Vizyon tarihi ertelenen Disney filmleri

Disney, pandemi nedeniyle 2020 takvimini ertelemek zorunda kaldı. 2020-2021 döneminde seyirciyle buluşması beklenen Disney filmlerinin yeni vizyon tarihleri!

0

Disney, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle 2020 takvimini ertelemek zorunda kaldı. Son haftalarda yoğun olarak ABD’de etkisini sürdüren COVID-19, eğlence sektörüne de güçlü bir darbe vurdu. Ülke genelinde birçok sinema salonu kapatılırken bazı bölgeler karantina altına alındı. Yaşanan tüm bu olayların sonucunda birçok sinema ve televizyon yapımcısı Haziran ortasında başlayacak yoğun takvimlerini erteleme yoluna gitti.

Eğlence sektörünün dev ismi Disney için ertelemeler şimdiden önemli bir sayıya ulaşmış durumda. Eğlence parklarının kapanmasının yanı sıra milyar dolar barajını aşması beklenen Mulan ve Black Widow gibi filmlerin ertelenmesiyle birlikte şirketin her gün milyonlarca dolar kaybettiği tahmin ediliyor. Disney, yaşanan bu olayların ardından önümüzdeki birkaç yıl için tamamen yenilenmiş bir takvim duyurdu. Bu takvim Marvel Studios, Pixar, Lucasfilm, 20th Century Studios ve Searchlight Pictures’dan gelecek yapımların tümünü kapsıyor.

İşte yenilenen Disney takvimi!

Free Guy

20th Century Studios’dan gelen ve Ryan Reynolds’ın başrolünde yer aldığı Free Guy, açık dünya bir video oyununda olduğu gerçeğini fark eden yapay zeka bir karakterin yaşadıklarını konu alacak. Önümüzdeki Temmuz ayında vizyona girmesi planlanan film, beş ay ertelendi. Buna göre Free Guy filminin yeni vizyon tarihi 11 Aralık olacak.

Bob’s Burgers

Fox’un halihazırda devam eden sitcom dizisi Bob’s Burgers beyazperdeye adım atıyor. 17 Temmuz tarihinde vizyona girmesi planlanan film, ertelemeler sonucunda 9 Nisan 2021’de seyirci karşısına çıkacak. Daha önce ismi duyurulmayan bir Fox filminin vizyona gireceği bu tarih, Bob’s Burgers için ayrılmış oldu.

Mulan

Disney’nin live-action olarak yeniden dirilttiği markalardan biri olan Mulan’ın Mart ayında vizyonda olması planlanıyordu. Filmin vizyon tarihi ertelemeler sonucunda 24 Temmuz’a alındı. Dünya genelinde devam eden salgının gidişatı düşünüldüğünde, çoğu kişi Disney’nin Mulan için hazırladığı yeni takvimin oldukça iyimser bir yaklaşım olduğu kanaatinde. Milyar dolar barajını aşması beklenen film, Temmuz ayında vizyona girerse gişede hiç beklemediği bir başarısızlıkta karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle Disney’nin yakın zamanda Mulan’ı daha ileri bir tarihe itmesi son derece olası.

Jungle Cruise

Disney’nin popüler markalarından Jungle Cruise da koronavirüs nedeniyle ertelenen filmler arasında. 24 Temmuz’da vizyona girmesi planlanan film, bu tarihi Mulan’a kaptırınca 30 Temmuz 2021’e çekildi. Bir yıl ertelenen Jungle Cruise, ertelendiği tarihte henüz ismi duyurulmamış bir başka Disney filminin de yerini almış oldu.

Indiana Jones 5

Lucasfilm’in Indiana Jones 5 filmi 9 Temmuz 2021’den 29 Temmuz 2022 tarihine çekilerek bir kez daha ertelendi. Bu ertelemenin nedenleri arasında filmin Jungle Cruise ile çakışmamasının yanı sıra 2020 yılının bahar aylarında başlaması planlanan çekimlerin ileri bir tarihe atılması da yer alıyor.

Black Widow

Koronavirüs salgını öncesinde 2020 yazının blockbuster dönemini açacak filmin 1 Mayıs’da vizyona girmesi planlanan Black Widow olması bekleniyordu. Vizyon tarihinden bir ay önce ertelenen film bununla birlikte Marvel Sinematik Evreni’nin 4. Faz film takviminde bir domino etkisine yol açtı. Daha önce Eternals filmine ayrılan boşluğa adım atan Black Widow filminin çıkış tarihi 6 Kasım olarak belirlendi.

Eternals

Eski vizyon tarihinin Black Widow’a verilmesiyle birlikte MCU’nun 4. Faz filmlerinden Eternals, 12 Şubat 2021 tarihinde seyirciyle buluşacak. Çekimleri daha önceden tamamlanan Eternals’ın post-prodüksiyon aşaması ertelemelerden etkilenmedi. Filmin ötelenen vizyon tarihi görsel efektler konusunda üç aylık ekstra bir çalışma anlamına da geliyor.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Marvel’ın koronavirüs nedeniyle yapım aşaması sekteye uğrayan filmleri arasında Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings de yer alıyor. 12 Şubat 2021 tarihinde vizyona girmesi planlanan filmin ertelemeler sonrasında 7 Mayıs 2021’de salonlarda olması kararlaştırıldı.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange’in ikinci filmi Doctor Strange in the Multiverse of Madness, prodüksiyon öncesi çalışamalarını uzaktan tamamlayan yapımlar arasında. 7 Mayıs 2021 tarihinde vizyonda olması beklenen ve önümüzdeki Haziran ayında çekimlerinin başlayacağı planlanan film, ertelemelerin ardından altı aylık ekstra bir süreye sahip olacak. Filmin yeni vizyon tarihi ise 5 Kasım 2021.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz