Halloween’de izlenebilecek en iyi 10 dizi

Korku türü hem televizyon hem de beyazperdede altın çağını yaşıyor. Peki Halloween gecesi izlenebilecek en iyi 10 korku dizisi hangileri?

0

Korku türü altın çağını yaşamaya devam ediyor. Beyazperdede olduğu gibi televizyon ekranlarında da The Walking Dead ve American Horror Story gibi yapımlarla modern televizyondaki yerinin temellerini atan korku türü, yakın gelecekte karşımıza çıkacak birden fazla Stephen King uyarlamasının da ekranlara katılmasıyla daha da zenginleşecek.

Halloween, yani Cadılar Bayramı sırasında korku türündeki yapımlara göz atmak isteyenler için alternatifler fazla. Peki korku temalı bir geceye en çok yakışacak 10 yapım hangisi?

10) Into the Dark

Eleştirmenler tarafından pek de olumlu yorumlar almayan yeni sezonu bu ay yayınlanmaya başlayan Into the Dark, yine de izlemeye değer bir yapım. İkinci sezonda yer alacak on iki bölümden henüz ikisi yayınlandı.

Dizi, her bölümüyle farklı özel günlere odaklanan bir korku antolojisi. Yani içerdiği tema yalnızca Cadılar Bayramı’ndan ibaret değil. Şükran Günü’nden 1 Nisan’a, Anneler Günü’nden Bağımsızlık Günü’ne kadar birçok farklı özel güne korku hikayeleri sığdırmayı başaran Into the Dark; ana teması ‘korku’ olan bir gün için uygun tercihlerden biri.

9) The Walking Dead

Televizyon tarihinin en büyük hitlerinden biri olan The Walking Dead, reytinglerinde düşüş yaşasa da halen eğlence sektörünün en büyük markalarından biri. Halloween etkinlikleri düzenlenen bir yerde yaşıyorsanız, dizinin karakterleri Rick, Michonne ve Daryl gibi isimlerin kostümlerini sıklıkla görmek mümkün.

Yakın gelecekte yepyeni bir spin-offa daha ev sahipliği yapacak olan The Walking Dead’e yeni başlamayı düşünüyorsanız, Cadılar Bayramı bunun için iyi bir tarih.

8) Black Mirror

The Twilight Zone’un ruhani takipçilerinden biri olan Black Mirror, topluma dair daha farklı bir bakış açısına sahip. Netflix’in popüler antolojisinin gerçek canavarı, teknolojiyi sömüren insanlığın kendisi. Genel olarak bu tema üzerinden ilerleyen dizi, San Junipero ve Hang the DJ gibi farklı tatları da içerisinde barındırıyor.

Black Mirror, çoğu zaman yanlış perspektiflerden yapılmış yorumlara sahip bir dizi olsa da bu overratedlığını göz ardı ederek geleceğe ve teknolojiye dair biraz olumsuz düşünmek için Cadılar Bayramı’ndan iyi bir zaman yok.

7) Stranger Things

Stranger Things dizisi tür olarak korku ve bilim kurgu öğelerini bir arada tutmayı başarsa da yalnızca bu iki türün sevenleri tarafından izlenmiyor. Dizinin bir diğer aurası ise en önemli karakteristiklerinden biri olan 80’ler havası. Fazlasıyla eğlenceli çocuk karakterlere sahip Stranger Things’in yarattığı nostalji havası da oldukça hoş. Bunun yanında Upside Down’dan gelen yaratıkların korkutuculuğu da dizinin bu kadar popüler olmasındaki bir başka etken.

Stranger Things dizisi de Halloween etkinliklerinin gözde ilham kaynaklarından biri. Yaratıklar ve onlarla mücadele eden bir grup çocuk fikri size yeterince tüyler ürpertici geliyorsa, bu Halloween için Upside Down’a uğramak isteyebilirsiniz.

6) Castlevania

Eğer karanlık ve yer yer korkutucu bir animasyon dizi arıyorsanız, Castlevania aradığınız tüm özelliklere sahip. Hikaye, Dracula’nın tüm insanları katletmesini önlemeye çalışan üç kişiyi konu alıyor. Dizi, popüler ve oldukça eski bir video oyun serisi olan Castlevania’dan uyarlansa da dizinin hikayesini takip edebilmek için bu oyunları oynamanıza gerek yok.

Canavarlar ve Dracula’nın yarattığı savaş tamamıyla korkutucu olsa da, karakterin kendisi fazlasıyla sempatik. İnsanların tümünü öldürmek isteyen bir karakter nasıl sempatik olabilir? sorusu aklınızda canlandıysa, Castlevania sizin için tatmin edici bir tecrübe olacaktır.

5) The Terror

Başka bir korku antolojisi olan The Terror dizisinin her bir sezonunun anlatacak farklı bir hikayesi var. Into the Dark gibi her bölüm farklı hikayeye odaklanmak yerine American Horror Story formülünü benimseyerek sezon başına farklı bir hikaye barındıran The Terror, şu ana kadar yayınlanmış iki sezona sahip.

İkinci Dünya Savaşı’ndan buzulların keşfine giden kayıp bir yolculuğa kadar kurgusal ve tarihi hikayeler izlemek istiyorsanız, The Terror en uygun tercih.

4) Black Summer

Black Summer, bir dönemin bitmek bilmeyen trendi zombi temasına yepyeni bir eklenti olsa da kendi eşsiz yaklaşımlarına da sahip bir dizi. Yalnızca sekiz bölüme sahip olan dizinin ilk sezonu bu yıl yayınlandı. Dizi, karakterlerin motivasyonları ve geçmişleri hakkında anlatmak yerine göstermeyi tercih ederek çoğu sonucu izleyicilerin kendi yaratıcılığına bırakma konusunda oldukça başarılı.

The Walking Dead, sizi yavaş zombilere alıştırdıysa Black Summer’ın çok hızlı zombilerine şaşırabilirsiniz.

3) The Twilight Zone

Evet, orijinal The Twilight Zone’dan söz ediyoruz. Dizi fazlasıyla yaşlanmış olsa da, günümüze kadar korku türünün dışında da birçok yapıma ilham kaynağı oldu. Dizinin ne kadar korkutucu olduğu bölümden bölüme göre değişiklik gösteriyor. Farklı türleri harmanlayan bir antoloji olan The Twilight Zone, bazı zamanlar korkutucu öğelerini arka plana itebilen bir yapım.

“Nightmare At 20,000 Feet”, “The Midnight Sun”, “Shadow Play”, “The Hitch-Hiker”, “Time Enough at Last”, “Nothing in the Dark”, “Stopover in a Quiet Town” ve “Night Call” önerebileceğimiz en korkutcu bölümler.

2) The Haunting of Hill House

Shirley Jackson’ın ünlü kitabından uyarlanan bu Netflix dizisi, on adet birbirinden korkutucu bölüm içeriyor. The Haunting of Hill House, karakterleri ve ‘şimdi ne olacak?’ sorusunu akıllardan silmeyen yapısıyla bir çırpıda başlayıp bitirmek için en uygun dizilerden biri.

Oyunculuk performansları, müzikler ve hikaye anlatımı korku kategorisinin diğer yapımlarını baz aldığımızda muazzam seviyede. The Haunting of Hill House, korku türü hayranları dışında da herkesin izlemesi gereken dizilerden biri.

1) American Horror Story

Her sezon farklı bir korku türüne odaklanan American Horror Story, korku türü hayranlarının sevebileceği her şeye sahip. İlk sezonuna lanetli bir evde başlayan dizi daha sonrasında bir akıl hastanesine, cadılara ve en sonunda bir freak show’a kadar birçok farklı temaya ev sahipliği yaptı.

Halihazırda dokuz sezonu yayınlanmış olan American Horror Story, televizyon ekranlarında korku türüne dair karşılaşabileceğiniz en iyi yapımlardan biri.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz