Omniscient Netflix Dizisi Konusu ve İncelemesi; Brezilya Yapımı Dizi 2020’de Bile Rüya Olan Teknolojik Bir Dünyanın Kapılarını Açıyor…

Netflix'in "Omniscient" veya "Onisciente" (Portekizce) dizisi teknolojinin mucizelerine hayran kalmanızı sağlayacak Brezilyalı bir bilim kurgu serüveni. Ancak teknolojinin en üst sınırı dahi insan zihninin parlaklığını gölgeleyemiyor.

0

Yazı spoiler içerir!

Arı şeklindeki bir drone hayatınızı kontrol edebilir mi? Her şeyi bilen “Gözetim Sistemi” ile bu fütüristik şehirde her şey mümkün görünüyor. Black Mirror tarzında kurgulanan yapım da bir mercekten genç kadın Nina’nın gözlerine dalıyorsunuz. Nina Peixoto (Carla Salle) bir yazılımcı ve şehrin güvenlik ağını oluşturan firmada stajyer olarak çalışıyor.

Güvenlik ağından biraz bahsedecek olursak, herkesin Arı’ya benzeyen dronlarla 7/24 izlendiği ve herşeyin kayıt altına alındığı, suç oranlarının minimum seviyeye düştüğü bir şehir hayal edin. Öyle ki kimse evinin kapısını dahi kitlemiyor, bisikletini binasının önüne bırakıyor hatta özel eşyalarını bile bisikletiyle bırakabiliyor. Bunu da sağlayan özel bir şirket olan Omniscient.

Nina iş çıkışı evine geldiğinde babasını kanlar içinde yerde yatarken buluyor ve gözetleme dronu hiç bir suç bildirimi vermemiştir. Tabii bu durumda cinayeti çözme kısmı da evlatlarına düşüyor. Bu kısmı biraz dramatize oldu ama ne yapalım dizi bu şekilde ilerliyor. Sıfır suç oranına sahip olan sistem, vaadinde tamamen başarısız oluyor. İşin ironik kısmı ise dronların varlığı ile tamamen etkisiz hale gelen polis teşkilatının araştırma yapabilecek organizasyonlarının kalmamış oluşu.

Başlangıçta, seri bir cinayet gizemine dönüşen hikaye, akıllı senaryosu ile bilimsel know-how parçalarını birleştiğinde ihtiyaç duyulan bir cazibeye dönüşüyor. 6 bölümden oluşan dizi idealist bir fikirden sürükleyici bir masala dönüşüyor.

Slithery yılan oyunu gibi dizi karanlık ve karmaşık tünellere doğru ilerlerken sizi koltuğunuzda tutmayı başarıyor. Nina suçu hacker yetenekleriyle araştırmaya çalışırken, kardeşi Daniel kendi yöntemleriyle ortalığı karıştırmak için drone ile enfekte olmuş şehrin dışına çıkıyor. Zamanında hafif bir suç yüzünden bir türlü iş hayatına girememiş olan ve sürekli kardeşini çekemiyor gibi görünen Daniel, dronsuz şehirde başına gereksiz dertler açıyor. Dronların olmadigi şehir tam bir getto semtidir. Suç ve fakirlikle ayrıştırılan bu şehire güvenlikli taraftan suç işlemek için bile geçildiğini görüyoruz.

Bu arada Nina, babasının karanlık geçmişine rastlar ve belediye çalışanı Judite (Sandra Corveloni) ile arkadaş ve araştırma planlarına bir şekilde onun dahil eder. Nina sadece babasının katilini araştırma yaşadığı psikolojik sıkıntıların yanında stajyer olarak çalıştığı şirketin kadrosuna dahil olmak için acımasız bu mücadele verir. Çünkü babasının katilini bulmak için şirkette kalması şarttır.

Şirkette yöneticilerinden biri olan Vivi (Jonathan Haagensen) ile karmaşık bir ilişkiye girer. Fakat Nina’nın hayatındaki herkes gibi Vivi’de işleri karıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Galiba kendisini eee! dizide aşk ve sevişme sahneleri de olsun diye araya sıkıştırmışlar.

Dizide Nina’nın kız arkadaşı Luana’nın çektiği sex videolarını anlamadığım gibi Vivi’nin varlığında anlayamadım. Dizide şirketin patronları kafadan aşırı suç potansiyeline sahip duruyorlar. Özellikle şehir dışında yaptıklarını görünce ama galiba onlara 2. Sezonda değinilecek. Çünkü dizi sizi farklı beklentiler hakkında düşündürmeye yönlendirecek fakat sonunda çözülmemiş bir gizemi kucağınıza bırakacaktır.

Size yansıtmak istediği mesaj ne olursa olsun, net çıkarılan sonuç insan beyninin robotlardan, programlardan ve teknolojiden her zaman üstün olacağıdır. Sonuçta bunların hepsi insan üretimi. Her şeyi iyi bilen, iyi yazılmış, zorlayıcı ve kolay anlaşılır bu gösteride minimal çizgiler ve çarpıcı renk kullanımları dikkatinizi çekecek. Filmin başlangıç müziği size çok tanıdık gelebilir ve oldukça ritmik.

Hayal kırıklığı yaratan şey ise hikayenin açık bir son ile içi boş bir gizeme dönüşmesi. Cevabı bulmak için Netflix’te bir başka mevsimi beklememiz şart gibi duruyor. Şimdilik 5 üzerinden 3.8 puanı hak eden bu bilim kurgu dramını seyrederken bilmeceyi çözmek için beyninizi yorabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz