When They See Us Konusu ve Oyuncuları – Netflix’in Gözde Dizisindeki Gerçek Dram

19 Nisan 1989 Yılında Central Park'ta yaşanan bir tecavüz olayından dolayı, haksız yere suçlanan beş gencin dram dolu hikayesini izlerken tahammül sınırlarınız zorlanacak.

0

Netflix’in mini dizisi When They See Us – Central Park Beşlisi 4 bölümden oluşuyor. Tanınmış Afrika asıllı Amerikalı film yapımcısı Ava DuVernay tarafından hayata geçirilen ve yönetilen dizi, Netflix’in 2016 yılında yayınladığı 13. Madde belgeseliyle de örtüşüyor. ABD tarihine ırkçılık konusunda kara bir leke daha süren bu yaşanmış hikaye, oyuncuları ve kurgusuyla kalbinizi sızlatacak cinsten.

Central Park Beşlisinin o döneme  ait fotoğrafı
Central Park Beşlisinin o döneme ait fotoğrafı

Trisha Meili 19 Nisan 1989 akşamı Central Park’ta koşuya çıktığı sırada kimliği belirlenemeyen biri tarafından tecavüz ve saldırıya uğruyor. Bu öyle bir saldırı ki 28 yaşındaki genç kadın kafasına aldığı darbeler sonucunda kanlar içinde çırçıplak ölüme terk ediliyor. Aynı gece Harlem’de yaşayan 30 kişilik siyahi 14-16 yaşlarında genç grup eğlenmek için parka gidiyor. Fakat eğlencenin boyutu, bisikletle geçen insanlara sataşma ve bir kişiyi darp etmeye gelince çirkinleşiyor. Kısa sürede olay yerine polis geliyor ve gençler dağılarak kaçmaya başlıyor. Polis önüne geleni tutukluyor hatta darp ediyor ve polis merkezine götürüyor. Birkaç saat sonra, parkın ormanlık bir alanında, genç kadın bilinçsiz ve çıplak bulunuyor. Saldırıya uğramış, sürüklenmiş, tecavüz edilip, kanlar içerisinde ölüme terk edilmiş olarak…

When They See Us Oyuncuları

O dönem bu saldırılar çok fazla gerçekleşmeye başlamıştır. Savcı Linda Fairstein ve diğer dedektifler suçu tutukladıkları siyahi gençlerin üzerine atmakta oldukça hevesli davranırlar. Kevin Richardson, Raymond Santana, Anton Mccray adlı üç genci ilk başta hedef alarak sorgulamaya başlarlar. Parkın dışında Harlem’den sorgu için aldıkları Yusef Salaam’da dahil olmak üzere 42 saat boyunca ailesi yanında olmadan aç ve susuz bir şekilde sorguya çekilirler. Yusef Salaam’ı polis merkezinde yalnız bırakmamak için yanında arkadaşı Korey Wise’da gelmiştir. Yusef’in sorgudan çıkmasını bekleyen Korey başına geleceklerden habersizdir. Bu sorgulama o kadar iğrenç ve usulsüzdürki izlerken sinirden çıldıracaksınız. Dedektifler sorgunun devamında Korey’i de olaya tahil ederler. Beş gençte birbirinden habersiz çapraz sorguya alınır. Tabiri caizse çakal sürüsü misali dedektifler, beş masum çocuğun üstüne gözleri dönmüş bir şekilde saldırırlar. Çapraz sorgu ve hırpalamaları sonucu hepsinin ağzından tanımadıkları halde birbirlerini suçlayan yalan ifadeler alırlar.

Savcı Linda Fairstein
Savcı Linda Fairstein

Bu dizi yayınlandıktan sonra, bir zamanlar feminist bir kahraman olan savcı Linda Fairstein’ın kariyeri ve ününe ölümcül bir zarar veriyor. Linda Fairstein, dizide beynine kazıdığı intikam duygusuyla, izlediği yolun kesinlikle dışına çıkmayan, feministliğin asıl amacından uzak, kabaran ırkçılık duygularıyla hareket ediyor.

1989 yılındaki mahmekemeden bir görüntü
1989 yılındaki mahmekemeden bir görüntü

Dizinin 2. bölümünde mahkemede çocukları gayet iyi savunan avukatları var. Fakat ırkçılık, nefret o kadar büyüktürki çocukları suçlamak için yalan itiraflar alınır, olay kurgusu değiştirilir ve mahkemede jürinin onları suçlaması için her türlü haksızlığa başvurulur. Trisha Meil, olaydan sonra yaklaşık bir hafta komada kalmış ve sonrasında vücudunda kalıcı hasarlar meydana gelmiştir (yürümede bozukluk, görme kaybı gibi). Trisha Meil mahkemeye getirilir, fakat olay anına dair ne yazık ki hiçbir şey hatırlamaz. Günümüzde, Trisha Meil hakkında araştırma yaptığınızda ve röportajlarını dinlediğinizde onun da farklı teorileri olduğunu görüyorsunuz. Kesinlikle bu çocukların suçsuz olduğuna inanmıyor ve kendisine tecavüz edenin tek kişi olmadığından emin. Ülkemizin kanayan yarası olan ve ne yazık ki sık sık yaşanan bu zalimlikler bize çok tanıdık. Bu yüzden benim için ayrıca hassas bir konu, yaşadığı dehşet verici, iğrenç saldırıyı duyunca boğazınız düğümleniyor ve daha fazla üzülüp öfkeleniyorsunuz.

Donald Trump'ın yayınladığı ilan
Donald Trump’ın yayınladığı ilan

O tarihlerde iş adamı sıfatıyla yaşamını sürdüren Donald Trump’da ırkçılığını yine açık ara öne çıkartıyor. New York’un dört büyük gazetesine tam sayfa 85.000 dolar harcayarak ilan veriyor. İlanda beş çocuk için idam çağırsında bulunarak içindeki tüm nefreti kusuyor. Trump siyahilerin, Amerika’da iyi bir eğitim aldıklarını ve iş hayatına diğer vatandaşlardan bir sıfır önde başladıklarını da verdiği röportajlarda çığırıyor. Dizide sürekli kendisine ağır giydirmeler olduğunu göreceksiniz.

Obi Arisukwu  @ObiAris tarafından çizilen resimde Korey Wise'ın mahkemeden bir görüntüsü
Obi Arisukwu @ObiAris tarafından çizilen resimde Korey Wise’ın mahkemeden bir görüntüsü.

Mahkemede çocuklar 6 ila 13 yıl arası sürelerle hapse mahkum ediliyor. Kevin Richardson, Raymond Santana, Anton Mccray, Yusef Salamm yaşlarından dolayı çocuk ıslah evine gönderilirken, Korey Wise yetişkin ceza evine gönderiliyor. 4. Bölümde Korey’in cezaevinde yaşadıkları o kadar ağırki izlerken derinden etkileniyorsunuz. Dizide tüm aktörler olağanüstü ama özellikle Jharrel Jerome’nin (Korey Wise) güçlü performansı kesinlikle sizi etkileyecek tabi izlemeye dayanabilirseniz. Sancılı geçen mahkeme süreci boyunca aileleriyle birlikte yaşadıkları dram, haklarını arama çabaları, eski kafalı Amerikan ırkçılığı ve adalet sisteminin siyasete bağlılığı, haksızlığa uğramanın çaresizliğini size hissettirecek.

Netflix/Ringer illustration kaynak: By Alison Herman
Netflix/Ringer illustration kaynak: By Alison Herman 

İlk bölümde daha çok sinirlenip olanlara tahammül edemediğimi hissetsemde, geri kalan üç bölüm de göz yaşlarıma hakim olamadım. 2002 yılında seri tecavüz davalarından ömür boyu hapse mahkum edilen Matias Reyes, Trisha Meil’a tecavüz edenin kendinisi olduğunu itiraf eder. DNA örneklerininde uyuşmasıyla dosya yeniden açılır ve hayatlarının en güzel dönemlerini ceza evinde geçiren beş kişi aklanır. Her ne kadar yitirilen yılların, yaşanan acıların telafisi olmasa da ABD bu çocuklara 40 milyon dolarlık tazminat öder. Olayda yer alan savcılardan Linda Fairstein ise dizi sonrası yeniden hedef haline gelir. Davada çocukların işkence altında ifadesinin alınması, kanıt olmamasına rağmen suçlu bulunmasında pay sahibi olduğu belirtilen Fairstein için 100 binin üzerine imza toplanmıştır. Olayın ardından eski savcı bulunduğu 2 dernekteki görevinden istifa eder.

 (Amelia Fins'in çizimleri | Montclair State University) When  They See Us
(Amelia Fins’in çizimleri | Montclair State University) When They See Us

Dizide de şahit olduğumuz gibi Linda Fairstein, O yıllarda ki tavrının ve tutumunun bugünlerde bile hala arkasında. Fairstein’in kitap anlaşmaları da dizi sonrası iptal olmuş. Yayınevi yaptığı açıklamada “Linda Fairstein ile ilişkimizi sonlandırmaya karar verdik. Başka yorumda bulunmayacağız” ifadelerini kullanır. Adalet sisteminin değişimine teşvik eden bu dizi umarım farklı kanallara da ışık tutar.

Dünya’da ki hiç bir canlının Trisha Meil’in yaşadıklarını yaşamaması, basit veya ciddi hiçbir konuda kimsenin haksızlığa uğramamasını dileğiyle.

When They See Us Netflix Orjinal Fragman

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz