Oscar’a aday olan tüm çizgi roman filmleri

Joker, 92. Akademi Ödülleri'ne 11 adaylıkla katılarak en fazla Oscar adaylığı kazanan çizgi roman uyarlaması oldu. Geçmişten günümüze Oscar'a aday gösterilen tüm çizgi roman filmleri!

0

Çizgi roman filmleri özellikle geçtiğimiz on yılda gişeyi domine etseler de, aynı durum Akademi Ödülleri için geçerli olmadı.

Oscar Ödülleri her yılın teknik, performans ve görsel anlamda en başarılı filmlerini onurlandırırken çizgi roman filmleri oyunculuk ve diğer büyük kategorilerde nadiren adaylık kazandı. Geçtiğimiz günlerde sahiplerine dağıtılan 92. Akademi Ödülleri’nde adaylığı bulunan Todd Phillips, Joker filmiyle bu türde adaylık kazanan ilk yönetmen oldu. Joker, 11 adaylıkla en çok Oscar adaylığı bulunan çizgi roman filmi konumuna ulaştı.

Oscar, çizgi roman filmlerinin tercih edildiği bir platform gibi gözükmese de Akademi ve çizgi roman uyarlamaları arasındaki ilişki 1940’lı yıllara dek uzanıyor. İşte bugüne dek Oscar’a aday gösterilen çizgi roman filmleri!

Superman (1941)

Max Fleischer’ın ikonik Superman çizgi filmlerinin ilki olan ve uzun yıllar sonra Batman: The Animated Series’e ilham kaynağı olacak 1941 tarihli Superman, Akademi Ödülleri’nde adaylık kazanan ilk çizgi roman uyarlaması oldu. En İyi Kısa Animasyon dalında adaylığı bulunan Superman, ödülü Lend a Paw isimli Mickey Mouse çizgi filmine kaptırdı.

Superman (1978)

37 yılın ardından Oscar’a geri dönen Superman En İyi Ses, En İyi Film Kurgusu ve En İyi Özgün Müzik dalında aday gösterildi. Üç kategoriyi de The Deer Hunter ve Midnight Express’e kaybeden Superman, buna rağmen özel efekt dalındaki başarılı sunumu nedeniyle onurlandırıldı.

Batman (1989)

Oscar’a aday olan ilk çizgi roman uyarlaması Superman olsa da, ödülü kazanan ilk çizgi roman filmi Batman oldu. Tim Burton’ın 1989 tarihli ikonik Batman filmi En İyi Sanat Yönetimi dalında ödülün sahibi oldu.

Dick Tracy (1990)

Warren Beatty’nin Dick Tracy uyarlaması En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Makyaj ve En İyi Özgün Şarkı dalında ödüllerin sahibi oldu. Al Pacino, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde yer alsa da ödülü Goodfellas filmiyle Joe Pesci’ye kaybetti. Film aynı zamanda En İyi Sinematografi, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Ses dallarında da aday gösterildi.

Batman Returns (1992)

Tim Burton’ın devam filmi Batman Returns En İyi Görsel Efektler ve En İyi Makyaj olmak üzere iki farklı dalda Oscar’a aday gösterildi. En İyi Görsel Efektler kategorisinin kazananı korku-komedi filmi Death Becomes Her olurken, En İyi Makyaj ödülü ise Dracula’ya gitti.

The Mask (1994)

The Dark Horse çizgi roman uyarlaması The Mask, Jim Carrey’i canlı bir çizgi film karakterine dönüştürmesiyle En İyi Görsel Efektler kategorisinde aday gösterildi. The Mask, ödülü o yılın En İyi Film ödülünün de sahibi olan Forrest Gump’a kaybetti.

Batman Forever (1995)

Joel Schumacher’in ilk Batman filmi En İyi Sinematografi, En İyi Ses Efektleri ve En İyi Ses kategorilerinde aday gösterildi. En İyi Sinematografi ve En İyi Ses Efektleri ödüllerini o yılın En İyi Film kazananı Braveheart’a kaybeden Batman Forever, En İyi Ses dalında ise Apollo 13 karşısında ödülsüz kaldı.

Men in Black (1997)

Barry Sonnenfeld’in bilim kurgu çizgi roman uyarlaması En İyi Makyaj dalında Oscar sahibi olurken, En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Özgün Müzik dallarında da aday gösterildi. 1994 yılında Marvel tarafından satın alınan Malibu çizgi roman serisi, bu anlamda Marvel’ın ilk Oscar zaferi de sayılabilir.

Ghost World (2001)

En İyi Uyarlama Senaryo dalında adaylık kazanan ilk çizgi roman filmi Daniel Clowes tarafından yazılan Ghost World oldu. Ghost World, ödülü En İyi Film kategorisinin de galibi olan A Beautiful Mind filmine kaybetti.

Road to Perdition (2002)

92. Akademi Ödülleri’ne 1917 filmi ile birden fazla adaylıkla katılan Sam Mendes’in gangster çizgi roman uyarlaması Road to Perdition, En İyi Sinematografi dalında ödülü kazanan yapım oldu. Film En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Ses, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Özgün Müzik ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorilerinde de adaylık kazandı.

Spider-Man (2002)

Sam Raimi’nin rekorlar kıran blockbuster Spider-Man filmi En İyi Görsel Efektler ve En İyi Ses dallarında aday gösterildi. En İyi Görsel Efektler kategorisinde The Lord of the Rings: The Two Towers karşısında ödül kazanamayan film, En İyi Ses ödülünü ise o yılın En İyi Film galibi Chicago’ya kaptırdı.

American Splendor (2003)

Harvey Pekar’ın otobiyografik çizgi roman kitaplarından uyarlanan hayat hikayesi En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adaylığı kazansa da ödülü o yılın Oscar Ödülleri’ne damgasını vuran The Lord of the Rings: The Return of the King filmine kaybetti.

Spider-Man 2 (2004)

Sam Raimi’nin ikinci blockbuster Spider-Man filmi En İyi Görsel Efektler dalında Oscar ödülünün sahibi oldu. Film, aynı zamanda En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu kategorilerinde de aday gösterildi.

Batman Begins (2005)

Christopher Nolan’ın ilk Batman filmi Batman Begins yalnızca En İyi Sinematografi kategorisinde aday gösterildi. Film, bu kategoride ödülü Memoirs of a Geisha’ya kaybetti.

A History of Violence (2005)

David Cronenberg’in çizgi roman uyarlaması A History of Violence, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorilerinde aday gösterildi. William Hurt, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında George Clooney’nin gerisinde kalırken En İyi Uyarlama Senaryo kategorisinin galibi ise Brokeback Mountain oldu.

Superman Returns (2006)

Superman Returns, başarılı bir Superman filmi olarak anılmasa da En İyi Görsel Efektler dalında Oscar’a aday gösterildi. Kategorinin kazananı ise Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest oldu.

Persepolis (2007)

Marjane Strapi, kendi otobiyografik çizgi romanı Persepolis’i beyazperdeye uyarlayarak En İyi Animasyon Film dalında adaylık kazandı. Kategorinin o yılki kazananı Pixar filmi Ratatouille oldu.

The Dark Knight (2008)

Christopher Nolan’ın ikinci Batman filmi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde ödül kazanan ilk çizgi roman filmi oldu. Ödül, hayatını kaybeden Heath Ledger’a verildi. Ledger, The Dark Knight filmindeki Joker rolüyle ikonik performanslar arasındaki yerini aldı. Nolan’ın ikinci Batman filmi olan The Dark Knight, Oscar’a damgasını vurmasının yanı sıra çizgi roman filmlerine dair algıyı da kökten değiştirdi.

Hellboy II: The Golden Army (2008)

Guillermo del Toro’nun devam filmi En İyi Makyaj dalında Oscar adaylığı kazandı. Ödül, David Fincher’ın The Curious Case of Benjamin Button filmine gitti.

Iron Man (2008)

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk filmi olan Iron Man, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Görsel Efektler olmak üzere Akademi’den iki adaylık kazandı.

Wanted (2008)

Aksiyonlu çizgi roman uyarlaması Wanted, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı dallarında Oscar’a aday gösterildi. Film, bu ödülleri The Dark Knight ve Slumdog Millionaire’e karşı kaybetti.

Iron Man 2 (2010)

İkinci Iron Man filmi de En İyi Görsel Efektler dalında aday olsa da ödülün kazananı bu kez Christopher Nolan’ın Inception filmi oldu.

The Avengers (2012)

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk büyük adımı olan The Avengers, En İyi Görsel Efektler dalında aday oldu. Ödül ise Ang Lee’nin hayatta kalma hikayesi Life of Pi filmine gitti.

Iron Man 3 (2013)

Üçüncü Iron Man filmi de sırayı bozmayarak En İyi Görsel Efektler dalında aday gösterildi. Kategorinin kazananı ise bu kez Gravity filmi oldu.

The Wind Rises (2013)

Hayao Miyazaki’nin kendi otobiyografik mangasından uyarlanan The Wind Rises, En İyi Animasyon Film dalında aday olsa da Disney müzikalı Frozen’a karşı ödül kazanamadı.

Big Hero 6 (2014)

Disney’nin animasyon Marvel çizgi romanı uyarlaması Big Hero 6, En İyi Animasyon Film kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Captain America: The Winter Soldier (2014)

İkinci Captain America filmi En İyi Görsel Efektler dalında aday olsa da ödülü Christopher Nolan’ın bilim kurgu filmi Interstellar’a kaybetti.

Guardians of the Galaxy (2014)

Çizgi romanlarda adı pek duyulmamış olsa da filmiyle birlikte dünya çapında popülerlik yakalayan Guardians of the Galaxy, En İyi Görsel Efektler ve En İyi Makyaj kategorilerinde Oscar’a aday gösterildi.

X-Men: Days of the Future Past (2014)

Zaman yolculuğu temalı X-Men filmi X-Men: Days of the Future Past En İyi Görsel Efektler dalında adaylık kazansa da, o yıl aynı kategoride bulunan diğer iki çizgi roman filmi gibi ödülü Interstellar’a kaybetti.

Doctor Strange (2016)

Scott Derrickson’ın Doctor Strange filmi En İyi Görsel Efektler dalında aday gösterildi. Kategorinin kazananı Disney’nin The Jungle Book remake’i oldu.

Suicide Squad (2016)

DC’nin süper kötü filmi Suicide Squad, En İyi Makyaj kategorisinde Akademi Ödülü’nün sahibi oldu.

Guardians of the Galaxy vol. 2 (2017)

Guardians of the Galaxy ekibinin devam filmi En İyi Görsel Efektler kategorisinde aday olsa da ödülü Blade Runner 2049’a karşı kaybetti.

Logan (2017)

Hugh Jackman’ın uzun yıllar süren Wolverine macerasının finaline sahne olan Logan, En İyi Uyarlama Senaryo dalında aday gösterildi.

Avengers: Infinity War (2018)

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk filminden bu yana beklenen hikayeyi ekranlara getiren film, En İyi Görsel Efektler dalında aday olsa da kategorinin kazananı Damien Chazelle’in First Man’i oldu.

Black Panther (2018)

Ryan Coogler’ın Black Panther filmi çizgi roman uyarlamalarının En İyi Film kategorisinde yer almama trendini kırarak bu dalda aday gösterildi. Film, bunun dışında En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Kurgusu, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Orijinal Müzik ve En İyi Orijinal Şarkı dallarında da adaylık kazandı.

Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

Sony’nin eşsiz bir görsel dille seyirci karşısına çıkan Spider-Man animasyonu En İyi Animasyon Film ödülünün sahibi oldu.

Avengers: Endgame (2019)

James Cameron’ın Avatar filmini geçerek gelmiş geçmiş en yüksek gişe hasılatı elde eden film konumuna ulaşan Avengers: Endgame, En İyi Görsel Efektler dalında aday gösterildi.

Joker (2019)

Joaquin Phoenix ve Todd Phillips’in Joker filmi 11 dalda aday gösterilerek en çok Oscar adaylığı kazanan çizgi roman filmi olarak tarihe geçti. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Sinematografi, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Film Kurgusu, En İyi Özgün Müzik, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı kategorilerinde adaylığı bulunan film yalnızca En İyi Özgün Müzik ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanabildi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz