Önce kısa hikayeler, daha sonra bir roman serisi olarak karşımıza çıkan ve oyun üçlemesiyle dünya çapında popülerlik yakalayan The Witcher, bu sefer Netflix  aracılığıyla küçük ekranlara adımını attı. The Witcher dizisinin geçtiğimiz gün yayınlanan sekiz bölümlük ilk sezonu hayranlar tarafından olumlu tepkilerle karşılaşıyor.

Dizinin ilk sezonu evrenin önemli karakterlerini hikayeye dahil etti

Oyunlardan çok Andrzej Sapkowski’nin kitapları referans alınarak ortaya konan ilk sezon, Henry Cavill‘ın başarılı performansıyla hayat verdiği Rivialı Geralt’ın canavar avları dışında birçok farklı karaktere odaklandı. Yennefer, Ciri ve Geralt üçlüsü üzerinden ana hikayeyi bir araya getiren dizide izlediğimiz karakterler yalnızca bu üçlüyle sınırlı değil. The Witcher dizisi, evrene yabancı olmayanların yakından tanıyacağı birçok farklı karakteri de ilk sezon itibariyle ekranlara taşıdı.

Bu liste The Witcher dizisinin ilk sezonuna dair spoiler içermektedir.

İşte The Witcher dizisinin ilk sezonunda karşımıza çıkan yan karakterler!

Renfri (Emma Appleton)

The Witcher dizisinin ilk sezonunda Geralt’ın karşılaştığı ilk karakterlerden biri Emma Appleton tarafından canlandırılan Renfri oldu. Hayatı çalınmış bir prenses olan Renfri’nin bu hale gelmesine neden olan kişiden intikam planlarına şahitlik ettik. Renfri’nin hikayesi bir diğer yan karakter olan Stregobor ile doğrudan bağlantılı şekilde karşımıza çıktı.

Geralt, kısa süre içerisinde ilgi duymaya başladığı Renfri ile Blaviken kasabasında karşılaştı. Olaylardan ve taraf seçmekten uzak kalmak isteyen Geralt, yaşananların sonucunda yanlış bir karar verdiğinin farkına vardı ve halk tarafından linç edilerek ‘Blaviken Kasabı’ olarak anılmaya başlandı. Geralt’ın karakterizasyonunda önemli bir rolü olan Blaviken Olayı, kitaplarda büyük yer tutuyor.

Renfri, ilk sezonun sonraki bölümlerinde de Geralt’ın bilinci yerinde olmadığı esnada  gözüktü.

Stregobor (Lars Mikkelsen)

Büyücü Stregobor da Renfri ile birlikte dizide tanıştığımız ilk yan karakterlerden. Lars Mikkelsen’in hayat verdiği Stregobor, Kıta’da bulunan büyü kullanıcıları arasında yozlaşmışlık ve karanlığın en iyi örneklerinden biri. İlk bölümde tanıtılan karakterin, kendisinden intikam almak isteyen Renfri’yi öldürmek için Geralt’tan yardım istediğini görüyoruz. Kardeşlik’te de önemli bir rolü bulunan Stregobor aynı zamanda Istredd’in de hocası. Dizinin iki ana karakteri olan Geralt ve Yennefer de ilk sezon boyunca farklı mekanlarda Stregobor ile karşılaştı.

Kraliçe Calanthe (Jodhi May)

İngiliz aktris Jodhi May’in canlandırdığı Kraliçe Calanthe, ana karakterlerden Ciri’nin büyükannesi. Cintra’nın kraliçesi olan Calanthe, coşkulu ve kararlı bir asker. İlk sezonun hikayesinde önemli bir konumu olan Calanthe karakteri ailesine ve özellikle de kızı Pavetta’ya (Gaia Mondadori) karşı oldukça korumacı şekilde tasvir edildi. Calanthe’nin Geralt ile yolu Pavetta’nın eşinin seçileceği ziyafet esnasında kesişti. Planlar beklenildiği gibi gitmeyince yaşananların ardından Geralt, Pavetta ve Prens Duny’nin henüz doğmamış çocuğu Ciri’nin koruyucusu oldu.

Pavetta’nın ölümü Calanthe’yi derinden etkiledi ve Cintra’nın kraliçesi korumacılığını bu sefer torunu Ciri üzerinden yansıtmaya başladı. Calanthe, Şaşırma Hakkı’nın gerektirdiği üzere Ciri’yi Geralt’a vermeyi reddetti. Kendisinin büyücü danışmanı Moussack’e göre geleneklere yapılan bu hakaret Cintra’nın Nilfgaardlara düşüşüne yol açan en büyük nedenlerden biriydi. Kraliçe Calanthe, ilk bölümün sonunda ölse de hikaye akışı sayesinde kendisini ilerleyen bölümlerde de görme fırsatı yakaladık.

Eist (Björn Hlynur Haraldsson)

Skellige’nin eski Jarl’ı Eist, Cintra’nın kralı konumuna geldi. Kraliçe Calanthe ile uzun süredir ilişkileri bulunan Eist en sonunda Pavetta’nın Duny ile birlikteliğinin açıklanması esnasında bu ilişkiyi resmiyete bağladı. Karakter, Ciri için bir büyükbaba figürü olarak tasvir edilirken ayrıca Kraliçe ve ailesine de son derece sadık bir isim.

Pavetta (Gaia Mondadori)

Cintra Kraliçesi Calanthe’nin kızı olan Pavetta, Prenses Ciri’nin de annesi. Pavetta, babasını yıllar önce kurtaran ve bu sayede Şaşırma Hakkı’na sahip olan Duny ile evlendi. Duny’nin çocuk yaşlarda lanetlenmiş ve bir kirpi görünümünü almış olmasına rağmen Pavetta kendisine aşık oldu ve evlenmeyi arzuladı. Kızına karşı oldukça korumacı olan Calanthe onun Duny ile evlenmesine karşı çıksa da Pavetta’nın kontrol edemediği büyü güçleri ve çevresindekilerin Şaşırma Hakkı’na olan sadakati sayesinde bu evliliği kutsamak zorunda kaldı. Pavetta, dizinin ilk sezonunda hayatını kaybetti.

Duny (Bart Edwards)

Lanetlenmiş bir prens olan Duny, Pavetta’nın eşi ve Ciri’nin babası. Calanthe’nin kızı Pavetta’nın babasını yıllar önce ölümden kurtaran Duny, bu şekilde Şaşırma Hakkı’na sahip oluyor. Pavetta ile ilk karşılaştığında laneti nedeniyle bir kirpi görünümünde olan Duny’nin bu durumu Pavetta’nın kendisiyle evlenmeyi kabul etmesine engel olmamış. Olaylı ziyafette yaşananların ardından Calanthe’nin ısrarlar sonucu kutsadığı evlilik, Duny’nin lanetinin kalkmasına da aracı oldu. Ciri’nin babası olan Duny, kitaplarda oldukça önemli yere sahip bir karakter. Dolayısıyla kendisini ilerleyen sezonlarda da görebiliriz.

Tissaia de Vries (MyAnna Buring)

Tissia de Vries, Yennefer’ın akıl hocası ve Aretuza’da yer alan büyücü okulunun yöneticisi olarak dizinin ilk sezonunda kendisine yer buldu. Tissaia, Yennefer’i zorlu hayatından kurtararak ona bambaşka biri olma şansı verse de ikili arasındaki ilişki yıllar boyunca belirsiz olarak ilerledi. Öğrencilerinin geleceğini önemseyen karakter sezon içerisinde Yennefer’e birçok kez ne yapması gerektiği konusunda tavsiye verdi. İkili, tüm farklılıklarına rağmen sezon sonunda izlediğimiz Sodden Tepesi Savaşı’nda bir araya gelerek Nilfgaard kuvvetlerine karşı mücadele etti.

Fringilla Vigo (Mimi Ndiweni)

Yennefer’in Nilfgaard’a gitmek yerine Aedirn’e gitmesi kararlaştırılan Fringilla’nın yerini alması bir bakıma hikayenin kaderini değiştirmiş oldu. Yennefer’in Aedirn’e gitmesinin ardından Nilfgaard’a İmparator’un yardımına gönderilen Fringilla, büyü söz konusu olduğunda karanlık ve aydınlık gibi kavramların söz konusu olamayacağını savunarak yasaklı görülen bazı büyüleri de kullanmaktan çekinmedi.

Fringilla, geçen yılların ardından Nilfgaard’ın sadık bir hizmetkarı konumuna geldi. Kuzey krallıklarına düzenlenen saldırılara liderlik eden isimlerden biri olan karakter Sodden Hill Savaşı’nda da eski arkadaşlarına karşı savaştı. Fringilla aynı zamanda Kardeşlik’in baş büyücüsü Artorius’un yeğeni.

Istredd (Royce Pierreson)

Yennefer’in ilk aşkı olan büyücü Istredd, dizide Yennefer’i dönüşümünden önce tanıyan birkaç isimden biriydi. İkili, romantik ilişkilerine bu dönemde başladı. Fakat Istredd’in Stregobor için casusluk yapıyor olduğunun Yennefer tarafından fark edilmesi, ikilinin ilişkisinin sona ermesine neden oldu.

Karakter, daha sonra karşımıza çıktığında yıllar boyunca Yennefer ile birbirleri için yaratıldıklarını düşündüğünü ve Stregobor’un rehberliğinin işine odaklanmasına yardım ettiğini söyledi. Yennefer, aralarındaki kıvılcımı tekrar alevlendirmek istese de Istredd tarafından geri çevrildi. Kendisini dizide en son gördüğümüzde Nilfgaard ile müteffik olarak çalışıyordu.

Cahir (Eamon Farren)

Ciri’nin ilk sezondaki korkulu rüyası olan Cahir, bir Nilfgaard askeri. Dizide Ciri’nin peşinden giden ve büyücü Fringilla ile ortak hareket eden karakterin hikayesi kitaplarla farklılık gösteriyor. Cahir’in en belirgin özelliği ise kanatlı zırhı. Bu zırh, kitaplarda da Ciri’nin kabuslarının ana noktalarından biri. Cahir, ilk sezon boyunca Ciri’yi yakalamaya takıntılı bir Nilfgaard askeri olarak karşımıza çıktı.

Triss (Anna Shaffer)

Triss Merigold, The Witcher evreninin en öne çıkan yan karakterlerinden biri. Kitaplarda ve oyunlarda Geralt ile ilişkileri bulunan Triss, bu nedenle Yennefer ile de sürtüşmeler yaşıyor. Dizide henüz bu konulara giriş yapılmasa da Triss karakteri Kral Foltest ve striga sayesine Geralt’la tanışmış oldu. Karakter, daha sonra sezon finalinde gerçekleşen Sodden Tepesi Savaşı esnasında eski arkadaşı Yennefer ile de bir araya geldi. Savaş sırasında doğa ile olan bağlılığını kullanarak Nilfgaard askerleri ile mücadele eden Triss’in ne denli güçlü bir büyücü olduğunu da gördük.

Jaskier (Joey Batey)

Witcher kitapları ve oyunlarını sevenlerin Dandelion olarak da bildiği Jaskier, Geralt sıklıkla reddetse de Ak Kurt’un en yakın arkadaşı. Kıta’nın ozanı olan Jaskier, dizinin ilk sezonunda mizah yükünü üstlenen karakter olarak yer aldı. Karakteri Geralt ile birçok farklı macerada izledik. İkilinin yolları ejderha avının sonrasında ayrıldı.

Kitaplarda ve oyunlarda en sevilen yan karakterlerden biri olan Jaskier’i önümüzdeki sezonlarda tekrar görme ihtimalimiz yüksek.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz