Kirk Douglas kimdir?: Bir Hollywood efsanesinin hayatı

Hollywood'un son Altın Çağ temsilcisi Kirk Douglas, 103 yaşında hayatını kaybetti. Champion'dan Spartacus'e, ünlü aktörün sinema kariyeri!

0

Hollywood’un efsanevi aktörlerinden Kirk Douglas, geçtiğimiz Çarşamba günü 103 yaşında hayatını kaybetti. 1949 yılında kendisine Oscar adaylığı kazandıran Champion gibi filmlerde sergilediği performansıyla dünya çapında tanınırlığa ulaşan aktör, Hollywood’un Altın Çağ döneminin yaşayan figürleri arasında yer alıyordu.

103 yaşındaki Kirk Douglas, geçtiğimiz Çarşamba günü hayatını kaybetti

Kirk Douglas, Stanley Kubrick’in 1950’li yıllarda vizyona giren Paths of Glory ve Spartacus gibi iki filminde başrolü üstlendi. Bu yapımlarda kendisine ait Bryna Productions ile yapımcılığı da üstlenen Douglas, o dönemde Hollywood’un kara listesinde yer alan ve bu nedenle iş bulamayan endüstri çalışanlarına sağladığı imkanlarla adından söz ettirdi. Spartacus filminin yazarı Dalton Trumbo, dönemin Hollywood kara listesinde yer almasına rağmen Kirk Douglas’ın ısrarları sonucu filmde görev aldı.

103 yaşında hayatını kaybeden ünlü aktör, En İyi Erkek Oyuncu dalında üç Oscar adaylığına sahip. Kirk Douglas’ın ilk Oscar adaylığı 1949 yapımı Champion filmi ile geldi. Mark Robson’ın Champion filminde kazanmak için her şeyi yapmaya hazır bir boksörü canlandıran Douglas, ilk Oscar adaylığına ulaşmıştı. Kirk Douglas, daha sonra Vincente Minnelli’nin 1952 yılında vizyona giren ve güvenilmez bir film yapımcısına hayat verdiği The Bad and the Beautiful ile ikinci adaylığını kazandı. Minnelli ile bir diğer işi olan 1956 yapımı Lust for Life filminde beyazperdeye taşıdığı Vincent van Gogh rolü de Douglas’a En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde adaylık kazandıran bir başka film oldu.

Kirk Douglas, Champion ve Spartacus gibi filmlerle dünya çapında ün kazandı

Kirk Douglas, ilk olarak Lewis Milestone’un The Strange Love of Martha Ivers filminde seyirci karşısına çıktı. Kariyerinin sonraki yıllarında ‘sert erkek’ ve maskülen personasıyla 20,000 Leagues Under the Sea, 1961 yapımı Town Without Pity ve en ünlü filmlerinden Spartacus’de rol alan aktör dünya çapında tanınan bir isim haline geldi.

Kariyerinin başlarında tiyatro sahnesinde boy gösteren Kirk Douglas, Ken Kesey’nin One Flew Over the Cuckoo’s Nest romanının haklarını satın almasının ardından 1963 yılında sahnelere geri döndü. Douglas, sonraki yıllarda yapımcılık ve yönetmenliğe ağırlık vererek 1970’li yılların ünlü Western maceraları ‘’Peg Leg, Musket and Sabre’’ ve ‘’Posse’’ filmlerine imza attı.

103 yaşında hayatını kaybeden Kirk Douglas, Hollywood’un Altın Çağ dönemini de beraberinde götürmüş oldu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz