Popüler diziler hakkında 10 gizemli teori

Televizyon ekranlarının en popüler dizileri, aslında göründüğünden farklı anlamlar taşıyor olabilir. İşte popüler diziler hakkındaki 10 gizemli teori!

0

Televizyon ekranlarında uzun süre kendine yer bulmayı başaran dizilerin en önemli ortak noktalarından biri, yayın hayatlarında geçirdikleri bu süreç içerisinde karakterlerinden dünyalarına kadar evrenlerine dair birçok elementi izleyicilere kabul ettirebilmiş olmaları. Bir dizinin yalnızca haftalık bölümlerden ibaret olmayıp, karakterlerine ve dünyasına duygusal yatırım yapmaya değer bir ilgi alanı haline gelmesi söz konusu yapımların bu denli uzun soluklu olmasının ardındaki en büyük sebeplerden biri.

Uzun soluklu yapımların dikkat çekici bir başka yönü daha var: Teoriler. İzleyicilerin sevdikleri yapımların içerdiği karakterler, hikaye, dünya ve alt metinler üzerine ortaya attıkları teorilerle sıklıkla karşılaşmamız mümkün. İşte televizyon ekranlarında şu ana denk karşılaştığımız yapımlar hakkındaki en gizemli 10 teori!

Winnie-the-Pooh ve arkadaşlarının psikolojik rahatsızlıkları mı var?

100 Hektar Ormanı’nın derinlikleri Christopher Robin isimli bir çocuğun mistik arkadaşlarına ev sahipliği yapıyor. Ayı Pooh’dan Piglet’e, Kaplan Tigger’dan Roo’ya kadar birçok kişinin bu diyarda mutluluk ve arkadaşlık içerisinde yaşadığını biliyoruz.

Fakat Digital Spy tarafından paylaşılan habere göre işler pek de gördüğümüz gibi değil. Kanada Sağlık Birliği’nin yorumuna göre Winnie-the-Pooh dünyasındaki karakterlerin her biri birtakım psikolojik bozuklukları temsil ediyor. Eeyore depresyon, Piglet anskiyete, Owl disleksi, Tigger DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), Pooh ise obsesif kompulsif bozukluk temsili olarak karşımıza çıkıyor. Evrene genel olarak baktığımızda ise tüm bu hayvanların aslında Christopher Robin’in mental problemlerinin yansımaları olduğu yorumu yapılabilir.

Scooby-Doo ekibi bir yerden mi kaçıyor?

Bir grup genç arkadaşın köpekleri Scooby ile birlikte hayaletleri ve canavarları avlarken yaşadıkları maceraları konu alan Scooby Doo, tüm zamanların en popüler çizgi dizilerinden biri. Peki bu ekip gerçekten de hayaletleri avlamak için mi geziyor, yoksa kaçtıkları ya da yetişmeye çalıştıkları bir yer mi var?

Bir Reddit kullanıcısının ortaya attığı teoriye göre ekibin sürekli yolda olmasının sebebi, askere çağrılmaktan kaçıyor olmaları. Dizinin Vietnam Savaşı’nın yaşandığı yıl olan 1969’da geçtiği de göz önüne alındığında ekibin sürekli yolda oluşunun sebebinin Kanada sınırını geçmek olduğu düşünülüyor.

Sayıların Kontu insan kanına mı susamış?

İlk kez 1969 yılında yayınlanan ve ülkemizde de bir zamanlar oldukça popüler olan Susam Sokağı, şu sıralar ellinci sezonunda. Elmo’dan Kurabiye Canavarı’na kadar birçok ikonik karaktere sahip televizyon şovu, didaktik özellikler de barındırıyordu. Peki her yaştan insana hitap eden böyle bir yapım, aslında dehşet verici bir gerçeği içerisinde barındırıyor olabilir mi?

Bir Vampir olan Sayıların Kontu, orijinal ismiyle Count von Count, Susam Sokağı’ndaki çocukların kanıyla besleniyor olabilir. Bu teorinin ortaya çıkışı ise Susam Sokağı’nın yapısıyla ilgili. Teoriye göre her bölümde farklı çocuklarla karşılaşıyor olmamızın sebebi, Sayıların Kontu’nun sayıları öğretmek için evine çağırdığı çocukların kanını içiyor olması.

The Good Place ve Parks and Recreation aynı evrende mi yer alıyor?

The Good Place dizisini izleyen bir kişinin fark ettiği ufak bir ayrıntıya göre, Parks and Recreation ve The Good Place aynı evrende yer alıyor. Dizide Eleanor karakterinin okuduğu dergilerin, Parks and Recreation dizisiyle önemli bağları bulunuyor.

Kapaklardan birinde Jean-Ralphio Saperstein tarafından üretilen şampanyanın tanıtımı bulunuyor. Bir diğer kapakta ise parfüm üreticisi Dennis Feinstein’ın yeni tıraş losyonunun reklamı mevcut. Feinstein’a hayat veren Jason Mantzoukas ise iki dizide de rol almış durumda.

Rugrats’de yer alan çocuklar Angelica’nın rüyası mı?

Rugrats, Nickelodeon kanalının zamanına göre en popüler çizgi dizilerinden biri. Dizide Angelica ve Tommy kuzen, Chuckie, Phil ve Lil ise onların arkadaşları olarak yer alıyor. Peki tüm yaşanan tüm hikayelerin bu arkadaş grubunun maceraları üzerine olduğu bu yapımda Angelica dışındaki herkes hayal ürünü olabilir mi?

Popüler bir fan teorisine göre Chuckie, Tommy, Phil ve Lil karakterleri aslında gerçek değil. Bu karakterler, yalnız bir çocuk olan Angelica’nın kendini mutlu hissetmek için hayal dünyasında yarattığı arkadaşları. Yalnız ve sıkılmış bir halde olan Angelica, hayali arkadaşlarının yer aldığı derinlikli hikayeleri uyduran isim.

Charlie Brown aslında kanser mi?

Peanuts çizgi dizisinin en sevilen karakteri Charlie Brown, üzücü bir fan teorisinin de başını çeken isim. Yine oldukça popüler bir teoriye göre Charlie, aslında kanser.

Charlie’nin saçsız bir çocuk olması üzerinden ortaya atılan teoriye göre kendisi aslında kanserle mücadele ediyor ve yaşanan her şey hastane yatağındaki Charlie’nin zihninde gerçekleşiyor. Hayranların çoğu Peanuts’ın yaratıcısı Charles Schulz’un favori karakteri için böyle bir hikaye yazmayacağına inansa da, söz konusu teori yıllardır popülerliğini koruyor.

Taş Devri post-apokaliptik bir gelecekte mi geçiyor?

Bu fan teorisine göre Jetgiller ve Çakmaktaşların yer aldığı evren aslında aynı. Taş Devri çizgi dizisinde konu edilen medeniyet, nükleer bir savaş sırasında gerçekten de Taş Devri’ne dönecek ölçüde bombalanmaya maruz kalmış. Bu da Çakmaktaş ailesinin eski çağların araçlarının yanı sıra modern teknolojiyi taklit eden aletler kullanmalarını açıklıyor. Modern bir medeniyete şahitlik etmemiş bir toplumun atık yönetimi konusunda bu denli duyarlı olması ya da kayıt cihazları gibi teknolojik aletler kullanması ne kadar mümkün?

Teorinin Jetgiller kısmı ise Yörünge Şehri ile ilgili. Bulutların üzerinde yer alan bir metropol olan Yörünge Şehri, Jetgillerin yaşadığı yer. Peki ya bulutların altında kalan kısım?

Teoriye göre Çakmaktaş ailesinin yaşadığı yer, Dünya’nın yüzeyinde yer alıyor. Yani Jetgillerin yer aldığı medeniyet bulutların üzerindeyken, Taş Devri yaşanan toplum ise alt kısımda yaşıyor. Bunun en önemli ispatlarından biri de aslında Jetgiller ve Çakmaktaşlar arasındaki tek farkın gelir düzeyleri oluşu. Bir taraf bulutların üzerindeki modern dünyada yaşamayı karşılayabiliyorken, çalışan sınıf konumunda yer alan diğer taraf ise Taş Devri ile yetinmek zorunda kalıyor.

Max ve Ruby aslında ölü mü?

Max ve Ruby, Nickelodeon kanalında yayınlanmış olan sevimli bir çizgi dizi. İyi kalpli Ruby ve eğlenceye meraklı kardeşi Max’in gündelik hayatta beraber yaşadıkları olaylara odaklanan dizi, aslında göründüğü gibi olmayabilir.

Bu iki tavşanın ebeveynleri dizinin hiçbir yerinde karşımıza çıkmıyor. Eğer bu ikilinin terk edildiğini düşünüyorsanız, işler çok daha farklı. Teoriye göre Max ve Ruby, aslında ölü. Bu da neden ebeveynleri yerine zaman zaman karşımıza çıkan büyükannelerini gördüğümüzü açıklıyor.

Dexter gerçekten de deli bir bilim insanı mı?

Dexter’ın Laboratuvarı birçok kişinin Cartoon Network ile tanışmasına neden olan çizgi dizilerden. Dexter isimli fazlasıyla zeki bir çocuk ve onun tam tersi özelliklere sahip Dede isimli kız kardeşinin yaşadıklarına şahit olduğumuz dizide Dexter, normal bir dünya içerisinde sahip olduğu olağanüstü zekayla yer almayı başarıyordu.

Bir teoriye göre Dexter, yanlış giden bir deney sonucunda kendi ailesinin ölümüne neden oldu. Aile bireylerinin ölümüne neden olan Dexter, bunu telafi edebilmek için laboratuvarda onların birer klonlarını yarattı. Bu da Dede’nin zekasının neden bu kadar düşük olduğunun arkasındaki gizemi ortadan kaldırıyor.

Breaking Bad ve The Walking Dead aynı evreni mi paylaşıyor?

Bu teori diğerlerinden çok daha uzak bir ihtimal olsa da, popüler bir görüş Breaking Bad ve The Walking Dead dizilerinin hikayelerinin birbirleriyle bağlantılı olduğu yönünde. Breaking Bad dizisinin ana konularından biri olan mavi meth, gelecekte bir zombi salgınına yol açmış olabilir mi?

”Breaking Dead Teorisi” olarak isimlendirilen bu teoriye göre yüksek dozlarda mavi meth kullanmalarından dolayı ölen kişiler, zombi olarak geri dönüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz