beş katı büyüklüğündeydi. Mini dizi için 2000 Alman ve Amerikan üniforması üretildi.

E.R

Yayın yılı: 1994-2008

Bölüm başı maliyet: 13 milyon dolar

E.R, ilk yayınlandığı yıl olan 1994’de NBC’ye bölüm başına 2 ila 3 milyon dolara mal oluyordu. Takvimler 1998’i gösterdiğinde ise dizinin yapımcı şirketi olan Warner Bros, elinde tuttuğu hit yapım için NBC’nin gereken bütçeyi ayırmadığını öne sürdü. Warner Bros’un çabası sonuç verdi ve NBC, E.R dizisi için kesenin ağzını açtı. NBC, E.R dizisi için üç sezon boyunca bölüm başı 13 milyon dolar ödedi.

Toplamda 858 milyon dolara mal olan E.R dizisi için enflasyona göre hesaplandığında 2019 yılı karşılığıyla 1.35 milyar dolar harcandı.

The Pacific

Yayın yılı: 2010

Bölüm başı maliyet: 20 milyon dolar

HBO’nun Band of Brothers dizisi gibi The Pacific de İkinci Dünya Savaşı’nı televizyon ekranlarına taşıdı. Pasifik Cephesi’nde savaşan Amerikan askerlerini konu alan yapım, Band of Brothers’a nazaran çok daha nihilist ve vahşi bir hikayeyi seyirciye sundu. The Pacific, Band of Brothers’a oranla çok daha maliyetli bir dizi olarak geride kaldı. Hollywood Reporter’ın haberine göre yalnızca The Peleliu sahnesi 5 milyon dolara mal oldu.

Kostüm tasarımcıları dizi için tarihe uygun 3000 kostüm üretti. Tahmini olarak 100 milyon dolarlık bir bütçeyle başlayan on bölümlük mini dizi, 200 milyon dolara mal oldu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz