Star Wars The Clone Wars: Ahsoka Tano kimdir?

Star Wars hayranlarının en sevdiği karakterlerden biri olmasına rağmen ne prequel ne de yeni hikayelerde kendisine yer bulabilen Ahsoka Tano'nun kaderi ne olacak?

0

Star Wars markasının son on yıldaki en popüler isimlerinin başında Ahsoka Tano geliyor. Star Wars filmlerinde kendisine yer bulamamasına rağmen en sevilen karakterler arasında yer alan Ahsoka, İsyancılar Birliği’nin ilk yılları ve Klon Savaşları’nda önemli bir role sahip. Ana hikayede hiç gözükmese de Ahsoka’nın yardımı, İmparatorluk’un alt edilmesi sürecinde hayati önem taşıyor.

Ahsoka Tano, Star Wars: The Clone Wars dizisinin yedinci ve final sezonuyla televizyon ekranlarına dönüyor. İşte Star Wars dünyasının en sevilen karakterlerinden Ahsoka Tano hakkında her şey!

Ahsoka Tano kimdir?

Ahsoka, Jedi Ustası Shaak Ti gibi Togruta ırkının bir üyesi

Star Wars: The Clone Wars ile birlikte Anakin Skywalker’ın Darth Vader olmadan önce bir Padawan eğittiği ortaya çıktı. Star Wars’u yalnızca filmlerden takip eden hayranların tanıma şansının olmadığı Ahsoka Tano, buna rağmen ana hikayenin gidişatında kritik öneme sahip. Anakin Skywalker’ın Padawan’ı olan Ahsoka Tano, Star Wars: The Clone Wars dizisinin ana karakteri. Kendisi, iç savaşın Cumhuriyet’i paramparça ettiği yıllarda yaşadı. Jedi Düzeni’ni terk eden ve Cumhuriyet’in küllerinden İmparatorluk’un doğuşunu izleyen Ahsoka, daha sonrasında gerçek kaderini bulmayı başardı. Artık bir Jedi olmasa da karanlık tarafından yönetilen galaksinin en güçlü iyilik kaynaklarından biri olarak yerini aldı.

Ahsoka Tano’nun türü ve Güç hakimiyeti

Ahsoka, Togruta olarak bilinen uzaylı bir ırkın üyesi. Aynı Jedi Ustası Shaak Ti gibi Ahsoka da turuncumsu bir cilt rengine ve Lekku olarak bilinen üç kafa kuyruğuna sahip. İlerleyen yaşla birlikte boyut olarak da büyüyen Lekku, Star Wars: The Clone Wars dizisinin ilerleyen sezonlarında Ahsoka’nın yaşının artmasıyla göze çarpıyor.

Ahsoka, çocukluk yaşlarından itibaren Güç ile kuvvetli bir bağ göstererek Jedi Düzeni tarafından öğrenci olarak alındı. Ustası Anakin gibi Ahsoka da Güç ile dövüşme konusundaki kabiliyetleri, pilotluğu ve ışın kılıcı hakimiyeti konularında adından söz ettirdi. Hatta yetişkin yıllarında Ahsoka’nın kılıç dövüşü kabiliyeti galaksinin en iyileri arasında yer aldı. Ahsoka, Jar’Kai isimli ve geleneksel ışın kılıcını ikincil kısa bir ışın kılıcıyla kombinleyen zorlayıcı bir dövüş formunu benimsedi.

Ahsoka, beyaz ışın kılıcı kullanan ender karakterlerden biri

Ahsoka, aynı zamanda kyber kristalleri olarak bilinen ve ışın kılıçlarını aktive eden materyalleri arındırma konusunda da eşsiz bir kabiliyet gösterdi. İmparatorluk’un Sith Inquisitorlarından birinin çift taraflı kırmızı ışın kılıcını ele geçiren Ahsoka, Karanlık Taraf’ın aurasını kaldırarak bu çift taraflı olarak beyaz rengine dönüştürebildi.

Işın kılıcı arındırma işlemi Ahsoka’nın Güç ile ilişkisini özetleyen noktalardan biri. Kendini ne Sith ne de Jedi olarak kabul eden karakter, ikisi arasındaki dengeye ulaşabilmiş ender kişilerden biri. Ahsoka, bu açıdan Star Wars hayranlarının ‘Gri Jedi’ olarak tanımladıkları kategoriye giriyor. Gri Jedi, Star Wars evreninde resmi olarak yer alan bir kavram olmasa da Ahsoka, Nightsisters of Dathomir ve Knights of the Old Republic oyunundaki Revan gibi tarafsız isimleri tanımlamak için kullanılıyor.

Klon Savaşları’nda Ahsoka

Ahsoka, Klon Savaşları döneminde kritik bir role sahip olsa da prequel üçlemede yer almadı. Karakter ilk olarak Episode III filminden birkaç yıl sonra, 2008 yılında izleyici karşısına çıktı. Ahsoka, ilk olarak 2008 yılında yayınlanan ve daha sonra diziye dönüştürülen Star Wars: The Clone Wars animasyon filmiyle evrene dahil oldu.

Ahsoka Tano, ilk olarak 2008 yılında yayınlanan The Clone Wars animasyon filmiyle Star Wars evrenine katıldı

The Clone Wars filmi Episode II’nin hemen ardındaki zaman aralığında geçerek yeni Jedi Şövalyesi Anakin Skywalker’ın Ahsoka Tano’nun eğitmeni olarak görevlendirilmesiyle başladı. İkili başlarda inatçı kişilikleri nedeniyle anlaşmazlıklar yaşasa da Anakin kısa süre içerisinde Ahsoka’nın içerisindeki uysal ruhu yakalayabildi. Aynı ustası Anakin gibi Ahsoka da uçmaya meraklı, dik kafalı ve sevdiklerine yardım etmek için kuralları yıkmaktan çekinmeyen bir karakter olarak tanıtıldı.

Ahsoka’nın hem ahlaki pusula hem de Güç kabiliyetleri anlamındaki gelişimi dizinin ana konularından biri oldu. Bu yolculuk beşinci sezonun finalinde doruğa ulaşarak, Jedi Tapınağı’nı bombalamakla suçlanan Ahsoka’nın Jedi Düzeni ile yollarını ayırmasına neden oldu. Ahsoka’nın daha sonrasında Düzen’e geri dönmesine izin verilse de Jedilar ile arasındaki anlaşmazlık ve onların savaştaki rolü nedeniyle geri dönmeyi reddetti. Kişisel bağlarını yok sayamadığı için Karanlık Taraf’a yenik düşmekle lanetlenen bir Jedi olan Anakin için, Ahsoka’nın kaybı ilerleyen dönemdeki olaylara zemin hazırladı.

Ahsoka’nın İsyan’daki rolü

Star Wars Rebels, ilk sezonundan itibaren Ahsoka’ya hikayede yer verdi

Disney’nin yeni Star Wars projelerindeki en önemli temalardan biri Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia gibi isimleri de barındıran İsyancılar üzerine oldu. İmparatorluk ile savaş boyunca Ahsoka Tano da dahil olmak üzere birçok özgürlük savaşçısı bu mücadele içerisinde yer aldı.

Clone Wars’un devamı olan ve Episode IV’e giden yolda yaşananları ekranlara getiren Rebels dizisi Ghost ve ekibinin Lothal sistemindeki İmparatorluk güçlerine karşı mücadelesini konu edindi. İlk sezon boyunca ana karakterler Fulcrum kod isimli gizemli bir İsyancı kaynağından yardım aldı. İlk sezonun finalinde Fulcrum kod isimli kişinin aslında Ahsoka Tano olduğu ortaya çıktı. Daha yaşlı ve daha güçlü olan Ahsoka, galakside barışı sağlama amacını sürdürüyordu.

Ahsoka, Rebels dizisinin ikinci sezonunda Ghost ve ekibine katılarak daha önemli bir role sahip oldu. Sezon boyunca çeşitli Sith savaşçıları ile mücadele eden karakter, Malachor isimli Sith dünyasında eski ustası Darth Vader ile karşılaşma şansı da yakaladı.

Vader, bu karşılaşmadan kıl payı kurtarsa da Ahsoka Sith tapınağında kaybolmak üzereyken dost Jedi Ezra Bridger tarafından kurtarıldı.

Ahsoka Tano öldü mü?

Ahsoka’nın Star Wars Rebels dizisinde yaşanan olayların ardından nerede olduğu bilinmiyor. Kendisinin Malachor’da Darth Vader ile karşılaşmasında ölmediği kesinleşse de Disney Ahsoka’nın bu aşamadan sonraki yolculuğu üzerinde henüz durmadı. Disney+ platformunun Star Wars dizilerine ağırlık vermesiyle birlikte Ahsoka Tano’nun da yakın zamanda ortaya çıkması hayranlar tarafından yüksek bir ihtimal olarak görülüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz