The Witcher dizisinde hangi olay ne zaman yaşandı?

The Witcher dizisinin ilk sezonu çizgisel olmayan bir hikaye anlatımıyla karşımıza çıktı. İşte ilk sezonda yaşanan olayların kronolojik sıralaması!

0

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te yerini alan The Witcher, sekiz bölümlük ilk sezonuyla alışılmışın dışında bir hikaye anlatımı sundu. The Witcher dizisi genel olarak kitaplardan uyarlansa da hikaye anlatımında bir açıdan video oyun serisini örnek aldığını söylemek mümkün. Yan görev ve ana görevler arasındaki doğrusal olmayan yapı ve karakterlerin kendilerini ana meseleye yönlendiren hikayelerini zaman birliği olmadan tecrübe ediyor oluşumuzun ortaya koyduğu farklı hikaye anlatımıyla izlediğimiz ilk sezon, şu ana dek genel olarak olumlu yorumlar aldı.

Dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor

İlk sezonun büyük bir kısmında Geralt, Yennefer ve Ciri üçlüsünün birbirinden ayrı hikayelerini izledik. Ana hikayenin bu üç farklı ucunun aslında aynı zaman aralığında yer almıyor oluşu ise ”Of Banquets, Bastards and Burials” isimli dördüncü bölümde ortaya çıktı. Buna göre Ciri’nin yaşadıkları güncel zamana en yakın işleyen hikaye iken Geralt ve Yennefer’in hikaye arkları ise belirsiz bir geçmişte yer alıyor.

Dizinin ilk sezonunda karşımıza çıkan Ciri henüz 12 yaşında. Geralt’ın yaşı ise 100’e yaklaşmış durumda. Aynı şekilde Yennefer da Geralt’a yakın bir yaşta.

Bu yazı The Witcher dizisinin ilk sezonuna dair spoiler içermektedir.

Andrzej Sapkowski’nin Witcher romanlarını ve dizide bahsedilen tarihleri ele alarak The Witcher dizisinin ilk sezonunu kronolojik olarak özetledik. İşte The Witcher dizisinde yaşanan olaylar ve zamanları!

Cintra’nın düşüşünden 95 yıl önce: Geralt, annesi tarafından terk edildi

Dizinin sekizinci bölümünde tanıştığımız Geralt’ın annesi Visenna’nın oğlunu witcherlara bıraktığı sırada Yennefer serbest bir büyücü olarak Kıta’yı dolaşıyordu. Buna göre Yennefer, dizinin güncel zaman aralığında 100’e yakın bir yaşta olan Geralt’tan daha yaşlı.

Witcherların insanlar ile aynı hızda yaşlanmadığını da düşünürsek, Geralt’ın annesi tarafından terk edilmesi olayı dizinin ilk bölümünden neredeyse bir yüzyıl önce gerçeklemiş.

Cintra’nın düşüşünden 70 yıl önce: Yennefer okula gitti

Kıta’da yaşayan büyücülerin yaşam süresi oldukça uzun. Dizinin Geralt ve Ciri dışındaki bir diğer ana karakteri olan Yennefer’ın Tissaia de Vries’e satılması, Istredd ile ilişkisi, acı verici dönüşümü ve Aedirn Krallığı’na atanması gibi olaylar yazar Lauren Schmidt-Hissrich’e göre Cintra’nın düşüşü ve Sodden Tepesi Savaşı’ndan 70 yıl önce gerçekleşti.

Cintra’nın düşüşünden yaklaşık 30 yıl önce: Striga laneti

Dizinin ilk sezonu boyunca Geralt’ı birden fazla maceranın içerisinde gördük. Üçüncü bölüm olan ‘Betrayer Moon’ ise Geralt ve Triss Merigold’un tanışmasına sahne oldu. Bu bölümde yaşanan olaylar ise muhtemelen Geralt’ın diğer maceralarından önce gerçekleşti. Bunun en önemli ipuçlarından biri kitaplarda Striga olayının diğer maceraların öncesinde yaşanıyor oluşu. İkinci olarak dizinin ilk bölümü ”The End’s Beginning” sırasında Geralt’ın Blaviken kasabasında karşılaştığı Marilka’nın kendisine yönelttiği soru. Marilka, Geralt’a daha önce bir Striga öldürüp öldürmediğini sormuş ve olumlu cevap almıştı.

Buna göre Geralt’ın ”The End’s Beginning”, ”Four Marks” ve ”Of Banquets, Bastards and Burials” bölümlerinde yaşadığı olaylar Striga lanetinden daha sonra gerçekleşti.

Cintra’nın düşüşünden 25 yıl önce: Blaviken Kasabı

Blaviken’de izlediğimiz sahnelerin ne zaman yaşandığı kesin olarak bilinmese de Striga lanetinden ve Geralt’ın Yennefer ile tanışmasından yıllar önce olduğu tahmin ediliyor. Dizinin ilk bölümü olan ”The End’s Beginning” sırasında Geralt, büyücü Stregobor ile karşılaşmış ve eski bir prenses ile arasında geçen münakaşaya istemese de dahil olmuştu. Bu olay sonucunda Blaviken Kasabı olarak anılan Geralt’ın insanlığa olan güveni azalırken öldürmek zorunda kaldığı Renfri’yi de uzun yıllar aklından çıkaramadı.

Cintra’nın düşüşünden 13 yıl önce: Şaşırma Hakkı

Dizinin dördüncü bölümü olan ”Of Banquets, Bastards and Burials” Geralt’ın Jaskier’in ricasıyla ona Prenses Pavetta’nın eş seçimi için düzenlenen ziyafette korumalık yapmasını konu aldı. Dizinin hikaye anlatımı konusunda çizgisel bir yol izlemediği seyirciler tarafından ilk kez bu bölümde fark edildi.

Bölümde yaşanan olaylar Geralt’ın Duny’nin hayatını kurtararak kazandığı Şaşırma Hakkı’nı bilmeden de olsa henüz doğmamış Ciri’nin koruyucusu olmak için kullanmasıyla sona erdi. Ciri’nin güncel zamanda 12 yaşında olduğunu düşünürsek, yaşanan bu olaylar 13 yıl önce gerçekleşiyor.

1263 yılı: Cintra’nın düşüşü

”Before a Fall” isimli yedinci bölüm seyircileri sezonun ilk bölümünde karşılaştığımız sahnelere geri götürdü. Altıncı bölümde Yennefer ile arasında geçen tartışma sonucu sorumluluğunun farkına varan ve Nilfgaard kuvvetlerinin yaklaştığını gören Geralt, Ciri’yi korumasına almak için Cintra’ya hareket etti.

Bu bölümle birlikte dizinin ayrı zamanlarda ilerleyen tüm hikayeleri birleşerek, Ciri’nin kaçışıyla beraber izlediğimiz zaman aralığına ulaşmış olduk. Ciri’nin kaçışı sonrası yaşadığı maceralar da bu olaydan bir ila iki hafta sonrasında gerçekleşti.

Cintra’nın düşüşünden iki hafta sonra: Sodden Tepesi Savaşı

Ciri ve Geralt’ın hikayelerinin bir araya geldiği esnada Yennefer ve Büyücü Kardeşliği ise Sodden Tepesi’nde işgalci Nilfgaard kuvvetleri ile mücadele ediyordu. Cintra’nın da düşmesiyle büyücüler dışında Nilfgaard ordusunu Kıta’yı işgal etmekten alıkoyacak hiçbir şey kalmamıştı. Yennefer, bölümün sonunda gördüğümüz üzere Nilfgaard ordusunu yenilgiye uğratsa da büyücüler fazla sayıda kayıp verdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz