The Mandalorian dizisinden 5 soru

The Mandalorian dizisinin ilk bölümü geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İşte ilk bölümün ardından akıllarda kalan beş soru!

0

Disney+ platformu geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başladı. Platformun merakla beklenen dizilerinin başında gelen ve çıkış dizisi olarak yerini alan The Mandalorian, ilk bölümüyle birlikte izleyicilerin karşısına çıkmış oldu. Star Wars evreninin televizyon ekranlarındaki ilk live-action dizisi olarak tarihe geçen The Mandalorian’ın ilk bölümü izleyicilerin aklında birçok soru bıraktı. Devasa bütçeli dizinin ilk bölümü itibariyle zaman aralığı, ana karakterin ismi ve yüzü, ortaya çıkan bazı isimlerin kim olduğu ve bölüm sonundaki twistle ilgili olmak üzere birtakım belirsizlikler henüz ilk bölümden itibaren karşımıza çıkmaya başladı.

The Mandalorian dizisinin ikinci bölümü bugün (15 Kasım) yayınlanacakken, işte ilk bölüm itibariyle aklımıza takılan 5 soru!

Bu yazı The Mandalorian dizisinin ilk bölümüne dair spoiler içermektedir.

Mandalorian hangi gezegeni ziyaret etti?

Dizinin ilk bölümü kısa zamanda birçok farklı mekanı izleyicilerin karşısına çıkardı. Patronu tarafından Mando olarak çağrılan ana karakterimiz, ilk bölüm itibariyle Star Wars evreninin standart çizgilerine uyan üç farklı dünyayı ziyaret etti. Buzlu gezegende hedefini ele geçiren Mando, Greef Carga’dan yeni görevini aldığı çöl gezegeninin ardından oldukça önemli hedefini ele geçirebilmek için droid IG-11 ile karşılaştığı bir diğer çöl gezegenine gitti.

Bu üç gezegenden yalnızca birinin isimini biliyoruz: Arvala-7. Mando ile karşılaştığımız ilk gezegenin Jakku ve Tatooine’e benzediği söylenebilir. Yine de The Mandalorian dizisinin mümkün olduğunda ana serinin galakside ışık tutmadığı yerlere adım atmak istediğini düşünürsek, daha önceden bildiğimiz bir yerde olmamamız oldukça yüksek bir ihtimal.

IG-11 öldü mü?

Dizinin ilk bölümünün bebek Yoda dışındaki en şok edici anı, oldukça karizmatik bir giriş yapan droid IG-11’ın Mando tarafından vurulmasıydı. Suikastçi bu droid, dizinin tanıtım aşamasında önemli bir yere sahipti. Hatta IG-11, Mandalorian’ın ardından oyuncak figürleri satışa çıkan ikinci karakter. Star Wars markasının kendisine merchandise pazarı yaratmaya ne kadar alışkın olduğunu düşünürsek, IG-11’ın sahneyi bu kadar erken terk etmesi akıllarda şüphe uyandırıyor.

Droidler, biyolojik yaşam formlarıyla aynı ölüm standartlarını paylaşmıyor. Dolayısıyla bir droidin kafasından vurulması, onun öleceğine dair kesin bir işaret değil. Yani IG-11, önümüzdeki bölümlerde tamir edilerek tekrar aktif göreve döndürülebilir. Kendisini yeniden programlayan ismin Mando olması da ihtimallerden biri.

Yeraltı Mandalorian ekibinin amacı ne?

Dizinin ilk bölümünün en ilgi çekici sahnelerinden biri, Mando’nun gizli bir yeraltı dünyasına giderek yalnızca Mandalorian savaşçılarından oluşan bir grubun bölgesine adım atmasıydı. Burada Beskar Çeliği’nden yapılma yeni bir zırh parçası satın almak için ödeme yapan Mando, ismini bilmediğimiz bir demirci ile karşılaştı.

İzleyicilerin aklında oluşan en büyük soru ise bu yeraltı Mandalorian ekibinin kimlerden oluştuğu ve ne amaçladığı. Star Wars galaksisinde bunun gibi birçok yeraltı tüneli mevcut mu? Mandalorianlar Klon Savaşları esnasında yaşanan yıkıcı olaylar sonucunda İmparatorluk hakimiyetinin de gelmesiyle birlikte yeraltına çekilmeye mi zorlandı?

Greef Carga’nın bahsettiği ‘aranan kaçakçı’ kim?

Birçok ayak işinin ardından ‘aranan bir kaçakçıyı’ içeren bir ödülden bahseden Greef Carga, bu teklifiyle Mando’nun ilgisini çekmeyi başaramadı. Mando, söz konusu teklife ilgi göstermese de Star Wars hayranları bu kaçakçının kim olduğunu merak ediyor. Star Wars evreni kaçakçılar ve kanunsuzlarla dolu bir yer olduğundan, bahsedilen karakter özel biri olmayabilir. Ya da?

Star Wars markasının dönüp dolaşıp olayları aynı karakterlere bağlama yatkınlığı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bahsedilen kaçakçı Clone Wars/Rebels dizilerinden tanıdığımız Hondo Ohnaka olabilir mi? Veya bahsedilen bu karakterin henüz Disney evrenine dahil edilmemiş Genişletilmiş Evren karakterlerinden Dash Render ya da Talon Karrde olması mümkün mü?

Elbette galaksinin en ünlü kaçakçılarından birinden de bahsetmek gerekiyor: Han Solo. Han’ın yüksek ihtimalle Ben Solo’nun da doğduğu zamana denk gelen bu aralıkta kaçakçılık kariyerini çoktan arkasında bıraktığını biliyoruz. Yine de kendisini ölü görmek isteyen birçok düşmanının olması uzak bir ihtimal değil. Aynı zamanda Alden Ehrenreich’ın Solo filminin ardından da sözleşmesinin devam ediyor olduğunu düşünürsek, dizinin ilerleyen bölümlerinde muhtemel bir Han Solo dizisine hazırlık olarak böyle bir sürprizle karşılaşabiliriz.

İmparatorluk karakterinin sahip olduğu madalyonun önemi ne?

The Mandalorian dizisinin ilk bölümü izleyicileri Werner Herzog tarafından canlandırılan ve şimdilik yalnızca Müşteri/Client olarak bilinen İmparatorluk karakteriyle tanıştırdı. Bu karakter hakkında herhangi bir şey bilmiyor olsak da, kendisinin eski bir İmparatorluk subayı olduğu ve Jakku Savaşı’nın ardından İmparatorluk’un çöküşüyle birlikte yeraltına çekildiğini söylemek mümkün. Ayrıca bu karakterin Mando’nun ele geçirmeye gittiği Bebek Yoda hakkında planları olduğu da aşikar.

Bu durum Müşteri ve kendisinin özellikle de bu dönemde İmparatorluk ile olan bağlantısı hakkında büyük soru işaretleri doğuruyor. Ayrıca kendisinin taşıdığı İmparatorluk armalı madalyon, önemli bir hiyerarşiyi temsil ediyor olabilir. Tüm bunların ötesinde bu karakterin gerçekten de bir İmparatorluk subayı mı yoksa yalnızca bulduğu üniformaları üzerine geçiren bir kaçakçı mı olduğu henüz belirsiz. Fakat aynı sahnede yer alan Dr. Pershing’in bir Kamino logosuna sahip olduğunu düşünürsek, bu karakterin İmparatorluk ya da Eski Cumhuriyet içerisindeki önemi sandığımızdan büyük olabilir. Yani kendisinin İmparatorluk ve First Order arasındaki geçişi sağlamak için anahtar rollerden birinde olması mümkün.

The Mandalorian dizisinin ikinci bölümü 15 Kasım tarihinde yayınlanacak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz