Oscar 2020 tahminleri: Kim kazanır, kim kazanmalı?

92. Akademi Ödülleri, 10 Şubat Pazartesi günü sahiplerini bulacak. Parasite, Once Upon a Time in Hollywood ve 1917 gibi birçok iddialı yapımla karşılaştığımız bu yıl için tahminlerimiz!

0

92. Akademi Ödülleri 10 Şubat Pazartesi günü Türkiye saatiyle 04:00’te başlayacak törenle sahiplerini bulacak.

92. Oscar Ödülleri, geçtiğimiz yıllara oranla çok daha iddialı yapımlara sahne olacak. Oyunculuk performansları kategorilerinde ödül kazanacak isimlerin şimdiden isimlerini öne çıkarmış olmalarının yanı sıra usta sinematograf Roger Deakins, En İyi Sinematografi ve Bong Joon-ho’nun geçtiğimiz yıla damgasını vuran filmi Parasite ise En İyi Yabancı Film dalında dominant isimler olarak göze çarpıyor.

Once Upon a Time in Hollywood, Quentin Tarantino

Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi olan ve geçtiğimiz yıl Cannes’da ilk gösterimini gerçekleştiren Once Upon a Time in Hollywood, eleştirmenler tarafından son derece yüksek notlar aldı. 1969 yılının Los Angeles şehriyle Hollywood dünyasına yakından bir bakış atan film, Akademi’ye hiç de yabancı olmayan Leonardo DiCaprio, Margot Robbie ve Brad Pitt gibi isimlerle seyirci karşısına çıktı. Otör yönetmen Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi olan Once Upon a Time in Hollywood, Akademi’den ödül almayı başaran All About Eve, Birdman ve The Artist gibi benzer yönde yapımlar gibi yer aldığı kategorilerdeki en güçlü adaylardan biri. Filmin başrolleri Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio ikilisi Golden Globe, BAFTA, SAG ve Critics Choice gibi ödüllerde de başarıya imza atarak geride bıraktığımız yıla damga vuran aktörler arasında yer aldı. Bir Tarantino filminden beklenildiği üzere Once Upon a Time in Hollywood, güçlü prodüksiyonu ve birinci sınıf yönetmenliğiyle 92. Akademi Ödülleri’nde toplamda on adaylığa sahip.

Cannes’ın en büyük ödülü olan Palme d’Or ile adından söz ettiren ve uluslararası camiada kısa süre içerisinde büyük bir popülerlik yakalayan Bong Joon-ho’nun son filmi Parasite, yabancı dalda Oscar adaylığı bulunan ilk Kore filmi olarak tarihteki yerini aldı. Eleştirmenler ve seyirciler tarafından yılın en başarılı filmlerinden biri olarak gösterilen Parasite, gişede de bu başarısını sürdürdü. Film, dünya çapında 133 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etti. SAG Ensemble, BAFTA, WGA ve Critics Choice gibi birçok ödülün sahibi olan Parasite, 92.Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dahil olmak üzere altı kategoride adaylığa sahip.

Marriage Story, Noah Baumbach

Prestijli ödüllerin Netflix’e dair önyargısını kırmayı başaran David Heyman yapımı ve yönetmen Noah Baumbach imzalı Marriage Story, geçtiğimiz yılın sürpriz yapımlarından biri oldu. Başrollerinde Adam Driver ve Scarlett Johansson bulunan Marriage Story, bir çiftin boşanma sürecini konu alan hikayesiyle büyük beğeni topladı. Laura Dern, Marriage Story ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde SAG, BAFTA, Golden Globe ve Critics Choice gibi ödüllere damgasını vurdu.  Yönetmenlik koltuğunda Noah Baumbach oturan film, 92. Akademi Ödülleri’nde altı adaylığa sahip.

En İyi Yönetmen dalında bugüne dek dokuz adaylığı bulunan usta isim Martin Scorsese’nin New York Film Festivali’nde açılışını yapan son filmi The Irishman, başarısının yanı sıra sinema endüstrisinin yakın gelecekteki gidişatı açısından da büyük önem taşıyor. Kadrosunda Scorsese’nin imza kadrosu Al Pacino, Robert de Niro ve Joe Pesci gibi dev isimleri barındıran The Irishman, bütçe bulamaması nedeniyle uzun yıllar beyazperdede boy gösterememişti. Scorsese ve Netflix anlaşması sonrası dijital yayın platformuna özel olarak çıkışını gerçekleştiren film, üç saati aşan süresine rağmen yoğun ilgi gördü. The Irishman, 92. Akademi Ödülleri’nde on adaylıkla yer alıyor.

Geçtiğimiz yılın sürpriz yapımlarından biri de ilk olarak Venedik’te beklenmedik bir şekilde Golden Lion’ı kazanan Todd Phillips’in Joker filmi oldu. Daha sonra Toronto şehrinde gerçekleşen gösterimde eleştirmenler tarafından karışık yorumlar alan film, gişede 1 milyar dolar barajını geçmeyi başararak olağanüstü bir başarıya imza attı. Martin Scorsese ilhamlı Joker, özellikle Joaquin Phoenix’in performansı ile yılın en çok konuşulan filmlerinin başında geliyor. Film, 92. Akademi Ödülleri’nde 11 adaylığa sahip.

92. Akademi Ödülleri tahminlerimiz!

En İyi Film:

Kim kazanır?: 1917

Akademi’nin uluslararası bir boyut kazanmaya başlaması En İyi Film kategorisi için şansları birbirine yaklaştırsa da DGA, PGA, BAFTA, Golden Globe ve Critics Choice gibi ödüllerin sahibi olan 1. Dünya Savaşı draması 1917, En İyi Film kategorisinin en güçlü adayı. Brokeback Mountain ve La La Land gibi istisnaların dışında BAFTA ve Golden Globe kazananlarının Akademi’den karşılıksız dönmesi çok da rastladığımız bir olay değil.

Kim kazanmalı?: 1917

Skyfall’un yönetmeni Sam Mendes ve sinema endüstrisinin usta isimlerinden sinematograf Roger Deakins’in tek çekimle beyazperdeye taşıdığı filmi 1917, hem ele aldığı dönem hem de yapım sürecindeki detaylar ile birlikte Akademi’nin öne çıkaracağı tarzda filmler arasında yer alıyor.

En İyi Yönetmen:

Kim kazanır?: Sam Mendes, 1917

DGA Ödülleri, 71 yılın 64’ünde Akademi ile aynı isme ödül verdi. DGA, Critics’ Choice ve Golden Globe gibi ödüllerin sahibi olan Sam Mendes, 92. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen kategorisinin öne çıkan ismi. Parasite ile Bong Joon-ho da yılın en başarılı isimlerinin başında gelse de Akademi jürisine hitap edebilecek çok daha fazla şey barındıran Mendes, bu yılın favorisi.

Kim kazanmalı?: Sam Mendes & Bong Joon-ho

Bong Joon-ho, şu sıralar sinema endüstrisinin en popüler isimlerinden biri. Parasite ile ilk kez bir Kore filminin Oscar adaylığı almasını sağlayan yönetmen, filmin başarısının hemen ardından batıya açılmaya başladı. Bong Joon-ho, önümüzdeki dönemde HBO için Parasite filmiyle ilgili mini bir dizi hazırlığında. Kore yapımı filmleri ana akıma taşımayı başaran ve Amerikan seyircisinin yabancı dildeki filmlere olan ilgisini arttıran Parasite, Bong Joon-ho’ya En İyi Yönetmen kategorisinde ödül kazandırmaya oldukça yakın olsa da Sam Mendes ve Quentin Tarantino da güçlü adaylar olarak göze çarpıyor. En İyi Yönetmen kategorisi, bu yılın karar vermesi en zor gruplarından biri.

En İyi Erkek Oyuncu:

Kim kazanır?: Joaquin Phoenix, Joker

Gişede 1 milyar dolar barajını aşarak önümüzdeki yıllarda çizgi roman karakterlerinin farklı perspektiflerle ele alınmasının önünü açan Joker, başarısının oldukça büyük bir yüzdesini Joaquin Phoenix’in performansına borçlu. Phoenix, dördüncü adaylığıyla En İyi Erkek Oyuncu ödülüne en yakın isim. Adam Driver adaylar arasında ikinci sırada gözükse de, henüz genç yaşta olan ismin ödüle uzanabilecek uzun yılları var.

Kim kazanmalı?: Antonino Banderas, Pain & Glory

Antonio Banderas, kariyerinin başından itibaren Pedro Almodóvar ile birlikte çalıştı. Pain and Glory filminde yönetmenin kendine has kişiliğini, tutkularından annesiyle olan ilişkisini kimi zaman kompleks kimi zaman ise duygusal bir ağırlıkla yansıtarak geride bıraktığımız yılın en başarılı performanslarından birine imza attı.

En İyi Kadın Oyuncu:

Kim kazanır?: Renee Zellweger, Judy

Renee Zellweger, 16 yıl önce yardımcı oyuncu kategorisinde kendisine ödül kazandıran Cold Mountain filminin ardından bu kez Judy ile Akademi Ödülleri’ne geri dönüyor. Bir Hollywood efsanesini başarıyla yansıtan Zellweger, hem eleştirmenler hem de seyirciler tarafından beğeni topladı. Judy filminin En İyi Film dalında adaylığı olmaması sebebiyle Marriage Story ile Scarlett Johansson da sürpriz bir çıkış yapabilir.

Kim kazanmalı?: Renee Zellweger, Judy

Zellweger’in Judy Garland performansı yıl içerisinde ciddi bir rakiple karşı karşıya gelmedi. Scarlett Johansson ve Saoirse Ronan gibi başarılı performansları da içerisinde barındıran En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Renee Zellweger, öne çıkan isim.

En İyi Uyarlama Senaryo:

Kim kazanır?: Taika Waititi, Jojo Rabbit

Geçtiğimiz on yılın sekizinde Akademi ile aynı isme ödül veren USC Scripter, Little Women ile Greta Gerwig’i seçmiş olsa da Akademi jürisinin adaylar arasında en orijinal işe yakın olduğu bilinen bir gerçek. En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde Louisa May Alcott’ın hem televizyon ekranlarında hem de beyazperdede defalarca izlediğimiz uyarlaması ve Steven Zaillian’ın The Irishman hikayesinin yanında Taika Waititi’nin satirik Holocaust macerası öne çıkıyor.

Kim kazanmalı?: Taika Waititi, Jojo Rabbit

Jojo Rabbit ile birlikte geçtiğimiz hafta Writers Guild Award ve BAFTA ödüllerinin sahibi olan Taika Waititi, En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinde 92. Akademi Ödülleri’nin öne çıkan adayı. Little Women ve The Irishman bu yılın sürpriz  yapabilecek isimleri arasında yer alıyor.

En İyi Özgün Senaryo:

Kim kazanır?: Bong Joon-ho ve Han Jin-won, Parasite

Daha önce bu dalda ödülü bulunan Quentin Tarantino’nun Once Upon a Time in Hollywood filmi bu yılın en iddialı rakiplerinden biri olarak yer alıyor. 1917, yakaladığı momentum ile öne çıkarken Knives Out ve Marriage Story de beğeni toplayan yapımlar arasında. Fakat En İyi Özgün Senaryo kategorisinde bu yılın en önemli yapımı tartışmasız şekilde Parasite. BAFTA ödülünün de sahibi olan Parasite, 17 yılın ardından En İyi Özgün Senaryo dalında ödül alan yabancı dilde ilk film olmaya çok yakın.

Kim kazanmalı?: Bong Joon-ho ve Han Jin-won, Parasite

Akademi jürisinin daha önce Pulp Fiction ve Django Unchained ile ödülü bulunan Quentin Tarantino’ya yakınlığı aşikar. Öte yandan geçtiğimiz yıla Parasite ile damgasını vuran Bong Joon-ho, Akademi’den bir ödülü en çok hak eden isimlerin başında yer alıyor. Ayrıca bu ödül, Akademi’nin bu yıl Bong Joon-ho’nun şahsına özel takdim edebileceği tek ödül olma ihtimali mevcut.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz