Sex Education konusu ne?: Ergen dramalarına yeni bir perspektif

Netflix’in en yeni orijinal serilerinden olan Sex Education, komedi ve dramaya yeni bir soluk getiriyor

0

Komedi ve dramanın beraber ele alındığı diziler genellikle birbirlerinin farklı tonlardan ele alınan ikizleri olmaktan öteye gitmekte zorlanırlar. Bunun en temel nedenlerinden biri, komedi ve dramanın ‘herkese hitap edebilecek’ formüller halihazırda başarıyı getiriyorken, bunların dışına çıkılmasının göze alınmak istenmeyen boyutta bir risk oluşu. Netflix’in en yeni orijinal serilerinden olan Sex Education, komedi ve dramaya yeni bir soluk getiriyor.

Sex Education konusu

Sex Education, lise öğrencilerinden oluşan üç kişilik bir arkadaş grubunun ‘seks terapisi’ni bir meslek haline getirmesini konu alıyor. Kendilerine buldukları müşteriler ise yine etraflarındaki çiftlerden oluşuyor. Ana karakterlerden Otis Thompson (Asa Butterfield), yalnızca tek bir arkadaşı olan çekingen bir liseli. Otis’in annesi Jean, bulunduğu bölgede ün kazanmış bir seks terapisti. Terapi seanslarını genellikle evinde yapan Jean’i odasından dinleyen Otis, bekar olan annesinin hem profesyonel hem de özel hayatıyla iç içe yaşıyor. Otis’in en yakın ve dizi boyunca gördüğümüz kadarıyla tek arkadaşı olan Eric ise muhafazakar bir Hristiyan aileye sahip olan fakat oldukça renkli bir karakter. Okuldaki iki eşcinsel öğrenciden biri olan Eric’in dizi süresince ailesiyle cinsel yöneliminden dolayı yaşadığı sorunları izliyoruz.

Maeve ve Otis, arkadaşlıklarına laboratuvar partneri olarak başlıyorlar

Dizinin ana hikayesi ise bu ikiliye okulun popüler fakat asi ruhlu kızı Maeve Wiley’nin katılmasıyla başlıyor. Okulda annesine ait bir videonun gösterilmesi sonucunda sinirlenen Otis’i sakinleştirmeye giden Maeve, bu sayede Otis’in annesinin bir seks terapisti olduğunu öğreniyor. Çevresindeki herkesin cinsel hayatlarına dair problemler yaşadığını ve rehberlik aradığını fark eden Maeve, Otis’i ikna ederek kendilerine ait ‘seyyar’ bir seks terapisi sistemi kurmaya karar veriyor. Bu üçlü bazen okulun tuvaletinde, bazen spor salonunda, bazen okulun havuzunda para ödeyen kişilerle Otis aracılığıyla seks terapisi gerçekleştiriyorlar.

Sex Education, fazla sayıda seks sahnesi ya da yoğun çıplaklık içermese de, cinsellik konusunda daha önce televizyonda gösterilmemiş ölçüde cüretkar bir görsel anlatım kullanıyor.

Sex Education karakterleri

Otis, 16 yaşında asosyal bir genç. Yaşıtları gibi cinselliği yeni yeni keşfetmeye başlasa da, mastürbasyon yapma konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu konuda ünlü bir seks terapisti olan annesinden yardım almayı reddeden Otis’in, birtakım olaylar sonucunda tanıştığı ve beraber iş yapmaya başladığı Maeve’e karşı platonik hisleri var.

Annesinin bir seks terapisti olmasından dolayı yaşıtları arasında çoğu zaman alay konusu olan Otis, annesinin mesleğinden kimseye bahsetmiyor.

Otis Thompson’a hayat veren aktör Asa Butterfield’ın doğum yılı 1997. Londra doğumlu olan başarılı aktör, okulundaki drama kulübündeki başarısı sonucunda keşfedilerek oyunculuğa başlıyor. Butterfield, son olarak 2017 yapımı The Space Between Us ve 2016 yapımı Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children gibi yapımlarda rol almıştı.

Maeve, okulun en popüler kişilerinden biri. Buna rağmen açık sözlü, sert ve serseri görünümlü biri olduğundan etrafında hiç kimse yok. Okulun popüler kız grubunda yer alan Aimee ile olan gizli sohbetleri ve Eric ile Otis dışında, dizi boyunca herhangi bir arkadaş grubuna dahil olduğunu görmüyoruz. Maeve, ABD’de çokça bulunan karavan evlerden birinde tek başına yaşıyor.

Maeve Wiley karakterini canlandıran Emma Mackey, ünlü Hollywood oyuncusu Margot Robbie’ye olan benzerliği ile dikkat çekiyor. 1996 yılında Fransa’da doğan Mackey, 17 yaşındayken İngiliz Edebiyatı eğitimi almak için Leeds’e taşınıyor. İlk büyük projesi Sex Education olan başarılı oyuncu, akıcı şekilde Fransızca ve İngilizce konuşabiliyor.

Otis’in en yakın arkadaşı olan Eric, oldukça renkli bir karaktere sahip. Eric, muhafazakar bir ailede büyümesine rağmen cinsel yönelimini gizlemeyi tercih etmiyor. Dizi boyunca diğer karakterlerle oldukça sempatik diyaloglara giren Eric, aynı zamanda koyu bir Hristiyan olan babasıyla da problemler yaşıyor.

Eric Effoing’i başarıyla canlandıran Ncuti Gatwa, ana üçlünün en büyüğü. 1992 yılında Ruanda’da doğan İskoç oyuncu, Sex Education’dan önce Stonemouth ve Bob Servant gibi yapımlarda yer aldı.

Otis’in annesi olan Jean, dizinin ana hikayesinin ortaya çıkmasına sebep olan isim. Ünlü ve başarılı bir seks terapisti olan Jean Milburn, Otis’in babasından ayrıldıktan sonra tek seferlik ilişkiler yaşamaya başlıyor. Hem iş hem de özel hayatını oğlu Otis’in önünde yaşayan Jean, mesleği konusunda da istemeden de olsa Otis’e ilham veriyor.

Jean Milburn’e hayat veren isim başarılı oyuncu Gillian Anderson. Kariyerine 1997 yılında başlayan Anderson, birçok ünlü dizi ve filmde yer aldı. Kariyeri boyunca Angelina Jolie, Mads Mikkelsen, Sean Connery ve birçok ünlü yıldızla aynı projelerde yer almış olan Gillian Anderson, 50 yaşında.

Sex Education kaç sezon?

2019 yılında bir Netflix Originals yapımı olarak yayınlanmaya başlayan Sex Education’ın ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor. İzleyiciler tarafından yoğun ilgiyle karşılaşan Sex Education’ın ikinci sezonu da şimdiden onaylanmış durumda. İkinci sezon için kesin bir tarih paylaşılmasa da, 2020 yılının başlarında yayınlanacağı tahmin ediliyor.

Sex Education künye

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz