Gişede en başarılı 5 film: 2019

Çizgi roman uyarlamalarından otör filmlere kadar birçok farklı yapıma sahne olan 2019'u geride bırakıyoruz. İşte 2019 yılının gişede en başarılı 5 filmi!

0

Hollywood, 2019 yılına beklenildiği şekilde veda edemedi. Noel tatili dönemine girerken gişe gelirleri yaklaşık 4.6% oranında gerileme göstererek son yılların en düşük seviyesine ulaştı. Bu gerilemenin nedenleri arasında gişeyi domine eden blockbuster yapımların azlığı ve bazı markaları yeniden canlandırma ya da reboot girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması  gibi yanlış adımlar yer alıyor.

Yılın kapanış dönemindeki bu gerilemeye rağmen 2019 bazı yapımlar için son derece başarılı bir yıl olarak geride kaldı. Robert Downey Jr.‘ın on yılı aşkın süredir üstlendiği Iron Man rolüne vedasına sahne olan Avengers: Endgame, 2009 yılında vizyona giren Avatar‘ı geçerek gelmiş geçmiş en çok hasılat elde eden film konumuna ulaştı. Korku filmlerinin son dönemdeki en dominant isimlerinden Jordan Peele, Us filmiyle başarısını bir adım ileriye taşıdı. DC’nin sinematik evren kurma çabalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından rotasını başka formüllere çevirmesinin ilk meyvesi Joker, son dönemin çizgi roman filmlerini bambaşka bir perspektife taşıyarak beklenmedik bir kar elde etti.

İşte 2019 yılının gişede en başarılı 5 filmi!

Once Upon a Time in Hollywood

Bütçe: 90 milyon dolar

Toplam hasılat: 372 milyon dolar

Yıldızlarıyla konuşulan film dönemi geri döndü. Quentin Tarantino’nun son filmi Once Upon a Time in Hollywood; Leonardo DiCaprio, Margot Robbie ve Brad Pitt gibi isimlerden oluşan kadrosuyla 2019’un en çok beklenen yapımları arasında yer aldı. Birçok devam filmi ve çizgi roman uyarlamalarının yoğunlukla olduğu Temmuz ayında vizyona giren film, sinema severlere yeni bir tat sunmayı başardı. Filmin başarısı Quentin Tarantino hayranları tarafından tartışılsa da Once Upon a Time in Hollywood geride bıraktığımız yılı ilk beşte kapattı.

Us

Bütçe: 20 milyon dolar

Toplam hasılat: 255 milyon dolar

Get Out ile dikkatleri üzerine çeken Jordan Peele‘in korku türünde yepyeni bir yapımla seyircilerin karşısına çıkması uzun sürmedi. Düşük bütçesiyle henüz açılış haftasında dahi büyük bir başarı yakalayan Us, yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olmayı başardı.

Joker

Bütçe: 55 milyon dolar

Toplam hasılat: 1.06 milyar dolar

Duyurulması, cast haberleri, yönetmen tercihi ve ilk görüntüleriyle dahi aylarca adından söz ettiren Joker‘in beyazperdeye gelişi de umulmadık şekilde sonuçlandı. Yönetmenlik koltuğunda Todd Phillips‘in oturduğu ve Joaquin Phoenix‘in henüz suç dünyasına adım atmamış Arthur Fleck’e hayat verdiği Joker, gelmiş geçmiş en fazla kar elde eden çizgi roman filmi olmayı başardı. DC ve Warner Bros’un Joker ile yakaladığı bu büyük başarı yakın dönemde birden fazla R-Rated çizgi roman uyarlaması izleyeceğimizin de habercisi.

The Lion King

Bütçe: 260 milyon dolar

Toplam hasılat: 1.6 milyar dolar

Bir jenerasyonun çocukluk filmi olan The Lion King, birçok ünlü ismi barındırdığı kadrosuyla beyazperdeye geri döndü. Simba’nın ikonik yolculuğunu modern CGI ile birleştiren Disney, görünüşe göre çocukluk anılarını tazelemek isteyen seyircileri memnun etmekle yetinmeyerek aynı zamanda The Lion King hikayesini yeni bir jenerasyonla tanıştırmayı da başardı.

Avengers: Endgame

Bütçe: 356 milyon dolar

Toplam hasılat: 2.79 milyar dolar

Marvel Sinematik Evreni’nin büyük finali beklenildiği gibi devasa şekilde gerçekleşti. Sinema sektörünün finansal anlamda en büyük başarılarından biri olarak tarihe adını yazdıran MCU, Endgame filmi ile ana hikayesini sonlandırmış oldu. Neredeyse üç film büyüklüğündeki kadrosuyla dikkatleri çeken Avengers: Endgame filminin üzerinde maliyet anlamında da ciddi bir yatırım bulunuyor. Film, Disney şirketinin büyük çabaları sonucu Avatar‘ın 10 yıllık tahtına son vererek en çok hasılat elde eden film konumuna ulaşmayı başardı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz