Son on yılın ‘en çok durdurulan’ film sahneleri

Çizgi roman uyarlamalarının damga vurduğu geçtiğimiz on yılda filmler birçok sürpriz ana sahne oldu. İşte geçtiğimiz on yılın en çok durdurulan sahneleri!

0

Bugüne dek birçok film göz açıp kapayıncaya dek kaçırabileceğiniz ve yakalamanız durumunda size küçük sürprizler sunan karelere sahne oldu. Sürpriz cameolar, easter eggler, gizli anlamlar, pop kültür göndermeleri gibi filmlerin bazı anlarını durdurarak keşfedebileceğiniz birçok gizlenmiş öğe mevcut. Raiders of the Lost Arc filminde uzak çekim bir hiyeroglifte karşımıza çıkan C3PO ve R2-D2 ya da Star Wars: Episode I – The Phantom Menace’da gözüken E.T ailesi bu tarz easter egg’lerin en popüler örneklerinden.

İşte geçtiğimiz on yılın en çok durdurulan film sahneleri!

Man of Steel – Henry Cavill’ın Christopher Reeve’e dönüşü

Zack Snyder’ın Superman reboot filminde Henry Cavill’ın hayat verdiği Superman’in Kripton gemisine uçtuğu esnada basıncın büyümesiyle Cavill’ın yüzünün değiştiğini görüyoruz. Cavill, bir noktada Superman karakterini beyazperdede ilk kez canlandıran aktör Christopher Reeve’in yüzüne kavuşuyor.

Zack Snyder, Reeve’in yüzünü Cavill’ın üzerinde kullandığı iddialarını reddetse de söz konusu sahneyi durdurduğumuzda birkaç saniyelik değişimi yakalamak mümkün.

Toy Story 3 – RM 237

Toy Story serisinin yapımcılarının Stanley Kubrick’in korku klasiği The Shining hayranı oldukları biliniyor. The Shining dünyasına duyulan bu ilginin kendini gösterdiği sahnelerden biri de ilk Toy Story filminde Sid’in gözüktüğü kısımda yer desenlerinin Overlook Hotel’i anımsatıyor oluşu.

Aynı seride yer alan bir diğer gönderme ise kötü ayı Lotso’nun çöp arabasına atıldığı sahnede karşımıza çıkıyor. RM237 şeklinde olan bu plaka, Overlook Hotel’in girmenin yasak olduğu 237. Oda’ya dair bir referans.

The Mummy – Ölülerin Kitabı

Başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı The Mummy’nin 2017 rebootu Universal Studios için ‘Dark Universe’ün ilk adımını attı. Vintage romanlar ve Frankenstein ya da kurt adamlar gibi B sınıfı film karakterlerini bir araya getirmesi planlanan Dark Universe, Dr. Jekyll rolünde de Russell Crowe’a yer verdi.

Bir sahnede Jennifer, Jekyll’ın diğer personası Hyde’ın kafasına bir kitapla vuruyor. Sahne durdurulduğunda fark edilecek detay ise bu kitabın 1999 yılında vizyona giren orijinal filmde oldukça önemli bir role sahip olan Book Of The Dead oluşu.

Godzilla: King Of The Monsters – Filmin gerçek yıldızları

Godzilla: King of the Monsters filmi karışık yorumlarla karşılaşsa da Godzilla ve King Ghidorah, Mothra, Rodan gibi canavarların dövüş sahneleri birçok seyircinin ilgisini çekmeyi başardı.

Görünüşe göre bu canavarları büyük ekrana taşıyan VFX ekibi onlara hakkını teslim etmeyi de ihmal etmemiş. Filmin credit sekansında canavarların ‘kendilerini’ canlandırdığı gözüküyor.

Avengers: Endgame – Howard the Duck

Avengers: Endgame filminin final çarpışmasında Doctor Strange ve Wong’un açtığı portallar sayesinde tüm Marvel kahramanları Thanos’a karşı bir araya geldi.

Marvel Sinematik Evreni’nde yer alan tüm karakterleri içerisinde barındıran bu sahnedeki detayları ilk izleyişte kaçırmak normal. Sahneyi dikkatli bir gözle izlediğimizde ise ilk fark edilen detay, Howard the Duck karakterinin elinde bir ışın tabancasıyla savaş alanında oluşu. Marvel çizgi romanlarının ünlü karakteri Howard the Duck, daha önce Guardians of the Galaxy filmlerinde de kısa bir şekilde kendini göstermişti.

Furious 7: Han Seoul-Oh

Han, Fast and Furious serisinin en sevilen karakterlerinden biri. İlk olarak Tokyo Drift filmiyle evrene katılan ve Dominic Toretto’nun ekibine dahil olan Han, Fast and Furious 6 filminde ölse de serinin son filmi için yayınlanan ilk fragman sevilen karakterin geri döndüğünü gösterdi.

Furious 7, oldukça hızlı geçen bir sahnede Han’ın tam ismini Han Seoul-Oh olarak gösteriyor. Han, kendisine yönetmen Justin Lin’in açıklamasına göre sahte isim olarak yine kendisi gibi bir suçlu olan Han Solo’dan ilham almış.

Suicide Squad – Robin’in ölümü

DCEU, ilk filmleri her ne kadar başarısız olsa da tekrar izlendiğinde yakalanacak birçok detaya sahne oldu. Batman v Superman: Dawn of Justice’in Batcave’de geçen bir sahnesinde Robin’in kostümü Joker tarafından deforme edilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyordu. Bu sahne çizgi romanlarda Joker tarafından dövülerek öldürülen eski Robin Jason Todd’a yapılan bir gönderme olsa da, yönetmen Zack Snyder kostümün bir diğer Robin olan Dick Grayson’a referans olduğunu söyledi.

Suicide Squad, Robin’in Joker ve Harley tarafından öldürüldüğünü onayladı. Filmin ana karakterlerinin tanıtıldığı esnada Harley Quinn’in bölümünde ‘Robin cinayetinin suç ortağı’ olduğu ibaresi yer aldı.

Deadpool 2 – Brad Pitt

Geçtiğimiz on yılın en çok durdurulan sahneleri çoğunlukla çizgi roman filmlerine ait. Deadpool 2’nin en meşhur anlarından biri de yeni kurulan ‘X-Force’ ekibinin paraşütle atladığı sahne. Bu sahnede yer alan ekip üyeleri arasında görünmez olan Vanisher da bulunuyor.

Vanisher, ekiple birlikte paraşütle atlasa da çoğu henüz yere iniş yapmadan ölüyor. Vanisher’ın paraşütü ise elektrik direklerine takılarak karakterin ölümüne sebep oluyor. Bu sekansta Vanisher’ın gerçek yüzünü yalnızca bir saniyeliğine olsa da görme şansı yakalıyoruz: Brad Pitt!

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz