Kendi filminde rol alan 10 yönetmen

Geçmişten bugüne usta yönetmenlerden bazıları sahne arkasındaki başarılarını zaman zaman kameraların önüne de taşımayı tercih ediyor. Kendi filminde rol alan 10 yönetmen!

0

Otör yönetmenlerin ortaya koyduğu projelerde her bir noktada iz bıraktığı yadsınamaz bir gerçek olsa da, bazıları beklenmedik sürprizlerle seyirci karşısına çıkabiliyor. Geçmiş yıllardan günümüze birçok yapımda ünlü yönetmenlerin kendilerine ufak roller yarattığını görmek mümkün.

Bazı yönetmenler bir figüran olarak yer aldıkları sahnede belirgin şekilde göze çarpıyor olsalar da, bazı performanslar ise tamamen sürpriz niteliği taşıyor.

İşte kendi filminde rol alan 10 yönetmen!

George Lucas, Revenge of the Sith

Star Wars evreninin yaratıcısı George Lucas’ın utangaç bir kişiliğe sahip olduğu tüm ekibin yanı sıra kendisinin de üzerinde durduğu bir gerçek. Bu yönü nedeniyle özellikle Harrison Ford gibi oyuncularla çekimler esnasında birtakım problemlerle karşı karşıya kalan Lucas, utangaçlığını en azından bir sahne için kenara atmış gibi gözüküyor.

Prequel filmlerin sonuncusu olan Revenge of the Sith’de yer alan Anakin’in Palpatine ile buluşmak için opera evine girdiği sahnede George Lucas’ı görmek mümkün. Ünlü yönetmen, Baron Papanoida olarak sahnede kendisine yer vermiş.

Martin Scorsese, Taxi Driver

Martin Scorsese, en iyi anlaştığı kadroyla neredeyse tüm yapımlarında beraber çalışmayı tercih etmiş bir yönetmen. Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi sinemanın dev isimleri Scorsese ile özdeşleşmiş durumda.

Scorsese, Taxi Driver filminde Travis’in taksisine binen ve arka koltuktan eşini izleyen ürkütücü adam olarak yer alıyor.

Quentin Tarantino, Pulp Fiction

Pulp Fiction, yalnızca Tarantino hayranları için değil sinemaya ilgi duyan herkesin sevdiği bir klasik. Tarantino’nun imza işlerinin başında gelen filmde usta yönetmeni son derece akılda kalıcı bir rolde izlemek mümkün.

Vincent ve Jules’un ceset saklamak için bir yer aradıklarında akıllarına gelen isim olan Jimmy, usta yönetmenin ta kendisi.

Peter Jackson, Lord of the Rings

The Lord of the Rings, çığır açan CGI’larından kurulan setlerine kadar birçok yönüyle sinemanın unutulmaz üçlemelerinden biri. Görkemli üçlemenin arkasındaki isim olan Peter Jackson, hem üçleme de hem de The Hobbit filminde kısa bir sahnede yer alıyor.

The Fellowship of the Ring’de Jackson’ı elinde havuç tutan sarhoş adam olarak izlemek mümkün. Bu sahne oldukça hızlı bir şekilde geçse de, dikkatli hayranların gözünden kaçmamış.

Taika Waititi, Thor: Ragnarok

Thor serisinin üçüncü filmi, yönetmen Taika Waititi ile birlikte farklı bir tona evrildi. Hayranlar tarafından serinin ilk iki filmi aksine Waititi’nin de etkisiyle olumlu yorumlar alan Thor: Ragnarok’da son dönemin başarılı yönetmeni Waititi önemli bir role sahip.

Filmin yan karakterlerinden Korg’u seslendiren isim, Taika Waititi. Yönetmeni görme şansı yakalayamasak da hikayede kayda değer bir rolü bulunan Korg’un sesiyle kadroda yer alıyor.

Alfred Hitchcock, North By Northwest

Korku türünün usta ismi Alfred Hitchcock, unutulmaz filmlerinden North By Northwest’e kısa bir sahneyle konuk oluyor. Filmin başlangıcında otobüse binmeye çalışırken kapı yüzüne kapanan Hitchcock’u izlemek mümkün.

Aynı Jackson’ın sahnesi gibi son derece hızlı şekilde geçen bu görüntü, usta yönetmen için oldukça değerli bir hatıra.

Francis Ford Coppola, Apocalypse Now

Coppola, The Godfather serisi ile sinemaya en büyük değerlerinden birini kazandıran yönetmen. Kendisini Apocalypse Now filminde bir televizyon yönetmeni olarak görüyoruz. Vietnam Savaşı’nın oynanmamış görüntülerini kaydetmek isteyen Coppola, bir karakterden ziyade kendi olarak filmde yer almış durumda.

Roman Polanski, Chinatown

Roman Polanski, son dönemin en tartışılan isimlerinin başında gelse de kendisinin beyazperdeye katkıları her sinema sever için büyük önem taşıyor. Halihazırda karanlık bir tür olan noir’ın karanlık dozunu arttıran Polanski’nin Chinatown’ı, çoğu otoritenin gözünde tarihin en iyi senaryosuna sahip.

Yönetmen, Jake Gittes’i bıçakla kesen adam olarak kısa bir oyunculuk performansı sergiliyor.

M. Night Shyamalan, Signs

Plot twistleriyle ünlü yönetmen Shyamalan, uzaylı istilası temalı filmi Signs’da gözüküyor. Mutfağına bir uzaylıyı kitleyen Ray karakterine hayat veren yönetmen, yer aldığı sahnede başarılı bir oyuncu performansı sergiliyor.

Wes Craven, Scream

Klasik korku türünün en önde gelen isimlerinden Wes Craven, aynı zamanda yönetmen rolleri arasındaki en komik olanını da canlandırmış durumda. Craven’ı Scream filminde hademe olarak izleme şansı yakalıyoruz.

Sahne son derece kısa olsa da korku türünün ünlü yönetmenini böyle bir rolde izleme şansı yakalamak oldukça değerli.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz