Euphoria dizisinin konusu ne: Fazlasıyla çarpıcı bir gençlik portresi

Euphoria, Amerikan gençliğinin bazı yönleriyle Skins’den dahi cüretkar bir tasviriyle karşımıza çıkıyor. HBO’nun yayınladığı dizi, aynı kendisi gibi ses getiren bir İsrail yapımının uyarlaması ve birçok yönden Skins ruhunun takipçisi.

0

2011 yılında MTV, yeni bir tür yaratan İngiliz dizisi Skins’i Amerikan izleyicisi için uyarlama fikriyle yola çıkmıştı. Nicholas Hoult, Dev Patel, Kaya Scodelario ve Jack O’Connel başta olmak üzere birçok oyuncuya ün kazandıran İngiliz versiyonu gibi, Amerikan yapımı Skins de ana karakterler için tanınmamış yüzler tercih ederek hitap ettiği gençlik kitlesinin korkusuz ve cüretkar bir portresini sergilemek istiyordu.

İngiliz yapımı orijinal Skins global çapta popülerliğini halen korurken, Amerikan yapımı Skins ise kendi ülkesinde dahi ses getiremedi. Yayınlandığı ilk bölümden sonra uyuşturucuya teşvik ettiği, cinselliği ön planda tuttuğu, gençlerin izlemesi uygun olmayacak düzeyde  çıplaklık ve şiddet içerdiği gerekçeleriyle oldukça yoğun şikayetler alan Skins, yalnızca on bölüm sürdü. MTV için büyük bir başarısızlık olan dizinin bitiminin nedeni olarak ‘Amerikan izleyicisi ile uyuşmadığı’ öne sürüldü.

Yıllar sonra ise Euphoria, Amerikan gençliğinin bazı yönleriyle Skins’den dahi cüretkar bir tasviriyle karşımıza çıkıyor. HBO’nun yayınladığı dizi, aynı kendisi gibi ses getiren bir İsrail yapımının uyarlaması ve birçok yönden Skins ruhunun takipçisi.

Euphoria dizisinin konusu ne?

Euphoria’nın hikayesinin merkezinde aynı başrol oyuncusu Zendaya’nın vurucu ve etkili performansı gibi, fazlasıyla vurucu ve yer yer konu aldığı kitleye başarıyla mesaj verebilen meseleler var. Euphoria dizisi, mental sorunlar yaşayan ve bu nedenle kendi içinde krizlerle dolu bir yaşam süren 17 yaşındaki Rue Bennet (Zendaya)’ın ve çevresindekilerin hayatını anlatıyor. Kız kardeşinin kendisini odasında yüksek doz uyuşturucu kullanımı nedeniyle kendi kusmuğunda boğulmak üzereyken bulduğu Rue, tüm yazı rehabilitasyonda geçirdikten sonra evine dönüyor. Dönüşü sonrasında eski alışkanlıklarına devam eden Rue’nun ‘öfori’ ve hiçlik arasındaki arayışına şahit oluyoruz.

Zendaya’nın canlandırdığı Rue Bennett karakteri, dizinin yaratıcısı olan Sam Levinson’ın gençliği

Hikayeyi kendisi anlatan Rue, Zendaya’nın olağanüstü performansıyla hayat buluyor. Olabilecek en yüzeysel şekilde baktığımızda, Euphoria bir aşk hikayesini konu alıyor. Rue’nun yaşadığı yere yeni taşınan trans bir genç kadın olan Jules, aynı Rue gibi kendi hikayesinin arayışında olan bir karakter. Küçük yaşlarının önemli bir kısmını rehabilitasyonda geçiren Jules, duygusal boşluğunun neden olduğu bir arayış halinde. Psikolojik olarak stabil durumda olmayan bu ikili, kolaylıkla tanımlanamayacak bir ‘partner-in-crime’ durumu ile romantik bir ilişkinin arasında gitgeller yaşıyorlar.

Dizinin cüretkarlığı ve vurucu kısmı ise Rue’nun çevresini görmeye başlamamızla karşımıza çıkıyor. Dizi, liseyi tamamlamak üzere olan bir grup gencin bireysel hikayeleri üzerinden hitap ettiği yaş grubuna önemli mesajlar veriyor. Euphoria’da tacizden uyuşturucu kullanımına, tecavüzden şantaja, homofobiden istismara kadar birçok konuya televizyon ekranlarında görmeye alışık olmadığımız bir çıplaklık ve şiddet oranıyla beraber değiniyor. Dizinin ana karakterlerinden Nate, okulun en popüler erkeklerinden biri. Yakışıklı, ilgi çekici bir fiziğe sahip ve sporcu olan Nate, sahip olduğu özellikler nedeniyle yer aldığı yaş grubuna kolaylıkla liderlik edebilecek bir kişi. Nate’in babası Cal Jacobs ise yaşadıkları yerin en önemli kişiliklerinden biri. Birçok yatırıma ve iş ilişkisine sahip olan Cal’in itibarı fazlasıyla yüksek. Bu ikilinin hikayeye dahil olma yolları ise ‘gizli’ hayatları. Yaşadığı yere yakın bir motelde düzenli olarak trans bireylerle tek seferlik ilişkiler yaşayan Cal, bu ‘gizli’ tarafını ailesinden ve çevresinden saklamaya çalışıyor. Oğlu Nate ise babasıyla çok benzer bir ikinci hayata sahip. Sevgilisi Maddie’yi istismar eden ve insanlara zarar vermekten çekinmeyen Nate, çevresindeki insanları manipüle ve istismar ederek kendini düştüğü durumlardan kurtarmaya çalışıyor.

Nate Jacobs rolüyle Jacob Elordi

Euphoria, özünde bir gençlik dizisi. Diğer gençlik dizisinden kendisini ayıran özelliği ise sunduğu içerik ve hikaye. Herhangi bir yönüyle ‘eğlence’ vaat etmeyen Euphoria, estetik olarak oldukça keskin bir perspektifle hikayesini anlatmayı tercih ediyor. Dizinin yaratıcısı Sam Levinson, Rue karakterinin kendi gençliğinin bir tasviri olduğunu söylüyor. Bu yönden Levinson’ın Euphoria’sının anlattığı hikayenin çarpıcılığının en önemli dayanağı, gerçekçiliği. Oldukça gerçek bir zemine ayak basan dizi, televizyon ekranlarında kesilip biçilmeden aktarılmasına alışkın olmadığımız tabuları, ele aldığı ana konular haline getiriyor.

Euphoria karakterleri

  • Rue Bennett

Rue Bennett, dizinin yaratıcısı olan Sam Levinson’ın gençliği. Jules’a aşık olan ya da aşık olduğunu zannederek hareket eden Rue, küçüklüğünden bu yana psikolojik problemler yaşıyor. Rue, annesi ve kız kardeşiyle beraber yaşıyor. Rehabilitasyon sonrası hayatındaki boşluğu doldurabilmek için arayışlarına geri dönen Rue, uyuşturucu tuzağına bir kez daha düşüyor ve kaybetmenin eşiğine geliyor. Onu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran isim ise ‘bir yakın arkadaştan da öte’ olan Jules. Hikayeyi Rue’nun anlatımıyla dinliyoruz.

Rue Bennett’ı canlandıran Zendaya, daha önceki oyunculuk geçmişini kesin bir şekilde gölgede bırakarak olağanüstü bir performans sergiliyor.

  • Jules Vaughn

Annesi tarafından küçük yaştayken akıl hastanesine yatırılan Jules, trans bir genç kadın. Giyimiyle, ilişkileriyle ve tavırlarıyla oldukça farklı ve ilgi çekici bir karakter olan Jules, taşınmasının hemen ardından Rue ile oldukça yakın bir ilişki kuruyor. Beraber yaşadığı babası ise kendisine karşı son derece destekçi. Jules’un ilk sezondaki ana hikayesi ise Jacobs ailesiyle direkt bağlantılı.

Jules’a hayat veren Hunter Schafer, trans bir aktivist. Jules karakteri, asıl işi modellik olan Schafer’ın ilk oyunculuk deneyimi.

  • Fezco

Fezco ya da ‘Fez’, Rue’nun güvendiği sayılı isimlerden. Bir uyuşturucu satıcısı olan Fezco, buna rağmen Rue’yu kardeşi olarak görüyor ve ona zarar gelmemesi için çaba gösteriyor. Uyuşturucu işinde oldukça tehlikeli kişilerle bir arada olmak zorunda kalan ve tehlikeyle burun buruna yaşayan Fez, görünüşte fazlasıyla sakin ve olgun bir karakter. İzleyicilerin favori karakteri haline gelen Fezco’nun para kazanma çabasının esas nedeni, yatalak olan büyükannesine bakabilmesi.

Dizinin sevilen isimlerinden Fez, Angus Cloud tarafından canlandırılıyor.

  • Nate Jacobs

Nate, şiddet bağımlısı, istismarcı, yalan söylemekten çekinmeyen, manipülatif ve eylemlerinin sorumluluğunu almaktan her zaman kaçan bir karakter. Bir ‘kötü karakter motivasyonuna’ sahip olmayan Nate’in eylemlerinin arkasındaki tek neden kişiliği. Cinsel yöneliminden aile ilişkilerine kadar birçok konuda karmaşanın içinde bulunan Nate, çevresindeki herkesi manipüle ve istismar ederek eylemlerinin sorumluluğundan kaçmaya çalışıyor. Nate ayrıca sevgilisi Maddy’i de sürekli olarak istismar ediyor.

Dizide Nate Jacobs’ı canlandıran isim ise Jacob Elordi.

  • Kat Hernandez

Kat, dizinin ilk sezonu boyunca en çok karakter gelişimi gösteren karakter. Dizinin ilk bölümünde kilosu yüzünden özgüveni düşük olan, silik ve karşı cinsle iletişimi olmayan bir karakter olarak karşılaştığımız Kat’in internet üzerinden anonim kimliğiyle para kazanan bir ‘mistress’ oluşunu izliyoruz. Kat, sezon boyunca duygusal ilişkiler ve kendi kimliği hakkında birçok aydınlanma yaşıyor.

Kat Hernandez’i canlandıran isim Barbie Ferreira.

  • Maddy Perez

Başlarda jenerik bir karakter olarak görünse de, Maddy Perez dizinin ele aldığı yaş grubunun ilişkilerine dair verdiği mesajların birebir kaynağı olan bir karakter. Yakışıklı ‘sevgilisi’ tarafından hem fiziksel hem de duygusal olarak istismara uğrayan Maddy, buna rağmen tüm bu şiddeti kendi içinde meşrulaştırmaya çalışarak Nate ile olan ilişkisine devam etmek istiyor.

Üzerinden şiddete, ikili ilişkilerdeki fiziksel ve duygusal istismara, gençlik döneminde ilişkilere dair bakış açısına kadar birçok konuya eleştiri getirilebilecek bir karakter olan Maddy, Alexa Demie tarafından canlandırılıyor.

  • Cassie Howard

Dizinin başlarında aynı Maddy gibi düz bir karakter olarak görünen Cassie, ilerleyen bölümlerde arka planında yer alan hikayesinin gün yüzüne çıkmasıyla beraber dizide nereye elimizi atsak rastlayabildiğimiz ilgi çekici karakterlerden biri haline geliyor. Çok erken yaşlardaki hamileliği ve genç yaşında maruz kaldığı yetişkin problemleri nedeniyle alkolik ve içe kapanık bir kadın olan annesi gibi Cassie de hayatında benzer bir yoldan geçiyor. Olgun ve aklı başında hareket eden kardeşi Lexi’nin aksine Cassie, çoğunlukla babasının aileyi terk edişinden kaynaklanan duygusal boşluğunu doldurabilmek için saf kararlar alıyor.

Cassie’yi son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan oyuncu Sydney Sweeney canlandırıyor.

Euphoria dizisi kaç sezon?

Euphoria dizisinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor. HBO’da yayınlanan ve geçtiğimiz günlerde sezon finali yapan dizinin ikinci sezonunun yayınlanma tarihi hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil. Euphoria dizisinin ikinci sezonu, 2020 yılının herhangi bir aralığında karşımıza çıkabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz