The Matrix’in ortaya çıkardığı din: Matrixizm

Siberpunk ve bilim kurgunun klasik eserlerinden The Matrix, kendisinden sonra sayısız yapıma ilham kaynağı oldu. Buna yeni bir din de dahil!

0

Siberpunk ve bilim kurgunun klasik eserlerinden The Matrix, kendisinden sonra sayısız yapıma ilham kaynağı oldu. Buna yeni bir din de dahil!

Bilim kurgu ve siberpunk türlerini ana akıma yerleştiren The Matrix, birçok yönüyle günümüzde dahi isminden en çok söz ettiren yapımların başında geliyor. Kompleks ve çığır açan dövüş sekanslarının yanı sıra hakkında yıllarca teoriler üretilen alt metinleri ve bilim kurgu dünyasıyla The Matrix’in başarısı Wachovski Kardeşler’e 460 milyon dolarlık bir gişe hasılatı kazandırdı. İlk filmin ardından iki adet devam filmiyle sonlanan üçleme, 2021 yılında vizyona girmesi planlanan fakat pandemi nedeniyle ertelemeyle karşı karşıya kalması muhtemel dördüncü filmle devam edecek.

The Matrix 4 filminin 2021 yılında vizyona girmesi planlanıyor

The Matrix’in ilk filmi geceleri Neo isimli amatör bir hacker kimliğine bürünen bilgisayar programcısı Thomas Anderson’ın hikayesini konu aldı. Karşılaştığı bir dizi esrarengiz olayın ardından yaşadığı gerçekliğin aslında bir ilüzyon olduğunu ve insanlığın yapay zeka tarafından Matrix olarak bilinen hiper realistik bir simülasyonun içine hapsedildiğini fark eden Neo, makinelere karşı olan isyanda insanlığa liderlik etti. Tüm bu olaylar süresince Neo, kehanette söz edilen ‘Seçilmiş Kişi’ olarak kabul edildi.

Kuantum fiziği teorisi ve dini simgeselliğiyle The Matrix, uzun yıllar boyunca sayısız tartışmanın kaynağı oldu. Fakat 2000’li yılların başıda bir grup hayran işi çok daha uçlara taşıyarak film serisinden uyarlanan bir dini ortaya çıkardı: Matrixizm.

Keanu Reeves, dördüncü filmin de başrolünde yer alacak

2004 yılında anonim bir grup olarak ortaya çıkan dini topluluk kırmızı anlamına gelen Japon kanji sembolünü resmi sembolleri olarak kabul ediyor. Çoğu yönüyle orijinal üçlemeden esinlenen din, aynı zamanda The Animatrix gibi prequel yapımlardan da etkilenmiş. Bunun yanında Bahai inancının dini liderlerinden Abdu-l Baha’nın öğretilerini de benimseyen topluluğun en önemli şartı ise Morpheus’un Neo’yu aramasının ardındaki motivasyon da olan ‘Seçilmiş Kişi’ kehanetine inanıyor olmak. Aynı zamanda dinin takipçileri ikonikleşen kırmızı/mavi hap sahnesine gönderme olarak psikedelik uyuşturucaların kullanımına da karşı olmamak zorunda. Matrixistlerin inandığı bir diğer öğreti ise yaşadığımız gerçekliğin yarı subjektif olduğu ve realitenin hiçbir zaman tam olarak gerçeği yansıtamayacağı inancı.

2004 yılından bu yana varlığını sürdüren Matrixizm inancı, Wachovski Kardeşler’in Ghost in the Shell’den esinlenerek hayata geçirdiği The Matrix’in dünyada ne denli büyük bir etki yarattığının en büyük göstergelerinden biri.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz