Diziyi belki takip etmeyenler ve rastgele bu siteye düşmüş olanlar için kısa bir özet geçelim: İspanya’da bir kanal için çekime başlanan La Casa De Papel (LCDP) bir soygun dizisi; yaratıcısı ve senaristi Alex Pina. Kurguları, teorileriyle zekayı zorlayan oldukça başarılı bir soygun dizisi. “Ama bu dizi bir uyarlama, roman Arjantinli yazar Carlos Maria Dominguez tarafından 2002 senesinde yazılmıştır.” Dizideki karakterlere değinecek olursak salt iyi veya kötü bir karakterimiz yok.

La Casa De Papel Afiş Resimlerinden
La Casa De Papel Afiş Resimlerinden

Soygunu yıllardır planlayan, her durum karşısında sakin tavrını koruyabilen Profesör için bile işler sürekli yön değiştirebiliyor. Gerçekten aksiyon dolu ve sürekli şaşırtmayı başaran bir dizi. “Şimdi işleri bitti”, “İşte yakalandılar!”, “Yolun sonuna geldiler!” diye diye güzel, heyecanlı ve aksiyon dolu iki sezon izledik. Dizi izleyiciden gelen istek ve beğeni doğrultusunda çekime devam etti. 3. sezon da diğerleri kadar sürükleyici ve akıcıydı ama dizi devam ettikçe karakterlerle ve senaryoyla ilgili bazı durumlar göze batmaya başladı. Dizide ikinci sezonun sonuna doğru tavırlarından rahatsız olduğum Tokyo bu sezon çığır açmış durumda.

Tokyo bu sezon kendisine rahat batması sonucunda heyecan arayışına girmesiyle adayı terk etmek istiyor. O kadar paranın içinde “Tokyo da Tokyo” diye tutturan, bir türlü büyümeyen sevimli Rio’nun bütün planı tehlikeye atmasıyla başlıyoruz. Tokyo eğlenip gününü gün ederken Rio da hasret çekmektedir. Dayanamayarak Tokyo’yu aramasıyla İspanyol polisi tarafından yerleri belirleniyor. Rio yakalanarak işkence görmek üzere Ortadogu’da olduğu tahmin edilen bir hapishaneye götürülüyor. Bundan sonrası Tokyo’nun Profesörden yardım istemesiyle ve bütün ekibin bir araya toplanmasıyla başlıyor. Profesörün planı ise İspanya Merkez Bankası’na (Banco de España) girerek Rio’yu kurtarmak!

Tokyo ve Rio’nun Ada’dan bir görüntüsü

Berlin öldü mü, yaşıyor mu? Üçüncü sezon için yayılan bir şehir efsanesi de bu şekilde çürümüş oluyor ve Profesörün Berlin’le buluşmasını görüyoruz. 2. sezonun sonunda Berlin’in, Profesöre neden “küçük kardeşim” dediğini daha net anlıyoruz.”Come on Profesör! Sende koyduğun her kuralı çiğnedin!” Hani her türlü yakınlık yasaktı? İspanya Merkez Bankasına girme planı, Berlin’in yıllar önce İtalya’nın Floransa şehrinde bir manastırda arkadaşı Martin’i ‘Palermo’ ile birlikte tasarladığı bir plan olarak karşımıza çıkıyor. O zamanlar Profesörün aklına yatmayan bu plan şimdi Rio’yu kurtarmak ve (Profesörün gerçek amacı) Berlin’in öcünü almak için başlatılıyor. Geçmişi gösteren sahneler ile Berlin hasreti giderilmeye çalışılırken, Profesör ekibin başına eski dostları Palermo’yu da getirerek Merkez Bankası soygununa başlıyor.

Berlin ve Profesör'ün La Casa De Papel galasından bir görüntü
Berlin ve Profesör

“Dizimizdeki eylem, Zeplin ile İspanya semalarında halka 140 milyon avro yağdırıp” ortalığı karıştırarak binaya girmeleriyle başlıyor. Rio’ya işkence yapan, yeni karakterlerden hamile polis şefi Alicia Sierra, oldukça psikopat gösterilmeye çalışılmış, Profesör’e ve Nairobi’ye son bölümde indirdiği can alıcı darbeler haricinde, davranışları ve tavırlarıyla aşırı rahatsız eden gereksiz abartılmış bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

 Alicia Sierra  Diziden  görüntüsü
Alicia Sierra

Dizinin en dikkat çeken yeni karakterlerinden Palermo da daha soygunun başlarında banka müdürünün özel korumalarıyla girdiği çatışmada tek gözünden oluyor. Geçmişte Palermo’nun aşkını bir türlü Berlin’e itiraf edemeden onu kaybettiğini ve hala acısını çektiğini görüyoruz. Cinsellik için yaptığı tespitte Boom, Boom, Ciao! Berlin’e karşı böyle bir aşk acısı yaşadığı halde Helsinki’nin duygularıyla oynadığı için kendisini buradan esefle kınıyorum ☺ Kadınlara karşıda gösterdiği düşmanca tavırlar gözümüzden kaçmadı değil.

Palermo ve Helsinki'nin diziden bir görüntüsü
Palermo ve Helsinki

Dizinin başından sonuna kadar Tokyo’yu sinirliyken de seksi görünmeye çalışmasıyla ve yapmacık atarlarıyla izliyoruz. “Bu kız ne ara bu kadar itici oldu?” diye düşünmeden edemiyorum. Profesörle aşk yaşayan müfettişe gelirsek… Yeni takma adı Lizbon olan müfettiş neden bu kadar ezik bir karaktere dönüştü? İlk iki sezon annesi ve kızıyla yaşayan, özel hayatında ve iş hayatında erkeklere karşı mücadele veren, değerlerinden ödün vermeyen bir kadın izlerken, şimdi neden profesörün yanından ayrılmak istemeyen “Suçta olsa işlerim! Profesörü de kıskanır, kadınlarla da tartışırım” modunda bir kadın izledik!?

Bu sezon dizinin en orijinal karakterlerinden Nairobi‘yi harcadık gibi görünüyor. Nairobi öldü mü? Kesin bilmiyoruz ama her şeye bir çare bulan Profesör paraları alıp kaçınca Nairobi’nin oğlunu görmesi için bir çare bulamamış olacak ki kız çocuğunu görünce kendini kaybetti ve basit bir oyuna geldi. Diğer bölümlerde de izlediğimiz gibi polisin her hamlesine karşı bir planı olan Profesörün, ilişkisi yüzünden kontrolü kaybettiğini görüyoruz. Tabii onun için de kolay olmasa gerek; önce abisini kaybetti, sonrada sevdiği kadını kaybetmekle sınandı.

La Casa De Papel bütün ekip

Tabiri caizse Profesörümüz soygundan önce herkesi yine özel bir kampa almış ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlanmıştı. Lizbon’la ilişkilerini sorgulamaya başlayıncaya kadar işler yolunda gidiyordu. Geçtiğimiz sezonlarda Moskov, Berlin ve Oslo’ya veda ettiğimiz için bu sezonda Nairobi’yi harcamayı uygun görmüşler. Buradan yetkililere sesleniyorum: Game of Thrones’la hayatımıza işlenen başroller de ölür travmasını bu dizide bize yaşatmayın lütfen.

“Bu bir soygun ya da sisteme meydan okuma değil. Bu bir savaş!”

“Efendim, sizin kumandanızda olmak şerefti.”

Profesör ve Palermo arasındaki son telsiz konuşması “4. sezon olacak mı?” sorusuna net olarak “evet” cevabını veriyor. Evet olacak hem de çok kanlı olacak bu sefer. Peki, şimdi 4. sezonda neler olacak? Öncelikle ekip şimdiye dek halkın bir kısmının gözünde kahramandı. Bunu da Robin Hood gibi zenginden alıp fakire vererek ve kan dökmeyerek sağlamışlardı. Tabi kapıyı kırmak için gelmiş olan zırhlı aracı patlatıp halkın gözü önünde polisi cayır cayır yakana kadar. Polis Lizbon’u yakaladı ve ellerindeki kozu avantaja çevirip daha sert planlar yaparak binaya girmeye çalışacak. Bu yüzden 4. sezonun daha kanlı geçeceğini düşünüyorum. Şimdi hep birlikte “4. sezonun yayın tarih ne zaman? Nairobi kurtulacak mı? Lizbon’a ne olacak?” sorularının yanıtını bekleyeceğiz. Sitemizi takip ederseniz, ilk öğrenen siz olursunuz. 😉

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz