The Crown 3. Sezon Konusu ve Oyuncuları; Kraliçe Netflix’e Geri Dönüyor

Taç, Kraliçe Elizabeth'in ki gibi Olivia Colman'nın gözlerini mavi yapmak için yeterli olacak mı...

0

İngiltere tahtında en uzun kalan isim Kraliçe II.Elizabeth, 66 yıldır tahtta. Ayrıca dünyanın en yaşlı hükümdarı. Aslında onun için dünyayı yöneten kadında diyorlar. Durum böyle olunca İngiltere kraliyet ailesi kraliçesiyle, varisleriyle ve gelinleriyle gündemden asla düşmüyor.

Netflix’in 2016 yılında yayınlanan popüler dizisi The Crown Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını konu alan en pahalı yapımlarından. The Last King Of Scotland, The Queen ve Frost/Nixon gibi filmlerin senaristi Peter Morgan The Crown’nın da yaratıcılarından. Peter Morgan kraliyet filmlerine takmış durumda. Kraliçe II. Elizabeth’in gençlik yıllarına, tahtın sahibi olduktan sonra Britanya monarşisini ayakta tutmak için verdiği savaşa odaklanan ilk iki sezonuyla çok beğenildi. 2017’de Golden Globe’da ödül kazanan The Crown, en iyi drama dizisi ve en iyi kadın oyuncu gibi önemli ödüller kazanmıştı. 17 Kasımda 3. sezonuyla başlayacak olan dizinin fragmanda da gördüğümüz gibi oyuncuları değişti ve bir dönüşüm var.

Peter Morgan’nın en başından itibaren Crown’nın her sezonun kabaca 10 yıllık bir tarihi kapsayacağını ve oyuncu kadrosunun 3. sezon ve 5. sezonda değişeceğini açıklamıştı. Karakterlerin 20. yaşlarını ve 40’lı yaşlarını daha iyi yansıtabilmek için. The Favorite’de ki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını alan Olivia Colman Elizabeth’in rolünü üstleneceğini biliyoruz.

Olivia Colman  ve  Helena Bonham Carter dizi çekimlerinden görüntüleri
Olivia Colman ve Helena Bonham Carter

Olivia Colman’ın kraliyet ailesinin bir üyesini oynamaya yabancı değil ve oyunculuğuna söylenecek söz yok. Fakat neden kraliçe’nin gözleri mavi olduğu halde onu oynayan oyuncunun gözleri kahverengi. Claire Foy, zamanında böyle bir durum söz konusu değildi kendisi fiziki özelliğiyle de kraliçeyi andırıyordu. Aynı durum kraliçenin kız kardeşini canlandıran oyuncu içinde geçerli Helena Bonham. Bu konuyu neden önemsemediklerini anlayamadım. Yayınlanan yeni fragmanda Olivia Colman’nın da söylediği gibi ”Yapacak bir şey yok”.

Prens Philip rolüyle Tobias Menzies görüntüsü
Prens Philip rolüyle Tobias Menzies

Outlander, The Terror ve Game of Thrones gibi yapımlarda oynayan Tobias Menzies şimdi The Crown dizindeki Prens Philip rolüyle karşımıza çıkacak. Önümüzdeki 2 sezon boyunca Prens Philip rolünü üstlenecek Menzies için dizinin yapımcısı Matt Smith; Harika bir aktör The History Boys’ta onunla çalıştım ve fantastik bir aktör çok heyecanlıyım. Prens Philip ile muhteşem oyunculuğunu göreceksiniz açıklamaları yaptı. Ancak Şubat 2019 da Menzies kraliyet ailesinin tarihine o kadarda aşina olmadığını itiraf etti. RadioTimes.com konuşan Menzies “Rolü almadan önce kraliyet ailelerine büyük bir ilgim yoktu” dedi. “Onları okuyan ya da bireysel kişileriyle ilgilenen biri değildim, ama Prens Philip’in hayatı tarafından aile çok ilgimi çekti. Oldukça ilginç bir adam. Karmaşık hikayeleri olan karmaşık bir insan. Ona saygı duyuyorum.” dedi.

Olivia Colman ve Tobias Menzies'in The Crown 3. sezondan görüntüsü
Olivia Colman ve Tobias Menzies’in The Crown 3. sezondan görüntüsü

Bu sezon bizi 1963 yılına götürecek ve Peter Morgan 3. ve 4. sezonların arka arakaya çektiklerini doğruladı. Yani bu defa 4. sezonun gelmesini çok beklemeyeceğiz. 4. Sezon için ipucu verecek olursak, Gillian Anderson ülkenin geleceğini en çok etkileyen kişilerden Demir Layd olarak bilinen siyasetçi Margaret Thatcher canlandıracak.

The Crown 1. Sezon – 2. Sezon Konusu ve Oyuncuları

1. Sezon 1947’de Buckingham Sarayında Kral VI. George (Jared Harris) tarafından Philip Mountbatten’a Edinburgh Düklüğü vermesiyle başlıyor. Genç Prenses Elizabeth kiliseye babasının kolunda girmesiyle başlayan düğün töreni sahneleri o zamanın ihtişamını yaşamamızı sağlıyor.

Elizabeth ve Philip'in The Crown dizinde düğününden bir kare
Elizabeth ve Philip’in The Crown dizinde düğününden bir kare

Kral VI. George 1953 yılında ölümü, Kraliçe II. Elizabeth’in taç giyme töreni ve 1955 yılında Winston Churchill’ın emekli olmasıyla sona eriyor. Claire Foy’un mükemmel oyunculuğu Elizabeth’in gençliğindeki utangaç, ancak yıllar geçtikçe gücünü nasıl kazandığını canlandırması ve bunu bize hissettiriyor olması takdir edilesi. Kraliçe’nin yani Lilibet’in kaçan bir ergenlik hissi vardır ve kocası Prens Philip (Matt Smith) ile mutluluğu, egemenliğinin netleşmesiyle her ikisi içinde yorgun bir mutluluğa dönüşür. Elizabeth’in kız kardeşi için verdiği kararları Kraliçe olmanın sorumluluğu ile yapınca kız kardeşine olan sevgisi yüzünden kendisini kapana kısılmış hisseder.

Gerçekten de Smith, Prens Philip’in kraliçenin gölgesinde yaşıyor olma hissini, dizinin ruhu yapan mükemmel oyunculukla yansıtıyor. Çocuklarına soyadını verme hakkının reddedilmesi ve monarşi üzerinde modernize edici bir etkisi bulunmadığı için yaşadığı evde dahi sıkışmış gibi hissediyor oluşu. Smith’in, Foy ve onun etrafındaki boğucu kuruluşla klostrofobi ilişkisini yansıtışı, bu garip protokol ve imtiyaz dünyasının tek empati kurabileceğimiz insanı olduğu için, dizinin başarısın da büyük bir payı oluyor.

İlk başlarda kendini kraliçeye tam olarak ifade edemeyen Churchill’ın zaman geçtikçe başbakan olarak gösterdiği performans ve yürütme politikası onun bu işte ne kadar başarılı olduğunu gösterir. Farkında olmadan her Salı kraliçe ile görüşmelerinde aralarında bir bağ oluşmuştur. Bunuda Churchill’ın 1. sezonun sonlarına doğru emekli olurken kraliçenin ona karşı tutumunda görüyoruz.

Crown‘nun 2. sezonu, 1955 ile 1964 arasındaki dönemi kapsayan bir sürede geciyor. Mısır’ın Suveyş kanalının kontrolünü ele geçirmesiyle başlayan siyasi süreçle uğraşırken diğer tarafta evliliği ile ilgili ciddi kararlar almaya başlıyor.

Evliliğinde kendini sıkışmış hisseden Philip bu durumdan sürekli şikayet ediyor hatta tüm sezon boyunca buna devam ediyor. Kraliçe adına olimpiyat açılışlarını yapmak için 5 ay sürecek bir tura çıkıyor yada çıkartılıyor. Churchill’dan sonra başkanlık görevine gelen Sör Antony’nin aldığı kararlar kötü sonuçlar doğurur ve siyasette düşündüğü ilerlemeyi sağlayamıyor. Elizabeth (Claire Foy) davranışlarında ve tavırlarında ustalaşarak İngiliz monarşisi rolünü 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında ortaya çıkarmaya başlamıştır. Artık siyasi liderlerin karşında her durumda susmayı tercih eden danışmanları olmadan karar alamayan toy bir genç kadın yoktur.

2. Sezonda hayal kırıklığı yaratan kraliyet akrabaları da birbiri ardına ele alınır: uygunsuz kız kardeşi Margaret (Margaret) Vanessa Kirby), Nazi sempatizan amcası eski Kral VIII. Edward (Alex Jennings). İşle özel yaşamın içiçe geçtiği bir hayat ve ölene kadar bu şekilde devam edecek. Diziyi bir baş yapıt gibi görmemi sağlayanda geçmişi tekrar etmek yerine günümüzü aydınlatmak için geçmişi kullanan bir dizi oldugunu kanıtlaması. Yeni sezon oyuncularını yerlerine koymam oldukça zor olucak. Yine de The Crow’nun beni hayal kırıklığına uğratmayacağına emin. Claire For ve Matt Smith ikilisini izlemeyi özleyeceğim…

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz