Westworld: Gelecekte neler yaşanacak?

Westworld, üçüncü sezonuyla 15 Mart'ta geri dönecek. Dizinin yeni sezonu için HBO tarafından yayınlanan teaser, hikayenin geçtiği yıla dair önemli ipuçları veriyor. İşte Westworld evreninde yaşanan büyük olaylar!

0

HBO’nun en başarılı dizilerinden Westworld’ün üçüncü sezonuyla televizyon ekranlarına dönüş yapmasına oldukça az bir süre kaldı. HBO, geçtiğimiz ay yayınladığı teaser ile modern zaman ve dizide sözü edilen android distopyaya yol açan süreçte neler yaşandığını ortaya çıkardı. Westworld, ilk iki sezonuyla zaman çizelgesi konusunda karmaşık bir yol izlemiş ve hangi olayın ne zaman yaşandığına dair birçok farklı teoriye yol açmıştı. Dizinin ilk sezonunun 2052 yılında geçtiği kabul edilirken, gördüğümüz flashback hikayelerinin 2010’lu yıllara kadar gittiği tahmin ediliyor.

Westworld, üçüncü sezonuyla 15 Mart’ta geri dönüyor

Westworld, insan yapımı yapay zekaların hizmet etmek için üretildikleri parkta bilinç kazanmalarını konu alan ilk sezonuyla büyük ses getirdi. Dizinin ikinci sezonu hikayeyi çok daha derinlere götürerek çizgisel olmayan zaman ve hikaye anlatımıyla seyircileri şüphede bırakmayı başardı. Westworld’ün son bölümünde gördüğümüz kadarıyla Dolores, dış dünyaya kaçmayı başarırken Arnold/Bernard ise onu durdurmaya çalışıyordu.

Westworld’ün üçüncü sezonu için yayınlanan görüntüler dizinin dış dünyaya adım attığını kesinleştirdi. Üçüncü sezonun ana hikayesi hakkında henüz pek bir şey bilinmese de HBO tarafından paylaşılan teaser, dizinin hangi tarihte geçtiği ve modern zamandan Westworld geleceğine dek neler yaşandığı konusunda önemli ipuçları veriyor.

Peki Westworld dizisinin ele aldığı gelecekte neler yaşandı?

6 Aralık 2019 – Hong Kong Protestoları

Teaser fragmanda gördüğümüz ilk olay yakın gelecekte yaşandı. Dünya basınında geniş yankı uyandıran Hong Kong protestoları 2019 yılına damgasını vuran olaylardan biriydi. İlk olarak Hong Kong hükümetinin suçlu iadesi konusundaki eylemlerini protesto etme amacıyla başlayan olaylar, Çin ve Hong Kong arasındaki ilişkilerin halkta yarattığı tepkiyi gün yüzüne çıkararak büyümeye başladı. Hong Kong polislerinin protestoculara karşı kullandığı orantısız güç dünya basınında uzun süre konuşuldu. Görünüşe göre Hong Kong protestoları, Westworld’ün yer aldığı gelecekte de önemli bir role sahip.

18 Aralık 2019 – Donald Trump’ın Azledilmesi

Yakın gelecekte yaşanan bir diğer olay ise Westworld’ün tarihi açısından çok daha önemli bir yer teşkil ediyor. Orijinal Westworld filminin 1976 yılında vizyona giren devamı Futureworld, dünya liderlerini robot klonlarla değiştirmeyi konu alan bir komployu ele almıştı. Dolores’in dış dünyaya açılma motivasyonunu göz önünde bulundurursak, kendisinin planı da bu yönde olabilir. ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump’ın azledilmesi, bu yönden hikayenin gidişatı açısından büyük öneme sahip. Trump, gerçek dünyada koltuğunu kısa süre içerisinde terk etmeyecek gibi görünse de yaşanan olaylar Dolores’in şekillendireceği gelecekte dünya liderlerine duyulan güveni sarsabilir.

20 Mayıs 2020 – Ekolojik Felaket

Bu sefer gelecekteki bir olaya parmak basan Westworld, Endonezya’da yaşanacak bir ekolojik felaketin altını çiziyor. Endonezya, günümüzde hava kirliliği ve orantısız nüfus artışı gibi birçok problemle karşı karşıya olsa da dizinin ele aldığı bu nokta dünyanın gelecekteki ekolojik durumu için önemli bir anlama sahip. Küresel ısınmanın artması, çevre kirliliği ve orantısız nüfus artışı gibi nedenler Dolores’in insan dünyasına çok da sıcak bakmamasına yol açabilir.

9 Aralık 2024 – Seçilen Başkan’a Suikast

Donald Trump’ın azledilmesi sürecinin Westworld evreninde ne şekilde ele alınacağına bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin seçim sonucu 46. ya da 47. başkanı olacak kişi 2024 yılının sonunda suikaste uğrayacak. Başkan’ın Buenos Aires şehrinde uğradığı suikast, 2019 yılında gerçekleşen azledilme sürecinin yol açtığı bir eylem olabilir. Önceki yaşanan olaylarla birlikte dünya liderlerinden birinin suikaste uğraması, global bir krizin habercisi.

9 Ekim 2025 – Termonükleer Kaza

Westworld, Buenos Aires’te yaşanan suikastin bir yıl sonrasında bambaşka bir şehirde çok daha tehlikeli bir felaketi ele alıyor: Paris’te bir termonükleer kaza. Bu olayın kazaya bağlı bir reaktör patlaması ya da planlanmış bir saldırı olduğu henüz bilinmese de 2025 yılında yaşanan bu olay dünyanın eşiğinde olduğu nükleer savaşın bir habercisi olabilir.  Öte yandan yaşanan bu kazanın Paris’te meydana gelmiş olması yaşanan krizin global bir ölçeğe ulaştığını da gösteriyor.

19 Şubat 2037 – Rus İç Savaşı

Rusya, geçtiğimiz yıllarda suikast iddialarından ABD seçimlerine müdahale ettiği söylentileri gibi birçok politik olayın başrolünde yer aldı. Son yıllarda hükümet karşıtı protestolara da sahne olan Rusya, Westworld’ün tahmin ettiği gelecekte ise tarihinde ikinci kez iç savaşla karşı karşıya kalacak. 2037 yılında yaşandığı söylenen bu olayın dünya çapında nükleer tehditlere uzanacak bir krize yol açması muhtemel.

17 Nisan 2039 – ‘’Solomon Sistemi Sürüm 0.06’’

2039 yılıyla birlikte Westworld, yakın geleceğe dair tahminlerden hikayesinin ele aldığı zaman aralığına geçiş yapıyor. 2039 yılında aktifleştirildiği söylenen ‘’Solomon Sistemi’’ hakkında henüz herhangi bir şey bilmiyor olsak da bu durum Westworld parkları ve yapay zekalar ile ilgili olabilir. Asıl soru ise bahsedilen bu olayın geçtiğimiz iki sezon süresince gördüğümüz bir şey olup olmadığı.

27 Şubat 2058 – Kritik Olay

2058 yılında gerçekleşen ‘kritik olay’, Westworld dizisinin üçüncü sezonunda izleyeceğimiz hikayenin bu yılda geçeceğinin sinyallerini veriyor. Dizinin ilk sezonunun 2052 yılında geçtiğini ve ikinci sezonun zamanda atlama yaptığını göz önünde bulundurursak, Dolores’in kaçışından bu yana geçen 6 yıl kendisinin dış dünyayı kavraması için yeterli bir vakit gibi gözüküyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz