Yer Çekimsiz Adam (The Man Without Gravity) 2019 Konusu ve Oyuncuları; İtalyan Yapımı Özel Güç Dramı…

Netflix'te yayınlanan Yer Çekimsiz Adam İtalyanca adıyla L'uomo Senza Gravita, yer çekimi yasalarına meydan okuyan Oscar'ın hikayesini bizlere sunuyor.

1

Doğumundan kısa bir süre sonra havada uçan ve annesine sadece göbek kordonuyla bağlı bebeği görüyoruz, tıpkı bir helyum balonu gibi. Herkes şaşkınlık içinde kalırken Annesi Natalia (Michela Cescon) oğlum bir melek diyor.

Yazar ve Yönetmen Marco Bonfanti, Gabriel García Márquez ve İtalyan Italo Calvino gibi yazarların çalışmalarından açıkça ilham alıyor. Bonfanti de bir masal kahramanı yaratarak, böyle inanılmaz bir hediye ile doğmanın zevklerini ve zorluklarını insani duygularla sorgulamamızı sağlıyor. Tüm etkili sihir gerçekçiliğinde olduğu gibi, Yer Çekimsiz Adam kaprisli ve tematik derinlik arasında masalsı bir denge kuruyor.

Oscar'ın doğduğu an
Oscar’ın doğduğu an

Oscar’ın (Elio Germano) hayatı yeteneğiyle birlikte bir mücadeleye dönüşüyor. Kendisini güvenli bir ortamda tutmak ve meraklı gözlerden korumak için sevgi dolu annesi ve anneannesi farklı yollar geliştiriyor. Kendisine zarar gelmesin diye bütün tavanı yumuşak örtülerle kaplıyor ve pencereleri meraklı gözlere karşı sürekli kapalı tutuyorlar. Fakat Oscar büyüdükçe dört duvar arasında sıkılmaya ve sosyal hayattan geri kalmaya başlıyor. Natalia çocuğuna daha fazla özgürlük vermek istiyor ve onun için ağırlıklı bir yelek dikiyor ve gizlice onunla yürüye bilmesi için egzersizler yapıyor. Anneannesi her ne kadar dışarı çıkmasına karşı olsa da sonunda Oscar annesiyle sık sık dışarıya çıkmaya başlıyor.

Annesiyle birlikte market alışverişi yapmak için dışarıya çıktıkları bir gün Agata (çocuk Jennifer Brokshi, Gençlik zamanı Silvia D’Amico) ile tanışır. Sırrını keşfeden Agata onu yarı Süperman olarak adlandırır. Çünkü Oscar’ın bir binanın üstünden atlama ya da yumruğu ile dağı parçalama gücü yoktur. Agata Oscar’ın ayaklarının yere basması için ona pembe sırt çantasını veriyor. Küçük bir çocukken tanıştığımız Oscar ve Agata karakterlerinin masum arkadaşlıkları her gün Agata’nın onlara gelmesiyle gün geçtikçe gelişiyor ta ki Annesi Natalia sırlarını bildiğini öğrenene kadar.

Agata Oscar'ın uçtuğunu öğrendiği an
Agata Oscar’ın uçtuğunu öğrendiği an

Oscar sürekli olarak Batman çizgi filmini izliyor ve kendisini onun yerine koyuyor ama onun gibi özgür olmadığı içinse üzülüyor. Birgün annesine;

“Batman benim gibi uçuyor, değil mi?” Diye soruyor küçük Oscar.

“Evet, gerçek bir süper kahraman gibi” diye cevap veriyor annesi.

“Öyleyse Batman neden dışarı çıkabiliyor ama ben yapamıyorum?” diye sorguluyor Oscar. Yönetmen Bonfanti burada bize gerçek bir ironi sunuyor.

Küçükken Oscarı bir şekilde oyalamak kolay oluyor çünkü yapı olarak da naif ve uysal bir çocuk ama büyüdükçe işin rengi tamamen değişiyor. Oscar’ı bir yandan korumaya çalışırken bir taraftan da normal bir çocuk gibi büyümesi için elinden geleni yapmaya çalışan annesi üzücü bir tecrübeyle bunun mümkün olamayacağını anlar ve yaşadıkları yerden taşınmak zorunda kalırlar.

Oscar büyüyüp olgunlaştığında ise dünyanın derinliklerini keşfetmek ister ama yinede annesi sürekli onun için korkuyla yaşamaktadır. Artık anneanneleri de yanlarında değildir. Hayatından bıkmış durumda olan Oscar tam anlamıyla yaşamak ister ve televizyonda gördüğü yetenek yarışmasına katılmak için annesine haber vermeden evi terk eder. Galiba benim için hikayenin en üzücü kısmı burada başladı. Annesi ona kendini adadı ve yıllarını verdi Oscar ise hiç düşünmeden annesinden uzaklaştı.

Oscar’ın bu yarışmadan sonra hayatı farklı bir boyuta doğru kayıyor. Onu bir şekilde ikna ederek menajerliğini üstlenen David Fedeli (Vincent Scarito) sadece ve sadece bu şaşalı dünyanın ne kadar boş ve anlamsız olduğunu bize göstermek için filmde yer almış hissiyatı veriyor.

Elio Germano (Oscar) ve Silvia D'Amico (Agata)
Elio Germano (Oscar) ve Silvia D’Amico (Agata)

Filmin görsel paleti, Yer Çekimsiz Adam’ın masal ve gerçeklik arasında nasıl bir boşluk bıraktığının altını çiziyor. Sahneler bazen kasıtlı olarak sıkıcı veya sıradan olsa da, cesur kırmızılar ve maviler, masal güzelliğini pekiştirmek ve günlük hayatın monotonluğunu parçalamak için Noel ışıkları ve havai fişeklerle birlikte yansıtılıyor.

Yer Çekimsiz Adam’ı özel yapan şey, ışığınızın ne bir çalılık altında ne de dünyanın önünde cayır cayır yanması gerekmediği gerçeğini ciddiye almasıdır. “Doğru cevap” ortada bir yerdedir ve özel bir gücü veya yeteneği olan herkes kendileri için doğru cevabı bulmak için hayatlarını harcamakla yükümlüdür.

Film ana soruya karmaşık ama net bir cevap sunuyor. Yer Çekimsiz Adam, izleyiciye tezini, antitezini ve sentezini iyi hissettirdiği bir masal gibi yörüngeyi yerine oturtarak veriyor.

Yönetmen ve senarist Marco Bonfanti, farklı olmanın ilginç bir hikayesini örüyor. Hele ki bizim toplumumuzda hiçte yabancı olmadığımız, küçük topluluklarda yapılan sosyal baskı, toplumda dışlanma, ünlülerin yüceltilmesi ve daha fazlası. Oscar’ın mücadelesi, hayat onu kamusal bir yaşamın yalnızlığı ile anonim bir varlıkla bağlantılı özgürlük arasında seçim yapmaya zorladığında açıkça ortaya çıkıyor. Oscar, ekran üzerinde ikna edici bir şekilde uçuyor ve Germano’nun güçlü oyunculuk performansı sayesinde, kendinizi tamamen hikayenin içine çekebilirsiniz. Yer Çekimsiz Adam, özgün, kalp ısıtan ve sorgulatan bir film.

Netflix’de mutlaka izlenmesi gereken filmlerden biri Yer Çekimsiz Adam…

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz