Eternals: Deviantlar kimdir?

Marvel Sinematik Evreni'nin 4. Faz filmlerinden Eternals, 6 Kasım 2020 tarihinde vizyona girecek. Filmin ana kötüsü olması beklenen Deviant ırkı kimlerden oluşuyor?

0

Marvel Sinematik Evreni, 4. Faz ile birlikte çizgi romanların ünlü ekibini beyazperdeye taşıyacak: The Eternals. Angelina Jolie, Kit Harington, Kumail Nanjiani, Salma Hayek, Richard Madden ve Gemma Chan gibi ünlü isimlerin yer alacağı kadrosuyla 6 Kasım tarihinde vizyona girecek olan Eternals, çizgi romanların ikonik süper kahraman takımının yanı sıra evrenin en tehlikeli düşmanlarından Deviantları da MCU’ya dahil edecek.

Marvel çizgi romanlarında Eternalların ezeli düşmanı olan Deviantlar, ilk olarak Jack Kirby’nin 1976-1978 yılları arasında yayınlanan Eternals çizgi roman serisiyle okuyucuların karşısına çıktı. Çizgi romanlarda uzun yıllardır kendilerine yer bulan Deviantlar, 4. Faz ile birlikte MCU’nun gidişatında önemli rol oynayabilir.

Angelina Jolie, Richard Madden, Salma Hayek, Kumail Nanjiani

Deviantların geçmişi aynı Eternallar gibi binlerce yıl öncesine dayanıyor. Celestial olarak bilinen kozmik varlıkların Dünya’ya gelerek insanlığın genetik ürünüyle yarattığı bu iki ırk, tarihlerinin başından bu yana birbirine düşman. Bu ırklardan biri olan Eternallar, daha sonra tanrısal güçlere kavuşarak insan kuzenlerini andıran bir görünüşe evriliyor. Öte yandan Deviantlar ise Eternalların genetik üstünlüklerine sahip olmadıklarından dolayı insandan çok canavarı andıran bir görünüşe sahip. Görünüşlerini saklamak zorunda kalan bu ırk, yer altı şehirlerinde yaşamasının yanı sıra Eternalların aksine insanlarla bir arada bulunmakta da problemlerle karşılaşıyor.

Çizgi romanlarda önemli yerleri bulunan bu iki ırk da 4. Faz ile birlikte Marvel Sinematik Evreni’ne adım atacak. Kasım ayında vizyona girecek olan film, Avengers: Endgame sonrasında geçecek ve Eternal ırkının Deviant tehlikesine karşı bir araya gelişini konu alacak. Eternal kadrosu için ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosu duyurulmuş olsa da, Deviant tarafı için henüz herhangi bir cast haberi paylaşılmış değil.

Marvel’ın 4. Faz takviminde yer alan Eternals filmi 6 Kasım 2020 tarihinde vizyona girecek.

İşte Eternals filminde yer alması muhtemel Deviant karakterler!

Warlord Kro

Deviant ırkının Eternallardan ayrılan en önemli özelliklerinden biri, onlar gibi ölümsüz olmayışları. Bu nedenle Eternal ırkına karşı kıskançlık besleyen Deviantların uzun vadedeki planlarından biri de evrim sürecine müdahale ederek genetik açıdan mükemmele ulaşmak. Bu konuda bilmedikleri kritik şey ise içlerinden birinin halihazırda ölümsüz oluşu: Warlord Kro.

Kırmızı renkli bir deriye sahip olan Warlord Kro, kendisinin yirmi bin yılın üzerinde yaşamasına olanak sağlayan alışılmış dışı bir genetiğe sahip. Yıllar boyunca Şeytan olduğuna inanılan Warlord Kro, bu sayede insanları kendi çıkarları için manipüle etmekte hiç zorlanmadı. Kro, uzun yıllar yaşaması nedeniyle Thena ile yine uzun soluklu bir ilişki yaşadı. Deviant ırkından bu özelliğini saklamak isteyen karakter, Thena’nın kendisinin atalarının birçoğuyla ilişkisi olduğu bahanesini ortaya attı.

Eternal ırkına düşman olan Kro, buna rağmen çizgi romanlarda nadiren de olsa onların tarafında yer aldı. Karakter, özellikle Ikaris ve Thena üzerinden Eternallar ile kritik çatışmaların içerisinde bulundu.

Ghaur

Deviantlar için en büyük sorunlardan biri de evrim. Bu nedenle bazı rahiplerin görevi kötü şekilde deforme olmuş Deviantları öldürmek. Bunu yapmalarının amacı ise ırkın sahip olduğu kötü gen havuzunu temizleyerek, evrim zincirinde istedikleri basamağa ulaşmak.

Bu rahip lordlardan biri olan Ghaur, Deviantları gölgeler içerisinde kontrol etmeye çalışan isimler arasında. Çatışmaların içerisinde aktif olarak bulunmaktan kaçınan Ghaur, bunun yerine Kro gibi isimleri öne sürerek tahtı bir kukla aracılığıyla yönetme amacına sahip. Ghaur, çizgi romanlarda planları sonucunda bir Celestial’ın vücudunu dahi kontrol edebilmiş bir karakter. Deviant ırkının önemli isimlerinden biri olan karakter, 1989 yılındaki crossover çizgi roman hikayesi ‘’Atlantis Attacks’’ süresince ana kötü olarak okuyucuların karşısına çıkmıştı.

Tutinax

Eternallar gibi kozmik güçlere sahip olmayan Deviant ırkı, bu nedenle onlarla fiziksel olarak mücadele etmekten aciz. Tek bir istisna dışında: Tutinax. Deviantların en güçlüsü olan Tutinax, devasa boyutu ve kuvveti sayesinde Marvel evreninde korku salan bir üne sahip. Uzun yıllar boyunca tutsak olarak yaşayan Tutinax, bir kaza sonucu Eternallar tarafından salınmasının ardından birçok hikayede yan kötü olarak yer aldı. Deviantların en önemli kas gücü olan isim, filmde de karşımıza çıkabilir.

Karkas

Deviant ırkı çizgi romanlarda tipik düşmanlar olarak yer alsalar da, bu durum her isim için geçerli değil. Marvel çizgi romanları iki adet Deviant kahramana da sahip. Bunlardan biri olan Karkas, kırmızı renkli devasa bir yaratık. Karkas’ın görünüşü kendi ırkı tarafından dahi iğrenç olarak tanımlanıyor. Bu nedenle tüm hayatını bir gladyatör olarak dövüş çukurlarında geçirmek zorunda kalan Karkas, özgürlüğünü kazanmasının ardından Eternal ırkının güvenilir bir müttefiki olarak hikayelerde yer aldı. Karakter, çizgi romanlar boyunca Spider-Man ve Thor gibi isimlerle de bir araya geldi.

Ransak

Ransak, görünüşü yüzünden 1977 yılında yayınlanan Eternals #8 çizgi romanından bu yana ‘’Reddedilmiş Ransak’’ olarak anılıyor. Deviantların Ransak’dan nefret ediyor olmalarının en önemli sebebi ise karakterin bir insan görünüşüne sahip olması. Hayatının önemli bir kısmında Deviant ırkı tarafından oldukça kötü bir muamele gören Ransak, bu nedenle nefret dolu bir karakter halini aldı. Yaşadığı ortamdan dolayı acımasız ve vahşi bir savaşçı olan karakter, kısa süre içerisinde yarattığı tehdit ile ün kyakaladı. Thena’nın kendisine acıması ile Eternallar ve insanlarla yolu kesişen Ransak’ın bu süreçten sonra kendi ırkına karşı bakış açısı da değişti.

Görünüşte bir insan olan fakat hayvani bir doğaya sahip olan Ransak, görünüşte bir canavara benzeyen fakat eğitimli bir insan gibi davranan Karkas ile sıkı bir dostluk kurdu. Karkas ve Ransak ikilisi, MCU için oldukça ilgi çekici bir arkadaşlık hikayesi sunabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz