Ana Sayfa Öne Çıkan Friends dizisinin en iyi 10 bölümü

Friends dizisinin en iyi 10 bölümü

Televizyon tarihinin en sevilen dizilerinden Friends'in en iyi bölümleri hangileri? İşte bizim listemiz!

0

On sezon boyunca iki yüzü aşkın bölüme ev sahipliği yapan Friends dizisinin bölümleri günümüzde dahi komedi ölçüsünü, samimiyetini ve zamansız esprilerini koruyor. NBC’nin 15 yıl önce final yapan efsanevi dizisi Friends, halen global çapta en popüler dizilerden bir tanesi. HBO’nun 2020 yılında izleyiciyle buluşacak olan dijital yayın platformu HBO Max, geçtiğimiz aylarda rekor bir anlaşmayla Friends dizisinin yayın haklarını satın almıştı. Ayrıca 2019’da 25.yılını kutlayan Friends dizisinin bazı bölümleri yıl içerisinde dünya çapında birçok sinemada gösterilecek.

Friends, sit-com türüne çağ atlatan bir dizi olmuştu. Daha sonraları How I Met Your Mother’dan New Girl’e kadar Friends sosuyla hazırlanan başarılı ya da başarısız birçok yapım hayatımıza girse de, Friends’in yeri hep ayrı oldu. Fazlasıyla sübjektif bir konudan bahsedeceğiz fakat çoğu konuda hemfikir olacağımıza inanıyoruz. Friends dizisinin en çok hangi bölümlerine güldük? En yoğun duyguları hangi bölümler yaşattı? Ross’un İngiltere’deki düğünü mü? Joey’nin Fransızca öğrenmesi ya da daire uğruna yapılan bilgi yarışması mı? Gelin, hep beraber bakalım.

  • 10) The One With Ross’ Wedding (Sezon 4 Bölüm 23-24)

Ne olmuştu?: Dördüncü sezonun son iki bölümünde Emily ve Ross’u İngiltere’de gerçekleşecek olan düğünlerine gergin bir şekilde hazırlık yaparken gördük. Burada yaşanan bazı olaylar, dizinin gelecek sezonlarında yer alacak hikayelerin tetikleyicisi oldu.

Neden listede?: Eğer Ross ve Rachel arasındaki geçmişten haberdar değilseniz dahi bu ikilinin düğün esnasında yaşadığı hem üzücü hem de karışık gerilimi anlamamak mümkün değil. Phoebe ve Joey de fazlasıyla komik yan sahnelerle karşımıza çıksalar da, bölümün bir diğer cevheri Monica ve Chandler’ın sonraki sezonlar daha da büyüyecek ilişkilerine dair ilk adımların atılmasıydı.

  • 9) The One With Monica And Chandler’s Wedding (Sezon 7 Bölüm 23-24)

Ne olmuştu?: Gergin düğünlerden söz etmişken, üç sezon önce temeli atılan Monica ve Chandler ilişkisi yedinci sezonun finalindeki düğünleri ile taçlanmıştı. Rachel, Phoebe, Ross ve Joey’nin düğündeki sahneleri de duygusal anlardan biri oldu.

Neden listede?: Ross’un Monica’nın abisi olarak Chandler’a karşı sert erkek kardeş tavrı, Chandler’ın ‘Bay ve Bayan Bing’ haline geleceklerini fark ettiğinde yaşadığı anksiyete, bir veda notuyla düğünden kaçmaya çalışan Chandler’ı arayan Ross gibi olayların yanında bölümün sonlarına doğru bulunan pozitif hamilelik testinin kime ait olduğu gibi önemli bir soru dahi unutulup gidiyor. Monica ve Chandler’ın düğünü, karakterlerin birbirleriyle olan bağını ve dinamiklerini görmek adına unutulmaz bölümlerden.

  • 8) The One With The Football (Sezon 3 Bölüm 9)

Ne olmuştu?: Grup, Şükran Günü’nde yayınlanan futbol maçını izlerken aynı maçı kendi aralarında düzenlemeye karar verir. Tek bir engel vardır: Monica ve Ross’un ‘altıncı geleneksel Geller kupası’ esnasında yaşadığı aksilik.

Neden listede?: Diziler için kullanılan ‘bottle episode’ tabiri vardır. Bu tabir, minimum efekt ve dekor kullanılarak çoğunlukla karakterlerin birbirleriyle olan diyalogları üzerinden ilerleyen bölümleri anlatmak için kullanılır. Bu da Friends’i neden çok sevdiğimizin arkasında yatan şeylerden biri: bu kadar iyi ‘bottle bölümlere’ sahip olması. Bölüm, tamamen kendi içinde ilerliyor olmasına rağmen ufak şakalar ve anlık repliklerle sezon içerisinde ilerleyen diğer hikaye arklarına da göndermeler yapmayı ihmal etmiyor.  Monica ve Ross’un ise neredeyse bir savaşa dönüşen rekabetçiliği, bölümün en güzel taraflarından biri.

  • 7) The One With All The Resolutions (Sezon 5 Bölüm 11)

Ne olmuştu?: 1999 yılının yeni yıl arifesinde herkes alacağı yeni kararları paylaşır ve birbirlerine destek olacaklarının sözünü verirler.

Neden listede?: Elbette bu yeni kararların arasında istenilen şekilde gitmeyecek olanlar da mevcut. Bir tanesi de Ross’un komik deri pantolonu. Her gün yeni bir şeyler giymeye karar veren Ross, oldukça gülünç duran bir deri pantolonu giymeye karar verir ve arkadaşlarıyla bir hafta alay etmemeye söz veren Chandler, bu nedenle gerçekte düşündüğünü Ross’a söyleyemez. Ross, deri pantolonun kendisine göre olmadığını çıktığı bir randevu sırasında zor yoldan öğrenir.

  • 6) The One With The Cop (Sezon 5 Bölüm 16)

Ne olmuştu?: Central Perk’de içerisinde polis rozeti olan bir cüzdan bulan Phoebe, bu rozetle herkesi korkutmaya başlar. Cüzdanı kaybeden polisin kendisi de dahil.

Neden listede?: Phoebe’nin rozetini kullandığı polisle karşılaşması bir tutuklamaya değil, onun yerine beklenmedik şekilde bir randevuya sebep olmuştu. Bunun yanında Rachel’ın Joey’e arkadaş olabileceği yeni kadınlar bulması gerektiğini söylemesi gibi yan olaylar mevcut olsa da bölümün asıl noktası belliydi. Ross’un yeni koltuğu. Ross’un ekstra para ödememek için satın aldığı koltuğu arkadaşlarının yardımıyla dairesine taşımak istemesi, Friends dizisinin en komik sahnelerinden birini ve en meşhur meme’lerini ortaya çıkardı.

  • 5) The One With The Blackout (Sezon 1 Bölüm 7)

Ne olmuştu?: Tüm şehri kapsayan bir elektrik kesintisi esnasında grubun geri kalanı Monica’nın dairesindeyken, Chandler ise ünlü Victoria’s Secret modeli Jill Goodacre ile birlikte bir ATM’de mahsur kalır.

Neden listede?: İlk sezonun çoğunda Ross’un lise çağından bu yana Rachel’a olan hislerini aşamadığını görmüştük. Ross, bu bölümde Rachel ile yakınlaşma konusunda büyük bir adım atmaya karar verse de kötü şans buna izin vermemişti. Bu kötü şans daha sonra kedisini kaybeden kaslı bir İtalyan erkeği olan komşuları Paolo ile Rachel arasındaki fiziksel çekimin giderek artmasına neden oldu. Bu sırada Chandler ve Jill’in oldukça garip başlayan konuşmaları ise samimi bir yere doğru gidiyordu.

  • 4) The One Where No One’s Ready (Sezon 3 Bölüm 2)

Ne olmuştu?: Bir etkinliğe katılacak olan grup üyelerinin hiçbiri zamanında hazırlanamadı

Neden listede?: Friends’in muhteşem ‘bottle’ bölümlerinden biri olan The One Where No One’s Ready bölümü, aynı zamanda dizinin ‘şapşal’ havasını da taşıyordu. Chandler ile olan eşek şakası savaşı en sonunda onun bütün kıyafetlerini giymesine kadar giden Joey’nin gülünç halleri, Monica’nın eski erkek arkadaşını arayıp aramama konusundaki git-gelleri ve bu konuda ne yaparsa yapsın her şeyin çok daha kötü olması bölümün en komik anlarındandı.

  • 3) The One With The Prom Video (Sezon 2 Bölüm 14)

Ne olmuştu?: Ross ve Monica’nın ebeveynleri birkaç eski eşyayı bıraktığında, Monica ve Rachel’ın lise balosuna hazırlandığı bir video kaset ortaya çıkar.

Neden listede?: Ne zaman bir sit-com dizisinde karakterlerin geçmiş yaşamlarına dair görüntüler ortaya çıksa, bu çoğunlukla komik ve eğlenceli olur. Bu bölümün en komik yanlarından biri ise Ross, Monica ve Rachel’ın lise halleri. Ross ve Rachel bölüm boyu kavga etseler de, bu utanç verici kaset Ross’un Rachel’a olan aşkını ortaya çıkarmıştı. Ayrıca kasetin sonunda Monica, anne ve babasının seks görüntülerini de izlemek zorunda kaldı.

  • 2) The One With The Embryos (Sezon 4 Bölüm 12)

Ne olmuştu?: Phoebe, erkek kardeşi ve eşi için taşıyıcı annelik yapmayı kabul ederken grubun geri kalanı ise oldukça rekabetçi bir yarışmanın içine girer.

Neden listede?: Monica Geller’ın rekabetçi ruhunu asla hafife almayın. Ross’a meydan okumak için futbol oynamaktan geri kalmayan Monica, bu bölümde de Rachel’ın itirazlarına rağmen Joey ve Chandler ikilisine karşı katıldıkları bilgi yarışmasında her şeyi riske atıyor. Kazanacağından emin olan Monica ve Rachel’ın ödülü ise, karşı komşuları olan sevimli ikili ördek ve tavuğun daireyi terk etmesi. Yarışmayı kaybedeceğine dair hiçbir korkusu olmayan Monica’nın riske ettiği şey ise çok daha büyük. Daireleri. Monica’nın yarışmayı kaybettikten sonraki acı dolu müthiş çığlığı ise günümüzün hala en popüler meme’lerinden biri.

  • 1) The One Where Everybody Finds Out (Sezon 5 Bölüm 14)

Ne olmuştu?: Eninde sonunda herkes Monica ve Chandler’ın gizli ilişkisini öğrenir.

Neden listede?: Friends hayranlarının ‘en iyi bölümler’ konusunda üzerine tartışabilecekleri birçok alternatifleri var. Bazıları bu listede yer alıyor, bazıları ise çok daha farklı bölümler. Fakat çoğu Friends hayranının en iyi bölümler listesinde kesinlikle yer vereceği bir cevher var. O da herkesin Monica ve Chandler’ın ilişkisini öğrendiği bu bölüm. Evet, Ross’un bile. Ross’un İngiltere’deki fiyasko düğününden bu yana ilişkilerini gizli şekilde sürdüren Monica ve Chandler’ın ilişkilerini ilk önce Joey, daha sonra Rachel ve sonrasında da Phoebe öğrenmişti. Fakat bölümün en komik ve efsane anı, Ross’un karşı daireden Monica ve Chandler’ın sevişme anına şahit olmasıydı.

İlk yorumu sen yazmak ister misin?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz