The Mandalorian: Ödül Avcıları’nın kullandığı tüm zırh ve silahlar

The Mandalorian dizisi Star Wars evreninde daha önce gördüğümüz ya da ilk kez karşılaştığımız birçok ekipmanı televizyon ekranlarına taşıdı. Dizide yer alan en ilgi çekici zırh ve silahlar hangileri?

0

Disney+ platformunun çıkış dizilerinden olan The Mandalorian, ilk üç bölümüyle birlikte Star Wars markasının ihtiyaç duyduğu havayı yakalamayı başardı. Western soslu bir Star Wars hikayesinin ilgi çekiciliğinden Bebek Yoda’nın sevimliliğine, yepyeni gezegenlerden evrenin tanıdığımız köşelerine yapılan göndermelere kadar birçok elementi başarıyla taşıyan dizinin en büyük albenilerinden biri de Mandalorian’ın kullandığı silah ve zırhlar.

Ana karakterimiz Mando’nun bir rol yapma video oyununu andırırcasına her bir görevinin ardından topladığı Beskar Çelikleri sayesinde zırhını ve ekipmanlarını geliştirdiği kısımlar, Mandalore’lu diğer suikastçi ve ödül avcılarının kendi aralarındaki dinamiği görmemizi sağladı. Ana Star Wars filmlerinde yalnızca Jango ve Boba Fett sayesinde gördüğümüz havalı Mandalore silahlarıve zırhları, The Mandalorian dizisinin en önemli parçalarından biri.

Star Wars evrenindeki en ilginç ışın kılıçlarından bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Peki aksiyon dolu üçüncü bölümüyle birlikte birçok yeni ekipmanı daha seyirciyle tanıştıran The Mandalorian dizisinde kullanılan silahlar ve zırhlar hangileri?

Beskar Çeliği

Mandalorianlar için zırhlarının önemi çok büyük. Onurlu bir savaşçı olmak üzere yetiştikleri bir kültüre sahip olan Mandalorianlar, zırhlarına en az kendi hayatları kadar önem veriyor. Beskar Çeliği’nden dövülen bu zırhlar, ışın kılıçlarına karşı dayanıklı olma özelliğine sahip. Yetenekli bir Mandalorian demircisi, bir Beskar Çeliği’ni istediği şekil ve fonksiyonda kullanabiliyor. Üçüncü bölümle birlikte görevini yerine getiren ve bir çanta dolusu Beskar Çeliği’ne kavuşan Mando, bu kaynak sayesinde tüm zırhını baştan aşağı yeniletebilmişti. Ayrıca bu çeliğin Mandalorelular için özel bir anlamı da var.

Kask ve görüş

Mando’nun dizide sahip olduğu Beskar Çeliği ile elde ettiği ilk zırh parçası kaskıydı. Kasklarını çıkarmamak kültürlerinde ve değerlerinde önemli bir yer taşıdığından, Pedro Pascal tarafından canlandırılan Mando’yu kasksız olarak göremeyebiliriz. T şeklinde bir vizöre sahip olan kask, Mando’nun yüzünü saklamaktan çok daha fazlasına yarıyor. Kullanılan bu kasklar özel tarayıcılara, teleskopik optiklere ve daha birçok sensöre sahip. En önemlisi ise bir ödül avcısının av sırasındaki büyük handikaplarından olan güneş ışığını tamamen engelliyor.

Whistling Birds

Mando’nun isteği üzerine Beskar’ın bir kısmını Foundlingler için ayıran zırhçı, arta kalan diğer kısmı da özel bir silah üretmek için kullandı: Whistling Birds. Bu silah oldukça güçlü bir alan kontrolü sağlasa da sınırlı sayıda olduğu için dikkatlice kullanılmak zorunda. Üçüncü bölümde Bebek Yoda ile birlikte Müşteri’den kaçan Mando, etrafını saran stormtrooperları atlatmak için Whistling Birds silahını kullanmıştı.

Vambrace: Kanca, Flamethrower, Blaster ve daha fazlası

Mandalorian, sahip olduğu Vambrace sayesinde daha önce hiç görmediğimiz birçok silahı zorlu durumlardan kurtulmak için kullanabiliyor. Bu zamana kadar kendisini kanca, flamethrower ve blaster gibi sürpriz saldırılar yapabileceği silahlar kullanırken görme şansı yakaladık. Zırh üzerinde diğer bilinen silahlar ise etkisiz hale getirici oklar, kalkan ve sonik repulsor.

Amban Tüfeği

Mandalorian’ın cephaneliğindeki en çok yönlü silahlardan biri de Amban Tüfeği. Star Wars evreninde ilk olarak Star Wars Jon Favreau Holiday Special sırasında Boba Fett’in elinde gözüken bu tüfek, The Mandalorian’ın kreatif ekibinin dikkatini çekmiş gibi duruyor.

Şu ana kadar gördüğümüz üzere Amban Tüfeği birçok farklı kullanım tarzına sahip. Hedeflerini bir anda buharlaştıran bir keskin nişancı tüfeği, uzaktaki konuşmaları dinlemeye yarayan bir sonik dedektör ve hedefe şok etkisi uygulayan yakın menzilli bir silah bunlardan bazıları.

Vibroblade

Mandalorian’ın yedek silahlarından biri Star Wars hayranları için hiç de yabancı bir isim değil: Vibroblade. Kısa hançerler, işlevsel bıçaklar ya da tam anlamıyla bir kılıç olarak karşımıza çıkabilen bu silahlar, evren içerisinde önemli bir tarihe sahip. Bu silahlar Star Wars hikayelerinde birçok ödül avcısı, korsan, paralı asker ya da suikastçi tarafından kullanıldı. İlerleyen zamanlarda ise bu silahın yasaklanmasının ardından galaksi içerisinde yalnızca Tatooine gibi daha az medeni gezegenlerde kullanılmaya başlandı. Jabba the Hutt’ın çetesinden birçok kişi vibroblade maddesinden yapılmış mızraklar kullanıyordu.

Mandalorian da dizinin ikinci bölümü olan ‘The Child’ sırasında bu silahı Mudhorn’u öldürmek için kullandı.

Jetpack

Boba ve Jango Fett sayesinde ödül avcısı dendiğinde aklımıza gelen ilk şey jetpackler. Üçüncü bölümde Mando’nun imdadına yetişen diğer Mandalorianlar, jetpackleriyle birlikte çatışma alanına giriş yapmışlardı. Ana karakterimiz Mando’yu henüz bir jetpack kullanırken görmesek de, dizi yayınlanmadan önce paylaşılan fragmanlarda kendisinin bir noktada uçacağı gözüküyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz