IT (2019) Chapter Two Konusu ve Oyuncuları; Palyaço Neden Geri Geldi

Herkesin korkuları, sırları ve geçmişinde yüzleşmekten kaçtığı anıları vardır. Peki bunlarla karşılaşmaya hazır mısınız. Gerçekleri ortaya dökmeye ve korkularınızla yüzleşmeye hazır olun çünkü ''O'' kırmızı balonlarıyla geri geldi.

0

Stephen King’in romanından uyarlanan ve 35 milyon dolara mal olan ” It” 2017 yılında tüm zamanların en iyi ilk 3 gün hasılatını yapan korku gerilim filmi olmuştu. Alınan sonuçtan sonra filmin devamının da geleceği netleşmişti. Andrés Muschietti tarafından yönetmenliği yapılan film geçtiğimiz hafta ”O” 2 orjinal adıyla It Chapter Two vizyona girdi.

Derry kasabasında, Pennywise varlığının gücünü belirliyor, olayın üstünden 27 yıl geçmiş ve genç kahramanlarımız artık birer yetişkin olarak farklı şehirlerde hayatlarını kurmuşlardır. Ezikler grubu yaşlanmış ve hikaye, şehri rahatsız eden psikolojik terör türüne geçmiştir. 2. bölümdeki değerlendirmeler arasında, büyük bir eleştiri noktası olan korkular bu defa zayıflamıştır, ancak bu filmi genel hedefinden caydırmamışdır.

Yazımın bu kısmından sonrası seyir zevkinizi bozamayacak kadar spoiler içermektedir.

It’in 2. senaryosu, modern bir korku filminin tüm risklerini alıyor, ancak değişik bir korku faktörü yok. Ateş böceğinin takibi ya da Bayan Kersh’in Beverly’ye saldırısı gibi sizi yerinizden zıplatacak farklı birkaç küçük korku sahnesi var. Ancak Pennywise’ın olduğu sahnelerin çoğu ilk filmde gördüğümüz korkuyu yaşatmıyor bize. Yine de Bill Skargaard (Pennywise) rolünde çok ürpertici iyiydi ve bir o kadar da çirkin. Haince sırıtışı ve yemek vaktinde ağzının suyu akması sizi germeye yetiyor. Kasabadaki tüm bağnazlığın vücut bulmuş haliydi Pennywise.

Film festival çıkışında şiddet içeren bir sahneyle başlıyor. Bir grup homofobik, eşcinsel çifti darp ederek Adrian Mellon’u köprüden atıyor. Bu sahnenin günümüze daha yakın bir zamanda geçmesi ve sürekli bu konulara değinilmesi çok sığ bir bakışı açısı oluşturuyor. İzleyiciye yansıtılan küçük kasabaların genellikle sığ ve monotonluğunu burada da hissediyorsunuz. Ne şehir hayatının kargaşası nede köy hayatının çalışkanlığı bu kasabada da yok. Bu yüzden olsa gerek sık sık karnaval ve festivaller düzenleniyor. Derry’de sadece Mike’ın kaldığını görüyoruz ve yaşanan bu olay sonrası Pennywise’in geri döndüğünü fark ediyor. Derry’de ”’It” bir daha ortaya çıkarsa birbirlerine geri dönmek için söz veren sevimli çete üyelerimizin kasabaya dönme vakti geliyor. Mike hepsini tek tek arar ve geri dönmeleri gerektiğini söyler. Olayın ilginç kısmı ise hiç kimse geçmişe dair bir şey hatırlamıyordur. Yinede telefon görüşmesi herkesde farklı reaksiyonlara sebep olur. Bill, Beverly, Ben, Richie ve Eddie tüm ekip Stanley (Andy Bean) hariç kasabadadır. Ezikler grubunun anıları da geri dönmeye başlar, çünkü Pennywise onları bekliyordur.

 2017’de IT, izleyiciye Pennywise Palyaçosu’nu tanıtdı.  İşkence taktikleri öldürme şekli bilinmiyordu, bu nedenle film izleyicinin gerginliğinde oynama şansı elde etmişti.
2017’de IT, izleyiciye Pennywise Palyaçosu’nu tanıtdı. İşkence taktikleri öldürme şekli bilinmiyordu, bu nedenle film izleyicinin gerginliğinde oynama şansı elde etmişti.

Genç kahramanlarımız büyüdüğü için olaya artık bir çocuk yada genç gözünden bakamıyorsunuz. Bu yüzden çoğu sahne “korkutucu” değil, rahatsız edici tanımına daha çok uyuyor. Beverly’nin kötü niyetli babasıyla yaptığı geri dönüşler ve Eddie’nin Henry tarafından suratından bıçaklanması gibi başka rahatsız edici sahneler de var. Bu sefer, sadece fiziksel şiddetten ziyade It tarafından zihinsel bir işkenceye maruz kalıyorlar. Roman türünde yazılmış eserlerin sinemaya uyarlanmasın da her zaman sıkıntılar oluyor. Okuyucu detay detay betimlenen karakterleri, kafasında şekillendirdiği kurguların keyfini özellikle filmlerden alamıyor. Bu durum çoğu zaman filmlerin süresininde uzamasına da sebep oluyor, It’de olduğu gibi… Karakterler korkularıyla yüzleştikçe sabırsızlanıyorsunuz ama istenilen ilerleme bir türlü gerçekleşmiyor. Bir süre sonra saatinize bakıp ya kaç kişiydi bunlar diye düşünürken buluyorsunuz kendinizi.

Bill Denbrough (James McAvoy), Beverly Marsh (Jessica Chastain), Ben Hanscom (Jay Ryan), Richie Tozier (Bill Hader) ve Eddie Kaspbrak (James Ransome)
Bill Denbrough (James McAvoy), Beverly Marsh (Jessica Chastain), Ben Hanscom (Jay Ryan), Richie Tozier (Bill Hader) ve Eddie Kaspbrak (James Ransome)

Esas korkutucu ve gerilimli olan, katil bir palyaçoyu yok etmekten ziyade, yaşadıkları sorunların karşısında nasıl durdukları. Herkesin anıları farklı istismarla gün yüzüne çıkıyor. Berbat aileleri yüzünden serseriye dönüşmüş diğer çocukların tacizine uğramaları. Koruma adı altında hastalıklarla kandırılmış olmaları. Renk ayrımından kaynaklanan bitmek bilmeyen ırkçılık ve büyük küçük dinlemeyen homofobik manyakların tacizleri. Bu kısımlarda McAvoy ve Chastain taşıdıkları duygusal ve ağır yüklerini ekrana çok iyi yansıtıyor. McAvoy’un bazı mimikleri tedirgin ediyor, içinde bir psikopat gizlendiğini düşünüyor ve sık sık Split’de ki rolünü anımsıyorsunuz. Oyuncu kadrosu gayet başarılı, hatta filmin melodramaya dönmemesi için zaman zaman mücadele ediyorlar. Hader de şovun çoğunu arkadaşlarından çalarak çarpıcı bir performans sergiliyor.

Ezikler’in bir grup olarak bir araya geldiği kısımlar, her bir karakterin ayrı ayrı çeşitli enkarnasyonlara maruz kaldığı sahnelerden çok daha iyiydi. Hikayelerini geçmişten topladıkları bu bölümlerin her birinin kendi nostaljisi, canlanmış korkaklıkları ve çirkin canavarları vardı, ama sonuçta bu sahneler ana hikayeye pek katkıda bulunmadı. Aslında, tüm bu sahneler izlerken zevk veriyordu ama sonucu etkilemiyordu. Psikopat Henry Bowers’ı (Teach Grant) içeren sahneler bile hikayeyi etkilemedi. Akıl hastanesinden kaçan ortalarda dolaşıp dehşet saçan bir adamın sonu başlangıcı kadar etkili olmadı, Pennywise yeseydi bari…

Oyuncuların görüntüleri ve isimlerinin yeraldığı film afişi

Özet olarak ezikler Pennywise sayesinde bütün korkularıyla, karanlıkta kalmış anılarıyla yüzleşiyorlar ve O artık bir hiç. Tabii bunu yapmak da o kadar kolay değil. Kitabı okuyanlar zaten biliyorlar çünkü filmin 2. bölümü kitap ile birlikte bitiyor. Fakat Andy Muschietti’nin yaptığı açıklamalarda filmin devamı için bir geriye dönüş olabilir. Film bu bakımdan hala sızlayan eski yaralar için de iyi bir teselli ilacı olabilir. Başkalarını sevmek, kendinizi sevmek ve sevdikleriniz için cesaret göstermek gerekiyor. Yoksa boşlukta kaybolanlardan biri olmak an meselesi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz