Netflix yayın kalitesini düşürüyor

Netflix, koronavirüs salgınıyla birlikte artan internet kullanımının herhangi bir bağlantı problemine neden olmaması için yayın kalitesini düşürme kararı aldı.

0

Netflix, koronavirüs salgını süresince Avrupa’da yaşayan kullanıcılarının yayın kalitesini düşüreceğini onayladı. Son haftalarda Avrupa’yı etkisi altına alan salgın nedeniyle neredeyse tüm ülkeler vatandaşlarına sosyal mesafeyi korumalarını ve mümkün olduğunda evden çıkmamaları yönünde uyarıda bulunuyor. Dünya genelinde birçok sinema salonu, kafe, okul ve iş yerlerinin kapatılmış olmasıyla birlikte dijital yayın platformlarının kullanıcı sayısı da artmış durumda.

Geçtiğimiz Çarşamba günü Avrupa Birliği’nin İç Pazar komisyon üyesi Thierry Breton, Netflix CEO’su Reed Hastings ile bir görüşme gerçekleştirerek kullanıcıların bağlantılarda problem yaşamamaları için yayın kalitesini düşürmelerini söyledi. Son haftalarda hiç olmadığı kadar insanın aynı anda evde vakit geçiriyor oluşu internet kullanımının da aynı oranda artış göstereceğini işaret ediyor. Breton, her geçen gün yeni ülkelerin karantina politikasını benimsemesinin Avrupa’da birçok ülkede internet problemi yaratabileceği düşüncesinde.

Netflix, geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamayla Breton’ın önerisi dikkate alınarak yayın kalitesinin Avrupa kullanıcıları için standart kaliteye düşürüleceğini açıkladı. Netflix’in bu önlemi şu anlık yalnızca Avrupa kullanıcıları için geçerli. Yayın platformu, bu tedbirini önümüzdeki 30 gün boyunca uygulamayı sürdürecek.

Prodüksiyon süreci ertelenen yapımlar arasında Stranger Things’in dördüncü sezonu da yer alıyor

COVID-19 salgını prodüksiyon aşamasında olan birçok yapımın ertelenmesine yol açtı. Bu ertelemelerden en fazla etkilenen tarafların başında ise Netflix geliyor. Dijital yayın devi geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada ABD ve Kanada’da devam eden tüm prodüksiyonları durdurma kararı aldıklarını duyurdu. Bu karar Stranger Things ve The Witcher gibi popüler dizileri de kapsıyor. Bazı yapımların iki hafta içerisinde tekrar prodüksiyon sürecine adım atacağı açıklansa da bu durumun çıkış tarihlerini ne kadar etkileyeceği öngörülebilir değil. Yaşanan bu erteleme birçok dizinin çıkış tarihinin aylarca ileri atılmasına yol açabilir.

Avrupa’da yaşayan Netflix kullanıcıları 30 günlük süre boyunca yalnızca standart kalite seçeneğinden faydalanabilecek. Aynı anda milyonlarca kişinin görüntülü arama, video izleme ve diğer internet kullanımlarını gerçekleştirmelerinin ülkelerde yaratacağı bağlantı sorunlarının bu gibi tedbirlerle kontrol altına alınması planlanıyor. Bu aşamada yeni tedbir yalnızca Avrupa’da yaşayan Netflix kullanıcıları için geçerli olsa da, şirketin bu kararı ilerleyen günlerde başka bölgeleri de etkileyebilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz