Titans 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Bruce Wayne

0

Titans dizisi yeni sezon itibariyle kadrosundan tonuna, hikayesinden düşmanlarına kadar birçok değişime sahne olsa da bunlardan en ilgi çekici olanı yıllar boyunca Game of Thrones dizisindeki Jorah Mormont karakteriyle ekranlarımıza gelen Iain Glen‘in Bruce Wayne olarak cast edilmesiydi. İlk sezonda karşımıza çıkan Bruce, yalnızca Dick’in ‘öfkesinden’ meydana gelen bir yansıma olduğundan karakteri gölgeler dışında görme şansı yakalayamamıştık. Bruce Wayne performansı merakla beklenen Iain Glen, yedinci bölümle birlikte ilk kez izleyici karşısına çıktı.

Bruce Wayne sendromu

Dick, tüm bölüm boyunca kendisini eleştiren ve küçümseyen bir Bruce Wayne tarafından takip edildi. Bruce’un Dick’in zihnindeki bu yansıması, Nightwing olmasına kısa bir süre kalan karakterin aslında mental açıdan hiç de stabil olmadığının en önemli göstergelerinden biri. Yani bu bölümde karşılaştığımız Bruce Wayne, Dick’in kuşkularının beden bulmuş halinden başkası değil. Bruce, bölüm boyunca bir Jiminy Cricket edasında eski Robin’i sorguluyor ve nutuk çekiyor.

Bruce Wayne karakterine hayat veren Iain Glen, daha önce Game of Thrones dizisindeki Jorah Mormont rolüyle karşımıza çıkmıştı

Bruce Wayne gibi bir ‘mentor’a sahip olmak, kişi için kolaylıkla üstesinden gelinebilecek bir durum değil. Gündelik hayatında şehrinin en popüler ismi, bir milyoner ve bir playboy olan birinden geceleri suçla savaşan, gölgesiyle dahi çoğu problemi çözebilen bir süper kahramanın ‘yancısı’ olarak konumlanmanın nasıl bir psikolojiye yol açacağını ön görebilmek mümkün. Dolayısıyla Wayne’in iki sidekicki de bu süreçten kendi benliklerinden tavizler vererek, yani fazlasıyla problemli şekilde çıkıyor.

Iain Glen‘in orta yaşı henüz geçmiş Bruce Wayne performansı göz doldurucu. Batman kimliğini tamamen arka plana atmış bir Bruce Wayne izleme fırsatını sık yakalamıyoruz. Glen, Bruce Wayne’in Batman’e zıt kimliğini başarılı şekilde yansıtmış. Kendisinin aksanı bazı yerlerde net şekilde fark edilse de alıştığımız ve sevdiğimiz bir aktörü böylesine bir rolde görmek güzel.

Karanlık sırlar

Bölümün tek ilgi çekici tarafı Bruce Wayne değil. Bölüm, en sonunda sezonun geri kalanında karşımıza çıkan birden fazla hikayeyi ana plot noktasında birleştirerek geri kalan bölümlerde odak noktası çok daha belirgin şekilde devam edeceğimizi gösteriyor. Conner Kent ve Ewe Watson’ın ekibe katılmasının yanında Jason’ın ölümle burun buruna bir deneyim yaşaması, Deathstroke’un ekibe psikolojik eziyette bulunmaya devam edişi ve Dick’in karanlık sırrı ile en sonunda yüzleşerek Jason’a itirafta bulunması gibi olaylar bölümün başlıca gelişmeleri.

Jason Todd’un yaşadığı travmaların etkisini net şekilde görme şansı yakaladık

Dick’in final sahnesinde intihar aşamasındaki Jason’a yaptığı itirafın ne derece gerçeği yansıttığı belirsiz. Yani Dick, söylediği gibi Jericho’yu direkt olarak öldürmemiş olabilir. ‘Yanlış kişilerle’ birlikte hareket eden Jericho’nun babası Deathstroke tarafından öldürülmüş olması ve Dick’in bu konuda suçluluk hissetmesi, kendisinin tetiği çeken kişi olmasından çok daha olası bir hareket. Çünkü bazı ‘karanlık noktalar’, karakterler için artık geri sarılamaz yapı taşları. Dick Grayson’ın masum bir çocuğu öldürmesi, gerekçesi her ne olursa olsun kolay şekilde geçiştirilemeyecek bir olay.

Conner Kent ve Ewe Watson, bu bölümde ekibin tamamıyla tanışmış oldu

Jason’ın bölüm süresince girdiği psikolojinin fazlasıyla gerçekçi yansımalar olması tatmin edici. En temelinde ‘çocuk’ olan bu kostümlü kişilerin ölümle sürekli burun buruna olmaları ve tehdit altında yaşamaları, travmalara neden olmaya çok müsait. Titans dizisi bu zamana kadar bir kahraman olmanın kişinin psikolojisinden ve öz benliğinden neler götürebildiğini iyi şekilde yansıttı.

Bir sonraki bölüm neler olabilir?

Titans dizisinin gelecek hafta yayınlanacak olan bölümünün ismi Jericho. Dick’in bölüm sonunda yaptığı itirafın direkt olarak kendisinin ölümüyle ilgili oluşu, bu konudaki soruların sonunda cevap bulacağı anlamına geliyor.

Daha önceki bölümlerde bahsedildiğine göre Jericho, ‘yanlış insanlara’ bulaşması sonucunda babası Slade Wilson tarafından öldürülmüştü. Bakalım bu hikaye ne kadar doğru?

Titans dizisinin yeni bölümü Jericho, 25 Ekim tarihinde yayınlanacak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz