Harley Quinn İlk Bölüm İncelemesi: DC’nin yeni animasyonu Harley Quinn’in konusu ne?

Son yılların en popüler karakterlerinden Harley Quinn, bu kez animasyon olarak karşımızda. DC Universe tarafından ekranlara getirilen yetişkin animasyon dizisi Harley Quinn'in konusu ne?

0

Animasyon diziler, çizgi roman karakterlerinin günümüzdeki konumlarına ulaşmalarında hayati bir konuma sahip. Özellikle 1990’lı yıllarda dünya çapında birçok ülkede popüler olan X-Men, Batman ve Spider-Man animasyonları çizgi roman karakterlerinin hem televizyon ekranlarında hem de beyazperdede bu kadar sık boy göstermelerini sağlayacak popülerliği yakalamaları konusunda önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Bu yapımlar arasında konu aldığı karakterin neredeyse tüm mitosunu baştan yazan ve günümüzde ikonik hale gelmiş birçok şeyi sıfırdan ele alan Batman: The Animated Series, halen en başarılı animasyon diziler arasındaki yerini koruyor. Batman evrenine birçok yeni karakter katan Batman: The Animated Series dizisinin çizgi romanlara ve beyazperdeye kazandırdığı en önemli karakter ise Harley Quinn.

Harley Quinn karakteri ilk olarak Batman: The Animated Series ile seyirci karşısına çıktı

Harley Quinn, günümüzün en popüler çizgi roman karakterlerinden biri konumunda. Arkham video oyunlarının ardından 2016 yılında vizyona giren Suicide Squad filmiyle birlikte dünya çapında ün kazanan karakter, bir çizgi roman karakteri olmanın ötesine geçerek pop kültür ikonu haline gelmeyi başarmıştı. Warner Bros’un yeni live-action filmi Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn ile popülerliğini bir kez daha sağlamlaştırmaya çalışacak olan karakter, DC ve Marvel cephelerinde alışık olmadığımız tarzda bir yapımla karşımızda. DC Universe tarafından ekranlara getirilen Harley Quinn animasyon dizisi, karaktere yepyeni bir soluk kazandırıyor. İlk sezonu 13 bölümden oluşan dizi, Batman: The Animated Series‘in ‘Harley ve Ivy’ bölümüyle birlikte seyircilerin karşısına ilk kez birlikte çıkan ikonik ikilisi Poison Ivy ve Harley Quinn’in beraber yaşamaya başlamasını konu alıyor. Batman’in iki ünlü süper kötüsünü bir araya getiren hikayede Harley, Joker tarafından her yönden istismara uğradığı bir ilişki içerisinde. Kendisini kullanan Joker’e karşı itaatkar bir psikolojiye bürünen Harley, en sonunda kendi benliğini tamamen yitirerek ”Joker’in sevgilisi” kimliğini kabulleniyor. Yaşanan olaylar ve Poison Ivy’nin desteği sonucunda Joker’in aslında kendisini sevmediğini ve istismara uğradığı bir ilişki içerisinde olduğunu fark eden Harley, kendi kimliğini geri kazanmak ve Gotham’ın en korkulan ismi olmak için yola çıkıyor.

Poison Ivy (Lake Bell) ve Harley Quinn (Kaley Cuoco)

Birçok yönüyle Adult Swim tadı aldığımız Harley Quinn animasyonu, yer yer gore sayılabilecek düzeyde kan ve şiddetin yanında cinsiyetçilik ve toksik ilişkiler gibi gündelik hayatın önemli konularını da satirik bir biçimde ele almaya çalışıyor. Bu yıl final yaparak ekranlara veda eden The Big Bang Theory dizisindeki Penny rolüyle tanınan Kaley Cuoco tarafından seslendirilen Harley, Joker’in gölgesinden kurtulmasıyla birlikte alametifarikası olan şeytani cazibesi ve eğlenceli deliliğiyle ilgi çekici bir karakter olarak karşımızda. Harley için tam anlamıyla bir BFF sayılabilecek ve ev arkadaşı olarak birtakım bitkilerle beraber yaşayan Poison Ivy’e hayat veren isim ise Lake Bell.

Harley Quinn dizisi kanlı, küfürlü ve eğlenceli tarzıyla ilk bölümde de bahsedildiği gibi son derece seksüalize edilerek ‘porno palyaçosu’ haline getirilmiş karakteri bu sığ bakış açısından kurtarmayı başarıyor. Dizi, cinsiyetçiliğin baş gösterdiği sektöre getirdiği eleştiriyi ana konusu ve eğlencesinin önüne geçirmese de, eğlenceli anlarının yanı sıra eğlence sektörünün gidişatına dair önemli mesajlar da veriyor. Şu sıralar Titans ve Doom Patrol gibi dizilerle diğer platformlardaki süper kahraman temalı yapımlara nazaran daha farklı bir tat yakalamayı hedefleyen DC Universe, Harley Quinn animasyonuyla çıtayı yükseğe çekmiş durumda. Marvel’ın da ilerleyen dönemde Disney+ platformu için What If? başta olmak üzere birçok animasyonla seyirci karşısına çıkacağını düşünürsek, yetişkinlere odaklanan yapımlarla DC Universe bu yarıştaki yerini sağlamlaştırabilir.

Harley Quinn dizisinin ilk bölümü Til Death Do Us Part 29 Kasım tarihinde DC Universe’de yayınlandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz