The Mandalorian: Bebek Yoda teorileri

The Mandalorian dizisinin en sevilen karakteri Bebek Yoda'nın The Rise of Skywalker film ile bağlantısı ne? Yoda ve Yaddle, hikayenin ilerleyen kısmında rol oynayabilir mi?

0

Disney+ ile aynı anda ekranlara merhaba diyen The Mandalorian, Aralık ayında son filmi The Rise of Skywalker ile veda edecek olan yeni üçlemenin aldığı tepkilerin ardından Star Wars evrenindeki aranan kan olmayı başardı. Dizi, galaksinin ücra köşelerinde yaşanan şimdilik küçük çaplı bir macerayı ekranlara getirmesi ve İmparatorluk’un çöküşünün ardından yaşanan güç dinamikleri konusunda fikir vermesi açısından Star Wars evrenine taze bir soluk getirdi. The Mandalorian hakkında en çok konuşulan şey ise kesinlikle hikayesi ya da bütçesi değil: Bebek Yoda. Dizinin ilk bölümünün sonundaki sürpriz olarak karşımıza çıkan ve sevimliliği ile Star Wars seven ya da sevmeyen herkesin dikkatini üzerine çeken Bebek Yoda, şu anda dünya üzerinde oyuncaklarına en çok talep olan karakterlerden biri haline geldi. Henüz satışa çıkmayan Bebek Yoda ürünlerinin Disney’e milyonlarca dolar kazandırması bekleniyor.

Sosyal medyanın her bir köşesinde Bebek Yoda’nın sevimli izlerine rastlamak mümkün. Gifleri ile milyonlarca etkileşim alan karakter, şu anda sosyal medyanın en sevilen yüzü. Peki şimdilik Bebek Yoda olarak bildiğimiz fakat dizinin ilerleyen bölümlerde gerçek ismini öğrenme şansı yakalayacağımız karakter aslında kim olabilir?

Yoda’nın türü ne?

Yoda, Star Wars evreninin en güçlü Jedilarından biri

Usta Yoda, Star Wars evreninin en saygın ve en ikonik karakterlerinden biri. Hayranlar, ilk olarak 1980 yılında vizyona giren Empire Strikes Back filmi ile seyircinin karşısına çıkan Yoda’nın türünü ve kendi türünden olan diğer varlıklarla neler olduğunu sorgulamaya başladı. O günden bugüne kadar Star Wars evreninin yaratıcısı George Lucas, bu güçlü Jedi Ustası’nın türünü hiçbir zaman açıklamadı. Hatta Star Wars’a ait resmi veritabanında Yoda’nın türü ‘bilinmiyor’ olarak yer alıyor. Kendisi hakkında çok güçlü ve bilge oluşu dışında tek bildiğimiz şey erkek ve 60 cm boylarında oluşu.

2005 yılında vizyona giren ve prequel üçlemeye nokta koyan Revenge of the Sith filmi esnasında George Lucas ve Anakin Skywalker karakterine hayat veren Hayden Christensen, beraber verdikleri bir röportajda gelen bir soru üzerine Yoda’nın türü hakkında konuşmuştu:

”Size dürüst davranmak gerekirse… Onun nereden geldiğini ve türüne ne isim verildiğini hiç düşünmedim. Belki bir yerlerde buna dair bir bilgi olabilir, fakat ben şu anlık bilmiyorum. Yani kendisi gizemli bir karakter. Büyülü bir karakter. Bilinen hiçbir geçmişi yok. O, filme bir noktada giren ve sonlanmasına yakın çıkan gizemli bir karakter.”

George Lucas

Yaddle’ın türü ne?

Star Wars’a ait resmi veritabanında Yaddle karakterinin başına ne geldiği ile ilgili herhangi bir bilgi yer almıyor

Yaddle, Klon Savaşları başlamadan önce Jedi Yüksek Konseyi’nin üyelerinden biriydi. Yaddle karakteri son olarak The Phantom Menace filminde Qui-Gon Jinn’in Konsey’i midichlorian seviyesi inanılmaz boyutlarda olan bir çocuğun varlığından haberdar ettiği sahnede karşımıza çıktı. Şu anda Legends olarak adlandırılan külliyatta yer alan Star Wars: Jedi Quest – The Shadow Trap isimli kitapta Yaddle, Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker ile birlikte çıktığı bir görev esnasında Mawan halkını kurtarmak için kendini feda etti. Karakter, öldüğü zaman 483 yaşındaydı.

Canon olarak Yaddle’a The Phantom Menace filminin sonrasında neler olduğu bilinmiyor. Yani kendisinin Palpatine’in tüm Jediları katlettiği büyük planı Order 66’den kaçmış olma şansı var.

Bebek Yoda teorileri

Bebek Yoda’nın türünün ismi henüz belli değil

The Mandalorian dizisi hakkındaki en son söylentiler, dizinin en sevilen karakteri Bebek Yoda’nın ikinci sezonda da yer alacağı üzerine. Şu anda ismini bilmediğimiz ve Bebek Yoda olarak milyonlarca kişinin sosyal medyada en çok konuştuğu konular arasına giren karakter, gerçek ismiyle önümüzdeki bölümlerde seyircinin karşısına çıkacak. The Mandalorian dizisinin baş yapımcısı Dave Filoni, karakterin kendine ait bir ismi olduğunu onaylamıştı.

Dizide ismini henüz bilmediğimiz bir diğer karakter ise Werner Herzog tarafından canlandırılan İmparatorluk subayı. Kendisinin gerçekten bir İmparatorluk görevlisi olup olmadığını bilmiyoruz. İmparatorluk’un düşüşünün ardından yer altında operasyonlarını yürütmeye başlamış gibi gözüken karakterin Güç’e fazlasıyla duyarlı olan Bebek Yoda’dan ne istediği meçhul. Teorilerden en büyüğü ise bu karakterin Bebek Yoda’nın DNA’sını kullanarak klonlar yaratmak istemesi. Dr. Pershing’in kolunda yer alan Kamino arması, amaçlanan şeyin bir klon üretimi olduğu konusundaki teorileri güçlendiriyor. Şu ana dek Yoda’dan Yaddle’a kadar bu türde gördüğümüz tüm karakterlerin Güç’e duyarlı olduğunu düşünürsek, Bebek Yoda’nın midichlorian seviyesinin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer durum buysa Bebek Yoda, Aralık ayında vizyona girecek olan The Rise of Skywalker filminde geri döneceği açıklanan İmparator Palpatine’in canlandırılmasına aracılık etmiş olabilir. Canon içerisinde yer almayan bir Star Wars eseri olan Dark Empire, öldüğü zannedilen İmparator Palpatine’in bilincini başka bir klona aktararak ölümsüzlüğün peşine düştüğü bir hikayeyi konu edinmişti. Bebek Yoda şu sıralar sevimliliği ile Palpatine’i hiçbir şekilde anımsatmasa da, Dr. Pershing’in deneyleri sonucu İmparator’un amaçlarına hizmet edebilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz